«

»

Dub 21 2019

Resumé sezony 2018/19 – 3.díl – Obránci

Obrana letos působila poněkud rozháraně. Z celé Západní konference víc gólů než Oilers (274) inkasovali jen Chicago Blackhawks (292). Tam měli ale téměř celou sezonu velký problém s brankáři. Samozřejmě i zde to nebylo v brankovišti ideální, jak jsme ostatně už psali. Ale že olejářská defenziva byla špatná, to víme. Za celou sezonu se v sestavě protočilo 13 obránců, což není zrovna málo.

Nejproduktivnějším bekem v Edmontonu byl v sezoně 2018/19 Darnell Nurse. Nastoupil do všech 82 zápasů a připsal si 41 bodů (10+31), což je půl bodu na zápas a to je slušné. Nurse byl mezi obránci nejlepším střelcem i nejlepším nahrávačem, jedním z pouhých šesti hráčů, kteří překročili desetigólovou hranici. Mezi obránci Oilers byl Nurse i nejtrestanějším a také nejvíce střílejícím hráčem. Nurse byl určitě jedním z hráčů, kteří snesli v této sezoně přísnější měřítko, i když ani on se nevyhnul slabším zápasům, kdy byly vidět jeho rezervy v defenzivní činnosti. Takže jeho resumé? Nurse vyrůstá ve svých 24 letech v jednu z hlavních opor Edmontonu, kdy je schopen spolehlivě zaskakovat v přesilovkových formacích a má v tomto směru slušný potenciál a nyní je v Edmontonu při dlouhodobé (ne)formě Klefboma a Sekery ofenzivní obranná jednička. Na špičku ligy to ale není. A jak už jsem psal, v defenzivě má stále dost okének a rozhodně má ještě na čem pracovat. Na čem pracovat ale bude mít i nový generální manažer, protože Nurse má před sebou poslední rok své smlouvy na 3,2 mil.dolarů a je jasné, že bude požadovat o dost více, odhaduji nejméně dvojnásobek. Příchod Top obránce by ale rovněž měl být pro nového manažera jednou z priorit.

Dalším, kdo odehrál velice slušný standard byl Kris Russell. Ten je na rozdíl od Nurseho v defenzivě velmi spolehlivý, defenziva je také jeho specialita. Dopředu se nežene, ale nikomu to nevadí, Russell je v tomto směru i tak velmi ceněným hráčem. A právem. Jak ho dobře známe, opět hrál to co umí nejlíp. Čili blokoval střely, poctivě bránil a zkrátka jezdil po zadku. Tradičně tak jako každý rok vévodil v lize statistice o zblokovaných střelách, kterou několikrát vyhrál. Letos jich “nasbíral“ 185, přičemž před ním se umístili jen kapitán New Jersey Andy Greene (208) a Niklas Hjalmarsson z Arizony (187). Považte, že druhý v tomto ohledu je v Edmontonu Darnell Nurse o 39 bloků, třetí Adam Larsson o 57 bloků a čtvrtý Oscar Klefbom o 83 bloků! To jen na ukázku toho, jak je Russell pro Edmonton důležitý a že nejen ofenzivou by měl být obránce znám a ceněn. Že, VY CO VYHLAŠUJETE NORRIS TROPHY pro “nejlepšího obránce“?!! Russell je v Edmontonu smluvně pojištěn ještě na další dvě sezony, což je pro klub dobře.

No, tak to by byli Nurse a Russell, které jsem pochválil. A to je asi tak vše přátelé, protože dál už to bude jenom horší… Vůdcem obranných řad se měl stát Oscar Klefbom, jenže svůj potenciál nenaplňuje. Již druhou sezonu za sebou se plácá se špatnými výkony ani ne v průměru, spíše podprůměru. Možná že je to právě tím, že se na něj příliš spoléhalo, možná dlouhodobá smlouva, těžko říci. Tak jako v té předminulé, tak i v právě dohrané sezoně Peter Chiarelli nepřivedl elitního obránce na modrou čáru, ačkoliv i slepý dávno ví, že právě takového Edmonton potřebuje. A Chiarelli to neudělal i přesto, že Andrej Sekera, který je také potenciálně jedním z hráčů, kteří by toto měli zvládat byl dlouhodobě mimo hru. Bek číslo jedna tak byl Klefbom a opět propadl. Kromě nemastné neslané ofenzivy se navíc velmi zhoršil i v defenzivních činnostech. Poté se navíc přidaly i vleklé zdravotní potíže, kvůli kterým vynechal přes 20 zápasů. V tabulce +- byl nakonec s 11 minusovými body druhým nejhorším obráncem Oilers za Adamem Larssonem. Klefbom má každopádně smlouvu, kdy si vydělá přes 4 mil.dolarů ještě na další dlouhé 4 sezony, takže doufejme, že se začne trochu víc snažit.

