Edmonton Oilers podepsali roční kontrakt s útočníkem Sheahanem

Vedení edmontonského klubu oznámilo další oživení sestavy před blížícím se tréninkovým kempem. Oilers uzavřeli jednoletý kontrakt za 900 tisíc dolarů s volným hráčem Rileym Sheahanem. Útočník, kterého si v roce 2010 vybrali z celkového 21. místa Detroit Red Wings, tak po čase znovu putuje pod křídla generálního manažera Kena Hollanda.

Rodák ze St. Cantharines dosud v NHL odehrál 447 zápasů, v kterých si do osobních statistik připsal 58 gólů a 91 asistencí, což v součtu znamená 149 kanadských bodů. Matematicky vzato tedy sbírá v průměru jeden kanadský bod každý třetí zápas. Postupně oblékl dresy Detroitu, Pittsburghu a Floridy. Edmonton tedy bude jeho čtvrtým působištěm v nejkvalitnější hokejové lize planety. Sedmadvacetiletý Kanaďan by měl v kádru Dave Tippetta plnit s největší pravděpodobností roli centra v třetí útočné formaci.

Angažování Sheahana je napříč fanouškovským spektrem hodnoceno poměrně kladně, neboť se jedná o potřebné zvýšení konkurence v týmu a neméně pozitivní je i výše jeho kontraktu. Dosud se totiž Sheahanův plat pohyboval okolo 2 milionů dolarů za sezonu. Na svůj věk už odehrál poměrně značnou porci zápasů, což by mohlo Olejářům přinést tolik potřebnou zkušenost a zároveň se stále jedná o hráče v ideálním hokejovém věku. Pracovně bychom mu mohli tedy klidně říkat „veterán v nejlepších letech“. Sheahan disponuje skvělými fyzickými parametry (191 cm a 97 kg) a přirozeným talentem, což ostatně dokazuje skutečnost, že v draftu šel v roce 2010 na řadu hned v prvním kole.

Při detailnějším prostudování jeho kariérních statistik stojí za povšimnutí také fakt, že v posledních 5 sezonách zmeškal ze zdravotních důvodů pouze 5 zápasů. Během svého hráčského vývoje v rámci NHL získal Sheahan pověst specialisty na hru v početní nevýhodě. Dobře se mu daří rovněž na vhazování. V této dovednosti se v posledních dvou sezonách umístil na 67. místě s úspěšností 53,4%, což jej řadí do horní třetiny ligového žebříčku. Všechna zmíněná fakta mohou být pro příznivce Oilers skvělou zprávou, neboť právě hra v oslabení byla v loňské sezoně Achillovou patou klubu ze severní Alberty.

Generální manažer Ken Holland pokračuje v nastoleném trendu – podepisovat bez rizika. Během léta uzavřel jednoleté kontraktu okolo 1 milionu dolarů už s pěticí útočníků ve věku 26 – 27 let, kteří se na konci sezony stanou nechráněnými volnými hráči. Jedná se o Haase, Granlunda, Jurča, Nygårda, Archibalda a naposledy právě Sheahana. Všichni jmenovaní forvardi mají bohaté hráčské zkušenosti, dva z předních lig v Evropě a další čtyři z NHL, potažmo z AHL. V konkurenci neprověřeného Haase a Nygårda nebo stárnoucího Brodziaka, by měl nový muž v edmontonské sestavě lépe vyplnit mezeru na postu ofenzivních hráčů. Zároveň je dostatečně mladý na to, aby v klubové hierarchii mohl udělat ještě nějaký ten krůček vpřed.

Sheahana po svém boku určitě rád přivítá především Tomáš Jurčo, jenž byl jeho spolubydlícím při společné tříleté štaci v Detroitu. Oba si sedli nejen lidsky ale i hokejově. Red Wings tehdy při pobytu obou hráčů na ledě vykazovaly více než 57% branek a střel na soupeřovu bránu.

Pokud bychom měli smysl Sheahanova angažmá shrnout ,tak asi následovně – nejedná se o žádného rozdílového playmakera, ovšem naplní řadu potřeb, které by mohly být pro současné Oilers doslova klíčové a existenční. Alespoň v krátkodobém horizontu. Od Hollanda se jedná o více než slušný podpis.

No a jedna malá perlička závěrem. V listopadu roku 2012 se Sheahan zapsal do podvědomí fanoušků jednou docela nelichotivou příhodou. Hokejista, tehdy ve službách záložního celku Detroitu z Grand Rapids, trochu přebral na večírku a o půlnoci ho policie chytila opilého za volantem jeho Jeepu. To ovšem nebylo všechno. Sheahan jel v protisměru a měl na sobě filaový kostým populární postavičky ze seriálu Teletubbies. Další přestupek, kterého se hokejista onu osudovou noc dopustil, bylo použití cizího občanského průkazu. V té době mu nebylo totiž ještě 21 let, a tak mužům zákona předložil občanský průkaz svého tehdejšího spoluhráče Brendana Smithe. Je to ovšem dávno a od té doby se Sheahan žádné podobné eskapády nedopustil. Doufejme, že se mu bude v Edmontonu dařit nejen hokejově, ale i v ostatních aspektech jeho života. Osobně se na jeho výkony docela těším a byla by proto škoda, kdyby musel Oil country udělat brzy pá pá…