Aleš Hemský

by Tomáš Šimek

Hemsky_Ales_LPo Jaroslavu Pouzarovi a Petru Klímovi se do historie Edmontonu Oilers coby český zástupce nejvýrazněji zapsal útočník Aleš Hemský. Ten se narodil v roce 1983 v Pardubicích, v jejichž dresu debutoval v české extralize v pouhých 16 letech. Když mu bylo 18 tak byl v roce 2001 jako jeden z nejtalentovanějších evropských hokejistů toho roku draftován Edmontonem ze 13 pozice.

Aleš Hemský se dva roky seznamoval se zámořským hokejem v Kanadě v juniorské lize v týmu Hull Olympiques. V první sezoně skončil první v kanadském bodování klubu a ve druhé byl druhý. Po takto skvělých výkonech nastoupil do kempu týmu Edmontonu Oilers, který ho draftoval. Hemský tehdy uspěl a trenér Craig MacTavish mu dal šanci a takřka napevno ho začal zabudovávat do prvního týmu. Ve své první sezóně už nastoupil do většiny zápasů a i když v 59 zápasech vstřelil pouze 6 gólů, přidal k nim 24 asistencí a to bylo na nováčka slušné. Hemský už od začátku své profesionální kariéry dokazoval, že je typologicky spíše tvůrcem hry a nahrávačem než střelcem. Jeho kousky a technické finesy byly v Edmontonu proslulé. Lidé ho milovali a čekali, co dalšího zase český hračička vymyslí. To ale nebylo jen v Edmontonu, ale i v Pardubicích, za které hrál v obou výlukách.

93688_featureAleš Hemský měl také ve své první sezóně v NHL to štěstí, že tehdy byla v Edmontonu početná česká kolonie a tak to měl s adaptací přecejen lehčí. Tehdy v sezoně 2002/03 za Oilers nastupovali Radek Dvořák, Aleš Píša a Jiří Dopita. S Edmontonem si také zahrál play off. Oilers ale hned ve čtvrtfinále vypadli se svým tradičním katem Dallasem Stars. Ve druhé sezoně už byl stálým členem sestavy a nepostradatelným hráčem. Poté si zahrál během výluky za rodné Pardubice a také za národní tým, se kterým na šampionátu ve Vídni získal zlatou medaili. Pak přišla slavná sezona 2005/06 ve které Oilers postoupili až do finále, kde jim smolně unikl Stanley Cup, i když vedli nad Hurikány už 3:1 na zápasy. Pro Hemského to byla nejlepší sezona nejen z hlediska klubového úspěchu, ale i co se týče jeho osobních statistik. V 81 zápasech základní části si připsal 77 bodů a ve 24 zápasech play off těch bodů bylo 17. S těmito statistikami ovládl kanadské bodování klubu a měl lví podíl na této spanilé cestě play off až do finále. Kdyby Edmonton tehdy Stanley Cup získal, byla by to samozřejmě skvělá tečka za takovými úspěchy, bohužel s Edmontonem už poté nikdy do play off nepostoupil.

Co se týče osobních statistik, tam si zatím vedl velmi dobře. Jeho bodový průměr byl mezi lety 2006 až 2011 téměř bod na zápas a byl jednou z vůdčích osobností Edmontonu. V průběhu let se stal také asistentem kapitána, nejvíce Shawna Horcoffa. Vše ale také nebylo ideální. V průběhu sezony 2009/10 začaly jeho zdravotní potíže. Kvůli zranění levého kolena odehrál pouze 22 zápasů a příští sezonu jich bylo 47. Výkonnost si ale i během této doby udržoval. Jakmile nastupoval, pravidelně bodoval. Od sezony 2011/12 začal jeho útlum, který trvá prakticky dodnes. Sezona 2012/13 v NHL nezačala včas, byla tu opět výluka a Hemský si opět zahrál za Pardubice, kde oproti předchozímu ročníku v NHL zářil. Sezona se tehdy rozběhla v půlce, pro Edmonton ale tradičně neúspěšně. V další sezoně to opět z Hemského strany nebyla žádná sláva a bylo jasné, že Hemský už své nejlepší časy v dresu Oilers nezopakuje a nebylo tehdy tajemstvím, že se z Edmontonu bude brzy pakovat. V únoru si ještě zahrál za Českou reprezentaci na olympijských hrách v Soči. Zde si nevedl špatně – v 5 zápasech vstřelil 3 góly. Český výběr ale vypadl už ve čtvrtfinále s hvězdy nabitými američany. Jen pár dní nato už se stala pro Aleše Hemského zásadnější věc. Po 11 sezónách v Edmontonu byl vyměněn.

