«

»

Dub 05 2019

Na co se mohou fanoušci Oilers těšit po další zpackané sezoně?

Hokejisté Edmontonu Oilers se ani v letošním ročníku do vyřazovacích bojů nepodívají. Podruhé v řadě a podvanácté za posledních 13 sezon. Být fanouškem klubu ze severní Alberty je zkrátka přetěžkým údělem. Nicméně i přesto, že play off nejlepší hokejové ligy planety budou všichni v Oil country sledovat pouze z povzdálí, hokejové dění ani pro fanoušky Naftařů zdaleka nekončí.

Už 9. dubna ve 2:00 SEČ je na programu draftová loterie, která by mohla letos do Edmontonu opět přivát zajímavou volbu. Možná nebude vůbec od věci si ve středu brzy ráno přivstat a na samotný losovací akt se podívat. Finální výběr mladých nadějí proběhne letos během pátku a soboty 21. a 22. června ve Vancouveru. Hlavním favoritem draftu je americký útočník Jack Hughes. Pokud se nestane něco zcela nečekaného, ofenzivní klenot půjde v červnu na řadu jako číslo jedna. V případě mladého Američana se totiž jedná o skutečně mimořádný generační talent. Druhý by se podle všech předpokladů měl umístit Fin Kaapo Kakko, třetí pak ruský objev Vasilij Podkolzin. Kakko vstřelil na posledním mistrovství světa hráčů do dvaceti let zlatý gól ve finálovém souboji proti USA a odborníci jej často přirovnávají k hvězdě Toronta Austonu Matthewsovi. V elitní desítce se stabilně drží také útočníci Dylan Cozens, Trevor Zegras a Matthew Boldy, hodně vysoko by měl jít rovněž švédský bek Philip Broberg. Nejlepším brankářem letošní dražby hokejových prospektů bude zřejmě Američan Spencer Knight, z Evropanů budou mít slušné zastoupení tradičně Švédové a také Rusové, přičemž mnozí na sebe upozornili po přechodu do zámořských juniorských týmů. Slabší draft naopak čeká český hokej. Podle TSN se mezi vybraných 75 nadějí vešel pouze Martin Hugo Haš, obránce finské Tappary Tampere je v lednovém pořadí Craiga Buttona padesátý. Další tuzemští junioři nejsou bez šancí, potřebovali by ovšem povedený šampionát osmnáctek. (zdroj: hokej.cz).

Dalším podnikem, který by mohl fanoušky Oilers enormně zajímat, je kvapem se blížící mistrovství světa na Slovensku. Turnaj bude probíhat v Bratislavě a v Košicích od pátku 10. května, přičemž finálové utkání je na programu o 16 dní později, tedy v neděli 26. května. Zápasy se budou odehrávat na zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě, který má kapacitu 10 000 diváků a v košické Steel Aréně, která pojme 8 347 fanoušků. Je velmi pravděpodobné, že v reprezentačních mužstvech jednotlivých zemí se představí pěkná řádka hokejistů Oilers. Finsko by mohl reprezentovat gólman Mikko Koskinen, téměř s jistotou pomůže Německu jejich největší hvězda Leon Draisaitl, krátkou sezonu si v dresu Slovenska bude chtít na domácím turnaji prodloužit obránce Andrej Sekera. Oscar Klefbom a Adam Larsson pravidelně hájí na mezinárodních podnicích barvy Tre kronor, další obránce Oilers Darnell Nurse by mohl pomoci Kanadě, stejně jako útočník Ryan Nugent – Hopkins nebo obrozený hračička Sam Gagner. Otazník visí nad případnou účastí Connora McDavida. Osobně se domnívám, že po velmi těžké sezoně si bude chtít kapitán Naftařů spíše odpočinout a vyčistit si od hokeje hlavu a na Slovensko nakonec nedorazí.

Další zajímavá hokejová data už pomalu zasahují do letního období. Již zmíněný červnový draft a především otevření trhu s volnými hráči, které tradičně vypukne 1. července. Pokud v loňské sezoně týdny dopředu avizoval tehdejší generální manažer Oilers Peter Chiarelli, že nehodlá během letní přestávky neúspěšné mužstvo rozprášit, ale pouze kosmeticky doplnit a dát mu druhou šanci, letos se dá v Albertě očekávat spíše velký třesk. A nutno podotknout, že naprosto logicky. Oilers opět sezonu nezvládli, frustrace pulzuje napříč celým klubem a graduje v osobě kapitána Connora McDavida. Celá liga teď kolem raněných Naftařů krouží jako hladoví supi a s potutelným úsměvem očekává, že mladé hvězdě dojde brzy trpělivost a potápějící se loď dřív e nebo později opustí. Určitě nebudu v tomto článku ony katastrofické vize živit a dmýchat vzduch nad ohněm, aby se ještě více rozhořel. McDavid nikam neodchází a rozhodně jsem si jist, že on Oilers minimálně před koncem svého osmiletého kontraktu neopustí. Nic to ovšem nemění na faktu, že je potřeba začít pracovat a budovat nové úspěšné mužstvo, a to rovnou od základů a pokud možno hodně rychle. Cílem bude obestavět své ofenzivní klenoty McDavida s Draisaitlem kádrem, který vrátí do Oil country smích a slzy štěstí. V první řadě však musí být jmenován nový architekt, někdo, kdo Oilers ve verzi 2.0 postaví k obrazu svému. Nejbližší dny a týdny rozhodně nebudou v Edmontonu nudit, a to i přesto, že play off se znovu v nejsevernější destinaci NHL hrát nebude.