Adam Larsson, Klefbomův kolega ze Švédské reprezentace, to byl bohužel ještě větší propadák. Ačkoliv dokonce plnil i funkci zástupce kapitána, což přispívá k domnění, že v kabině má asi velkou důvěru, na ledě to je jiná káva. Larsson byl asi nejvíce chybujícím hráčem v sestavě Oilers. Bylo na něm znát, že na trend NHL, kdy se hra rok od roku neustále zrychluje, nedokáže reagovat. Jeho hra je pomalá, neefektivní. Je smutné, že právě on je asi nejslabším článkem naší defenzivy, když do něj bylo kdysi vnášeno tolik důvěry, když do Edmontonu přicházel výměnou za Taylora Halla. I když co si budeme povídat, ta důvěra byla stejně přehnaná, protože ani v New Jersey Larsson neplatil za nějakého megatahouna. Byl to prostě poctivý dříč, ale žádná star to nikdy nebyla. Abych mu nekřivdil, za dříče tu platil zpočátku také. Jenže nyní mu poněkud ujíždí vlak se jménem NHL. Larsson byl suverénně nejhorší hráč z celého týmu v hodnocení +-. Nasbíral 28 bodů do minusu a v tomto směru skončil čtvrtý nejhorší v celé lize! Horší než on jsou už jen Ristolainen, Doughty a B.Ryan. Larsson má před sebou ještě dva roky smlouvy, prakticky v totožné výši, jako Oscar Klefbom. No, pane Larssone, na vás jsem příští sezonu hodně zvědavý.

Nejlepším nejen obráncem, ale hráčem z celého týmu v kategorii +- skončil trošku překvapivě Matt Benning a to s 11 plusovými body. Také Benning je stejně jako Larsson nebo Russell jedním z ryze defenzivně laděných beků a jakožto rodák z Edmontonu i objev a zázračné dítě z roku 2016, kdy vystřelil z univerzity rovnou do NHL, je do něj vkládáno hodně nadějí. Benning byl letos společně s Larssonem jedním z nejslabších článků našich zadních řad. Již od začátku sezony se nevyhnul i posazení na tribunu, ale na to, kolik nadělal chyb, dostal ještě docela dost důvěry. I když Todd McLellan asi už něco tušil, Ken Hitchock Benningovi důvěru zase vrátil. Benning je mladý hráč a potenciál v sobě určitě má, ale ještě jedna taková sezona jako letos a bude mít asi velké problémy. Benning má stejně jako Nurse před sebou poslední rok smlouvy a jestli výrazně nezabere, myslím, že na rozdíl od Nurse novou už nedostane, protože to co odehraje on, může odehrát hned několik hráčů čekajících na šanci v Bakersfieldu. Jak ale říkám, šanci by dostat měl.

Andrej Sekera, kdysi velká posila a první dvě sezony v Edmontonu hráč, který odváděl týmu poctivé služby. Jenže v předminulé přišlo zranění, které ho do zápasů pustilo až v prosinci. Do bývalé formy se Sekera ale už nedostal. Tehdy si v 36 zápasech připsal pouze 8 asistencí a 15 minusových bodů. Poté se opět zranil a tentokrát ho zranění vyřadilo na ještě delší dobu, kdy za Edmonton v minulé sezoně poprvé nastoupil až ke konci února. Po 11 letech si také zase zkusil co to je zahrát si AHL. V Bakersfieldu byl na rozehrání, aby poté za Oilers odehrál 24 zápasů a připsal si pouhé 4 asistence. Na ofenzivního beka nic moc. Sekera navíc již není tím Sekerou, kterým byl před jeho zraněními. Realita je ale bohužel taková, že je pátým nejlépe placeným hráčem týmu a z obránců s 5,5 mil.dolary na úplné špici. Smlouvu má ještě na další dva roky. Sekera je smolař, o tom žádná. V jeho případě se nechci pouštět do nějakého přehnaně přísného hodnocení, protože nyní bude mít dost času nasbírat síly a dobře se připravit a poslední dvě sezony hodit za hlavu. Pokud se mu to povede, v Edmontonu budeme všichni jásat. Pokud ne, bude to vzhledem k jeho platovým podmínkám pro klub dost nevýhodné. Povést by se mu to ale ještě mohlo, je mu teprve 32 let a ještě by něco předvést mohl. Doufejme.

