Dnes v přivětivý čas čeká olejáře nepříjemný Pittsburgh

Dnes čeká Olejáře další zápas z ultra dlouhého sezonního maratonu zápasů. Zápas to nebude nikterak lehký, kdy se proti Oilers postaví Pens vedeni hvězdným Sidneym Crosbym. Souboje McDavid vs. Crosby už poněkud zlidověli, nicméně nutno říct, že letos je tou větší hvězdičkou edmontonský rychlík. Letos s Leonem chytli naprosto famózní formu, kdy dokázali tým z Alberty oživit takovým způsobem, kdy dokonce vede celou Západní konkurenci. Proto je dnes nesmírně důležité bodovat a udržet si skvělou formu, co možná nejdéle. 

Co nás dnes čeká? Troufl bych si říct, že to bude divoká přestřelka. Oilers po bídném výkonu proti Detroitu zabrali v Columbusu, a snad dali zapomenout na nepříliš úspěšnou sérii. Pens porazili Flyers 7:1. Olejářům se proti Pittsburghu tradičně nedaří. Prohráli všech posledních 6 zápasů, nicméně dobrá polovina skončila až v prodloužení. Tuto bilanci budou chtít Oilers samozřejmě zlomit.

Zajímavá bude situace v brankovišti, kdy stále není jasná jednička a oba maskovaní muži až na výjimky podávají vyrovnané výkony. Mikko Koskinen před sezonou nevypadal nikterak jistě, nicméně svého kolegu Smithe zatím předčil v číslech. Má víc výher, vyšší úspěšnost zákroků. Poslední své dva duely ale prohrál. Dnes se v bráně představí Mike Smith. Celkově bude zajímavé, kam se bude postupně situace v brankovišti ubírat. Sázka na zkušené brankáře se může vyplatit z momentálního týmového hlediska, nicméně když se podíváme na statistiky našich brankářů v AHL, tak tam už to žádná sláva není. Jak Dylan Wells (88,4%) i Stuart Skinner (87,2%) nepřekonali 90% úspěšnost, a nabízí se otázka, zda se neutlumil jejich vývoj. Jak známo, týmu z Alberty se dlouhodobě nedaří do svého týmu zabudovat své mladé brankářské prospekty. Smith už je i tak dost starý, a zřejmě ho čeká podobný postupný odchod jako jinou legendu Roberta Luonga. Koskinen má ale ještě smlouvu do roku 2022. Nechme se překvapit, ale Ken Holland to rozhodně nemá jednoduché.

Co se týče hráčů v poli, je to stále stejná písnička. První lajna sbírá bod za bodem, ale ta propast začíná být už obrovská. Netroufám si říct, jestli máme být skeptičtí nebo to brát jako fakt, ale tento fakt je dost zarážející. Ani RNH, ani Neal letos dvojici 97,29 nestačí. Právě tihle dva jsou ale jakýsi mezimost mezi top a “těmi druhými”. Zack Kassian ačkoliv podává stabilně bojovné výkony, top hráč není. Ulehčení první formaci moc nepřichází, a tak nás musí hřát neuvěřitelně výborné přesilovky, kdy jsme druzí s úspěšností rovnou 30,00%. Hráči jako Chiasson, Khaira nebo Jurčo letos zrovna nezáří. Alespoň ne bodově. