Dnes v ideálním čase pro českého fanouška vyzvou neporažení Oilers neporažené Rangers

Oilers zatím ani po čtyřech zápasech nepoznali hořkost porážky. Po vcelku pohodové výhře nad Islanders přišel další tuhý boj o body pro New Jersey, a to ne nepodobný oběma úvodním zápasům v sezoně. V kritické chvíli v závěru utkání vyrovnání, avšak tentokrát přišel obrat „až“ díky samostatným nájezdům, které si Edmonton střihl poprvé v tomto ročníku, stejně jako poprvé letos darovali Naftaři svému soupeři bod. Dnes v podvečer SEČ však čeká na McDavida a spol patrně dosvadní nejtežší test. Rovněž dosud neporažení NY Rangers. Uspějí Olejáři i popáté v řadě?

Třetí zápas v řadě v oblasti Big Apple a přilehlého okolí svede dnes dohromady Edmonton Oilers a ikonické NY Rangers. I podle předsezónních prognóz měla kvalita soupeřů z této oblasti stoupat přímou úměrou vzhledem k pořadí zápasů. Ovšem nijak drasticky, experti míní, že Islanders, Devils i Rangers mají plus/minus kádry tak akorát na to, aby se rvali o holý postup do posledních minut základní části a možná ani to ne. Samozřejmě po pár odehraných zápasech nelze dělat žádné závěry, ovšem zatím se zdá, byť hráli jen dvakrát, že Jezdci chytli jako relativní outsider začátek základní části ve stejných intencích, jako jejich dnešní soupeři, tedy poslední doposud neporažený kanadský tým v soutěži.

Jeden z tradičních klubů NHL NY Rangers neprožívají v poslední době úplně nejlepší časy, a tak vedení nezbylo nic jiného, než se pokusit kádr z gruntu přebudovat. Vedle hyper zkušeného a nestárnoucího Henrika Lunqvista, který již na vše sám nestačil (skoro by se dalo říci, že stejně jako Montreal těžko spasí samotný Price v brance), by noví Jezdci měli povstat vedle dvou jmen v útoku. A sice největšího úlovku managementu klubu na přestupovém trhu, trochu nevyzpytatelného ruského šikuly Artěmije Panarina a loňského finského zázraku a komety, dvojky posledního draftu Kaapa Kakka. V Panarinovi, kterého si sebou do Rangers přivedl z Colombusu nový prezident klubu John Davidson (bývalý gólman Rangers), získal tým opravdovou útočnou megastar. Tento chlapík, který naskočil do ligy až poté, co se stačil vypracovat v jednu z největších hvězd hokeje mimo NHL, působí za mořem čtyři roky. Za tuto dobu drží průměr bodu na zápas a získal v celkovém součtu více bodů za góly a přihrávky než třeba Tavares, Giroux a dokonce než samotný „ruský hokejový car“ Alex Ovečkin.

Hodně se řešilo, kdo bude jedničkou draftu 2019. Ačkoliv to z dlouhodobého hlediska vypadalo jednoznačně Jacka Hughese, fantastické výkony Kaapa Kakka v nejrůznějších finských reprezentačních výběrech , a to zejména v tom nejdůležitějším, s nímž nakonec jako jeden z hlavních tahounů vybojoval pro Suomi v květnu v Bratislavě třetí titul mistra světa, začaly možná více favorizovat tohoto sympatického a skromného finského křídelníka. Ovšem zámoří je zámoří, takže slovy klasika „máte-li dva rovnocenné hráče, dva naprosto rovnocenné, z nichž jeden je americký, vyberte si toho…. amerického“. Ovšem spíše se zdá, že management NY Rangers byl hodně rád, že tuto volbu za něj rozhodli „sousedé“ z New Jersey a volil z místa druhého, tedy poté už jednoznačně logicky Kakka. Ono se přeci jen zdálo, že je pro NHL připravenější, než jeho americký rival. Buď jak buď, ačkoliv je NHL na různých statistikách téměř chorobně závislá, statistiky a prognózy jsou nakonec to, co v ní platí nejméně. Jak říkáme již poněkolikáté, je teprve začátek sezóny, ale již teď mají možnost fanoušci z Oil Country oba zázračné mladíky vidět na vlastní oči. Před dvěma dny Hughes moc nepřesvědčil. Koneckonců zatím ve čtyřech zápasech nebodoval, je na -3 a na ledě působí neviditelně, jako by navazoval na svoji první konfrontaci s dospělým hokejem na loňském MS v Bratislavě. Ovšem ani jeho finský protějšek nevlétl do NHL jako velká voda. Byť sehrál zatím zápasy jen dva, ani on nebodoval a je na -1. Inu oba ještě čeká velká dřina, pokud se budou chtít zařadit mezi nesmrtelné hvězdy zámořského hokeje a ne vyhasnout jako několik komet z horních pater draftu před nimi, koneckonců v Edmontonu by na toto téma mohly vznikat disertační práce.

Ale zpět k našim dnešním soupeřům, vedle výše zmíněných letních útočných posil a legendární klubové ikony v brance, je potřeba ještě zmínit jména dvě. A sice především švédského útočníka s perskými kořeny a mistra světa z Dánska 2018 Miku Zibanejada. V podstatě on byl u počátku přestavby NY Rangers do nových zítřků, když byl v létě 2016 vyměněn na Manhattan z Ottawy za fanoušky milovaného bojovníka Dericka Brassarda, který patřil mezi lídry Jezdců společně s norským rychlíkem Matsem Zuccarellem, který je však již po epizodním působení v Dallasu v týmu Wild. Švédský kouzelník s hokejkou a ladný bruslař odstartoval sezonu fantasticky, ze dvou zápasů má 8 bodů (4+4), obrovsky mu sedí právě spolupráce s Panarinem a Pavlem Bučněvičem na pravém křídle, který v první lajně nahradil zatím nevýrazného Kakka. Skvělé výkony vynesly Zibanejadovi první ocenění pro hvězdu týdne v NHL v tomto roce. Uvidíme, jak to bude s tímto oceněním v pondělí, ale mezi hodně žhavé favority bude patřit trojlístek z Edmontonu McDavid, Draisaitl, Neal.

Že Rangers skládají sestavu skutečně koncepčně ukazuje i fakt, že místo Kevina Shattenkirka, který donedávna platil za jednoho z nejlepších beků v lize, ovšem angažmá u Jezdců mu, i vinou několika zranění, úplně nevyšlo a novým lídrem týmu se nestal (nakonec byl v létě vyplacen ze smlouvy a svoji kariéru zkusí restartovat v Tampě, což se mu zatím daří více než úspěšně), posílil zadní řady v ideálním hokejovém věku se nacházející Jacob Trouba z Winnipegu. Obrana by vůbec neměla být slabinou, všichni beci jsou dlouhodobě pod smlouvou a působí spolehlivě a byť na sebe velkou pozornost strhl Kaapo Kakko, my si dovolíme upozornit no novou akvizici z NCAA mezi beky Jezdců, Adama Foxe, který měl v minulé sezoně nejprestižnější zámořské univerzitní soutěže nejvíce asistencí ze všech hráčů a nejlepší bodový průměr (1,45 bodu na zápas!), na beka skutečně husarský kousek, a byť jsou Rangers papírově již jeho třetí štací v NHL, na svoji premiéru čekal až do letošního října. Navíc byť se zdá, že Henrik Lundqvist má již nejlepší léta za sebou, záda mu bude krýt ruský gólman Alexander Georgijev, který již vloni odchytal třetinu zápasů a čísla měl lepší, než jeho švédský mentor. A zdá se, že i v letošní sezoně se budou oba borci poměrně pravidelně mezi třemi tyčemi střídat.

V dresu Rangers působí bývalý Naftař Ryan Strome, v kádru byl v loňském roce ještě Ryan Spooner, ovšem ten byl v létě ze smlouvy vykoupen a v současnosti nastupuje za HC Lugano ve švýcarské lize. V loňském ročníku patřil do prvního týmu rovněž český reprezentant Filip Chytil, který však sezonu překvapivě zahájil v záložním týmu. Naopak nečekaně se v těžké konkurenci v obraně týmu dostal do vyvolené šestice další český mladíček Libor Hájek, který si zatím vede velmi dobře.

Oilers vyhráli oba zápasy doma v brance s Mikem Smithem, zatímní oba venkovní zápasy odchytal a výhry v nich vychytal Mikko Koskinen. A i když mu příprava vůbec nesedla, svoji šanci v ostré sezoně chytil doslova za pačesy. Realizační tým Edmontonu tak čekají příjemné starosti, neboť se zdá, že budou vybírat mezi dvěma rovnocennými gólmany, a to brankáři ve výborné formě. Je prostě vidět, že v týmu je zatím velká pohoda, daří se na všech postech, kanadské bodování ligy vede Connor McDavid, tabulku střelců James Neal, vše skvěle jistí Leon Draisaitl, nepolevuje ani Zack Kassian. Ovšem těžší soupeři ještě čekají, patrně již dnes to bude skutečný křest ohněm, a i když se zdá vše dobré, přeci jen by chtělo, aby se v produktivitě přidalo více borců. Minimálně Ryan Nugent-Hopkins již konečně bodoval a snad půjde i dál výkony nahoru.

Vloni Oilers hořeli ve speciálních situacích na ledě. Využití přesilovek je zatím letos, hlavně díky Nealově střelecké explozi (a jeho palba již nese historické rekordy Edmontonu Oilers), na 42%, ovšem pozor, Rangers zatím využili 60% svých početních výhod! V tomto ohledu dnes uvidíme první a druhý nejlepší tým NHL. Rangers ubránili 90% oslabení, nejvíce na východě, Oilers pak jako pátý nejúspěšnější tým západu dokonce 92,31%, i z tohoto ohledu na sebe dnes narazí samotná špička ligy. Když k tomu připočteme, že budou dnes hrát tři borci z první pětice tabulky produktivity, je skutečně na co se těšit. A to v čase, který je pro evropského fanouška ideální. Přímý přenos z Madison Square Garden začíná v 19.00, zápas vysílá v přímém přenosu Nova Sport 1.

Oilers stále postrádají Adama Larssona, Alexe Chiassona a Joshe Archibalda, mimo základní sestavu trénovali zatím bodově sterilní Patrick Russell a Joakim Nygard. Rangers jsou až na nováčka Jegora Rykova kompletní.Mimochodem, naposledy v ikonickém hokejovém chrámu, Madison Square Garden hráli Oilers téměř před rokem, v sobotu 13. 10. 2018 a vyhráli zde 2:1.