V sestavě Oilers dostal letos konečně poprvé šanci Caleb Jones. Jeho starší bratr Seth Jones je už v NHL zavedenou defenzivní hvězdou a nyní s Columbusem zažívá v play off start snů, když spolu s týmem vyprovodil Tampu 4:0 na zápasy. Jeho mladší bratr Caleb byl Edmontonem draftován již v roce 2015 a ostruhy získával po tři sezony na farmách v Bakersfieldu a Portlandu, ale s příchodem Kena Hitchcocka, který je znám tím, že dává často šanci mladým hráčům, naskytla se příležitost i pro Jonese. A ten ji zpočátku splácel vrchovatě. Podával velmi dobré výkony a ukázal svůj potenciál. Jones je bekem spíše do ofenzivy, kdy se dokáže dobře kombinačně zapojit a i dobře vystřelit. Jak šel čas, tak se ale ukázaly postupně jeho nedostatky, zejména v defenzivě. Čím dál častěji chyboval a nakonec vypadl ze sestavy, než byl opět poslán zpět do Bakersfieldu. Jonesovi je ale teprve 21 let a když na sobě zapracuje, může být jedním z hráčů, kteří se v budoucnu do NHL prosadí. Jones bude ještě v příštím roce ve své první nováčkovské smlouvě.

Dost prostoru v této sezoně dostával Kevin Gravel. Obránce který byl v létě podepsán jako volný hráč s předchozími zkušenostmi z Los Angeles. Zatímco za McLellana dostal jen něco málo příležitostí při záskocích, po příchodu Kena Hitchocka se jeho pozice v týmu posílila a Gravel nakonec odehrál 36 zápasů. Gravel je ryze defenzivní hráč. Není ale moc dobrým bruslařem a ani jeho rozehrávka není na vysoké úrovni. Je spíše takovým buldokem. Ve srovnání s našimi prospekty asi nemá co nabídnout a nyní se navíc stal volným hráčem, na 99% v Edmontonu skončil.

To samé i po Benningovi druhý rodák z Edmontonu Alex Petrovic. Ten přišel na konci roku z Floridy výměnou za Chrise Widemana. Petrovic původně přišel s docela velkou pompou jako posílení zadních řad, které byly v té době děravé jako ementál. Že by je zacelil ale právě Petrovic, o tom byly pochyby už od začátku. Jisté místo totiž neměl ani v sestavě Panthers, kde ke konci svého angažmá prakticky úplně vypadl ze sestavy. V Edmontonu nakonec odehrál pouhých 9 zápasů. Nyní je zaplaťpámbu volným hráčem a téměř jistě v klubu také končí.

Chris Wideman je bohužel podobný případ jako Petrovic. V tragické Ottawě nepotřebný, v Edmontonu nakonec ještě méně. I když v jeho případě bylo očekávání přecejen trošku namístě, protože Wideman platíval za talentovaného hráče. 5 zápasů a něco málo přes měsíc v Edmontonu bylo nakonec jeho stropem, než opět zmizel. Chris Wideman nakonec po Ottawě, Edmontonu a Floridě zakotvil v Pittsburghu, tedy čtvrtém klubu v jedné sezoně! Za Pittsburgh ale nakonec ani nenastoupil a nyní vyzkouší trh s volnými hráči. Na víc než AHL bych ho ale v příští sezoně nepasoval.

