Dlouho očekávané úvodní buly je tady! Oilers hostí Canucks

Čtvrteční ráno, konkrétní čas 4:00, je tou kouzelnou chvílí, na kterou všichni s ropnou kapkou v srdci čekáme de facto od konce minulé nepodařené sezony. Loni touto dobou Oilers pobývali ve Švédsku, kde je v Göteborgu v rámci Global Series 2018 čekal úvodní zápas ročníku proti New Jersey Devils. Oprášenou „evropskou povinnost“ momentálně plní jiné kluby a tudíž mohou svěřenci trenéra Tippetta zahájit své letošní snažení na domácím ledě v Rogers Place. Soupeřem jim bude kanadský rival Vancouver Canucks.

V sezoně 2018/2019 se Olejáři se svým divizním soupeřem utkali celkem čtyřikrát a pouze jednou se dokázali radovat z vítězství. V ostatních třech případech brali 2 body pokaždé vyslanci z Britské Kolumbie. A nic lehkého nečeká McDavida a spol. ani v zahajovacím zápase aktuální sezony. Kosatky totiž disponují jednou velmi zajímavou devízou. V posledních pěti sezonách pokaždé dokázali ze zahajovacího utkání ročníku odejít jako vítězové. Jedná se o nejlepší aktuální sérii tohoto druhu v NHL. Součástí této vítězné šňůry je mimo jiné výhra 3:2 nad Edmontonem, jenž se datuje k 7. říjnu 2017. Oilers ve své historii hráli na domácím ledě zahajovací duel sezóny celkem ve 29 případech a pouze 8 jich před vlastními fanoušky prohráli. Nebylo by tedy vůbec na škodu, kdyby jubilejní třicáté otevírací utkání sezony na domácím ledě korunovali naše barvy vítězstvím.

V hokejovém Edmontonu bylo léto vším, jen ne klidným obdobím. Změnil se managment, změnil se trenérský štáb a změnil se částečně i hráčský kádr. O těchto radikálních řezech do organismu našeho hokejového mužstva už jsme během okurkové sezony napsali informací poměrně dost a tak by bylo nošením puků do Kateřinic, kdybychom se k nim v rámci tohoto preview vraceli. Ostatně zapálený příznivec Oilers, pravidelně sledující naše webové stránky a další informační kanály, má jistě dokonalý přehled. A pokud ne, může pouze litovat a dát si předsevzetí, že v nové sezoně bez našich stránek už nedá ani ránu (golfákem).

Tréninkový kemp a přípravné zápasy vykrystalizovaly ideální složení kádru, které ovšem bohužel hned na začátku postihly drobné zdravotní komplikace. Díky nim do zítřejšího zápasu nezasáhnou útočníci Tomáš Jurčo a Riley Sheahan. Zejména slovenský útočník se stal doslova kometou přípravného období a díky svým výkonům si řekl o místo v elitní formaci po boku Connora McDavida. Další citelnou ztrátou je zranění švédského obránce Joela Perssona, který také v přátelských utkáních dokazoval, že by mohl být na NHL nadstandardně připraven. Do prvního útoku by se tak měl posunout další novic ze starého kontinentu – Švéd Joakim Nygard. Sheahana ve čtvrté formaci nahradí Colby Cave. V obraně podával v přípravném kempu parádní výkony Ethan Bear, čímž také on přesvědčil kouče Tippetta o tom, že by si ho měl ponechat v prvním týmu. V neposlední řadě bude zajímavé sledovat, jak se na křídle vedle McDavida bude dařit nové akvizici z Calgary Jamesi Nealovi. Do zahajovací sestavy se vměstnal i dánský forvard Patrick Russell, jenž zažil také velmi povedenou přípravu. Edmonton sehrál během září celkem 7 zápasů, třikrát zvítězil a čtyřikrát odcházel z ledu poražen při celkovém skóre 19:22.

Canucks během letního přestupového období získali do svých služeb útočníka J.T. Millera z Tampy Bay  a obránce Tylera Myerse z Winnipegu. V loňské sezoně se v kádru Kosatek protočilo celkem 37 různých hráčů, a to především vinou mnoha zranění, která tým z údajně nejkrásnější destinace NHL  celý ročník provázela. Canucks v loňské sezoně obsadili pátou příčku v Pacifické divizi, pouhé dva body před sedmým Edmontonem. V play off pak chyběl Vancouver čtvrtou sezonu po sobě. S trochou nadsázky by se dalo konstatovat, že jediným světlým bodem loňského učinkování Canucks v NHL byly výkony nováčka Eliase Petterssona. Mladý Švéd zaznamenal 66 kanadských bodů (28 + 38) v 71 zápasech. Díky těmto skvělým číslům a výkonům se stal prvním hráčem v historii klubu, jenž získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony NHL.

Vancouver sehrál v rámci předsezónního kempu celkem 8 utkání (včetně tzv. půleného mače s Calgary), čtyřikrát zvítězil a čtyřikrát si na své konto připsal porážku při celkovém skóre 31:30.

Ještě doplňme, že v dresu hostů do dnešního utkání kvůli zranění nezasáhnou Antoine Roussel, Oscar Fantenberg, Brock Boeser a Tyler Motte.

Kdo se objeví v brance Oilers je zatím tak trochu ve hvězdách. Ani jeden z gólmanů nepředváděl v přípravných utkáních příliš přesvědčivé výkony, přičemž o něco lépe si vedl Mike Smith. Osobně bych si vsadil pro zahajovací utkání právě na vytáhlého Kanaďana. A to i díky tomu, že Smithe dobře zná hlavní trenér Dave Tippett. Mezi třemi tyčemi Kosatek by měla stát klubová jednička Jacob Markström.

Zajímavosti:

Hlavní trenér Oilers Dave Tippett celkem trénoval 14 úvodních utkání sezony a v 8 z nich dokázal svůj tým dovést k vítězství.

Pokud by se v letošním ročníku podařilo Leonu Driasitlovi zopakovat nebo vylepšit loňských 50 vstřelených gólů, připojil by se k Alexi Ovechkinovi, kterému se jako jedinému aktivnímu hokejistovi podobný kousek také povedl. V historii Edmontonu onu magickou brankovou metu pokořili více sezon po době jen Wayne Gretzky a Jari Kurri.

Útočník Canucks Bo Horvat ve třech sezonách v řadě překonal hranici 20 vstřelených branek, což je v klubové historii nejdelší série od sezony 2011/2012.