hemsky83Generální manažer Craig MacTavish, který stál u zrodu Hemského kariéry v Edmontonu jako trenér a který Hemskému dal tu šanci se v NHL prosadit, byl také u jeho konce v dresu Oilers. Tentokrát v roli manažera ho za 3 a 5 volbu v draftu vyměnil do Ottawy. Tento trejd byl spíše uvolněním klubové pokladny než nějaký konstruktivní trejd k posílení kádru.

V novém působišti Hemský pookřál. Herně si sedl s novým kapitánem Ottawy Jasonem Spezzou a ve 20 zápasech si připsal skvělých 17 bodů. Se Senators ale zůstal stát před branami play off a ani nové smlouvy se od nich nedočkal a putoval tak na trh s volnými hráči. Hned první den kdy se mohly uzavírat smlouvy – 1.července, podepsal tříletou smlouvu s Dallasem Stars. S nimi podepsal po dlouhých letech u Senators i jeho parťák Jason Spezza. Na úspěšné intermezzo ze závěru minulé sezony ale Hemský narozdíl od Spezzy navázat nedokázal. Co se týče jeho pověstné techniky, z té zatím mnoho neztratil, bodově už ale nedokáže přispívat tolik, kolik by si on i jeho nadřízení přáli, propadal se sestavou, většinou nastupoval až ve třetí nebo čtvrté formaci a to není pro hráče typu Hemského právě ideální pozice.  Mnohdy se mu dokonce stalo i to, že ho trenér Lindy Ruff nechal mimo sestavu. Z tříleté smlouvy má Aleš Hemský už dva za sebou a v nadcházející sezoně 2016/17 mu zbývá poslední rok. Dá se očekávat, že poslední bude i v Dallasu. Hemskému bude po skončení smlouvy 34 let. Otázka je, jestli ještě v NHL zůstane a nějaký klub ještě bude mít odvahu do něj investovat nebo jeho hokejová cesta zamíří do Evropy nebo do Ruska. V případě pokračování v zámoří by se musel asi hodně uskromnit a kromě peněz přijmout i podřadnější roli v týmu. Na tu si ale v Dallasu už pomalu zvyká.

6955770Aleš Hemský se za 11 sezon v Edmontonu stal nezpochybnitelnou a nezapomenutelnou postavou v historii klubu a i když je stále aktivním hokejistou, může se směle zařadit mezi další klubové legendy.

 

 

 

 

Jeho jednotlivé sezony za Oilers vypadaly takto:

2002/03 – 59 zápasů, 6 gólů, 24 asistencí. PLAY OFF – 6 zápasů, 0 bodů.

2003/04 – 71 zápasů, 12 gólů, 22 asistencí.

VÝLUKA

2005/06 – 81 zápasů, 19 gólů, 58 asistencí. PLAY OFF – 24 zápasů, 6 gólů, 11 asistencí.

2006/07 – 64 zápasů, 13 gólů, 40 asistencí.

2007/08 – 74 zápasů, 20 gólů, 51 asistencí.

2008/09 – 72 zápasů, 23 gólů, 43 asistencí.

2009/10 – 22 zápasů, 7 gólů, 15 asistencí.

2010/11 – 47 zápasů, 14 gólů, 28 asistencí.

2011/12 – 69 zápasů, 10 gólů, 26 asistencí.

2012/13 – VÝLUKA + 38 zápasů, 9 gólů, 11 asistencí.

2013/14 – 55 zápasů, 9 gólů, 17 asistencí.

 

 

 

https://youtu.be/Te1x7ogbIUY