Další z omylů byl Brandon Manning, kolosální Chiarelliho přešlap. Manning, hráč který vyřadil Connora McDavida v jeho první sezoně z boje o Calder Trophy, všemi v Edmontonu nenáviděný. Chiarelli ho přivedl jakoby se nechumelilo silnými řečmi údajně opět jako zpevnění defenzivy a údajně i s McDavidovým požehnáním. Ani to se vůbec nepovedlo. Manning odehrál pouhých 12 zápasů, než byl poslán do Bakersfieldu, kde rovněž vypadl ze sestavy! Trochu velká cena za všemi oblíbeného bojovníka Drakea Caggiulu, který naopak téměř od samého začátku zapadl do sestavy Chicaga skvěle a až do konce sezony nastupoval v prvním útoku s Patrickem Kanem. Manning je ale v Edmontonu pod smlouvou na ještě další sezonu a to za ne zcela zanedbatelných 2,250 mil.dolarů.

Spolu s Caggiulou putoval za Manninga do Chicaga veterán Jason Garrison. Ten byl v Edmontonu již od předsezónního kempu, kde byl nejdříve na zkoušku, aby si vysloužil roční smlouvu na nejnižší platové hranici. Garrison si pevné místo v sestavě Oilers nevybojoval, byl ale platným záskokářem a pomohl, ne že ne. Možná že u něj hrál roli věk a skoro nulový potenciál, že téměř nenastupoval, protože jinak bych ho určitě řadil mezi ty lepší hráče. Bohužel hrál ale opravdu malou porci zápasů a na sezonu Oilers tak neměl moc velký vliv. V Chicagu si nezahrál po přestupu ani v jednom zápase a tak dal zámoří vale a vydal se poprvé v kariéře do Evropy. V dresu Djurgardens stihl ještě odehrát 20 zápasů. Ve svých 34 letech by ještě před sebou mohl několik let mít a je pravděpodobné, že v Evropě zůstane i nadále.

Posledním ze třinácti “hrdinů“, kteří si za Edmonton v obraně v sezoně 2018/19 zahráli je Evan Bouchard. Ten je jak víme naší poslední volbou v draftu a sice desítka roku 2018. Bouchard hraje od roku 2015 OHL za celek London Knights, kde podává špičkové výkony. S týmem si prošel celý kemp a zůstal s ním, protože na svůj věk má již parametry na hru v NHL. Je to silný hráč, typově velmi podobný do Aarona Ekblada. Ekblad je samozřejmě ještě trošku jiná liga – je právem jedničkou draftu. U Boucharda to bude asi trvat trošku déle, ale potenciál ukázal. Trenér McLellan mu šanci dával již od samého začátku sezony. Bouchard odehrál 7 zápasů a dokázal vstřelit i svůj první gól v NHL, poté byl ale přecejen poslán zpět do juniorské soutěže, aby se zaprvé ušetřil rok jeho nováčkovského kontraktu a za druhé aby dál na sobě pracoval. Vždyť je mu také teprve 19 let! V OHL se svým týmem z Londonu skončil nakonec v semifinále konference. A to bude také nejspíše jeho requiem s Ontarijskou soutěží, protože příští sezonu se dá počítat s tím, že pokud nepřejde předsezonní kemp v Edmontonu, bude hrát přinejmenším v AHL za Bakersfield. Myslím, že Bouchard ale bude hodně blízko setrvání v NHL. To může být v příští sezoně, ale Evan Bouchard si Bakersfield poprvé zahraje ještě letos, protože byl ve čtvrtek povolán do zbraně na play off AHL na pomoc Kondorům v sérii proti Colorado Eagles. I zde bude získávat před novým ročníkem cenné ostruhy.

Bouchardovi by v adaptaci měl i legendární Paul Coffey (na snímku právě s Bouchardem), který v Edmontonu působí jako trenér dovedností obránců. Toť všichni, kteří letos nastoupili za Edmonton. Pouze na farmě nakonec všechny své zápasy odehráli Keegan Lowe i Ethan Bear, u kterých se čekalo, že by se v týmu Oilers mohli objevit. Obvzlášť Bear, který v sezoně 2017/18 odehrál za Oilers už 18 zápasů. A nyní ani jeden. No, pro mě překvapení, pro někoho možná ne. Bear vstupuje do posledního roku nováčkovské smlouvy a šanci asi ještě dostane.

Doufám, že příští sezonu bude hodnocení pozitivnější, ale opravdu jsem si nemohl pomoct a hledat pozitiva tam, kde nejsou.

Příští díl se bude věnovat útočníkům…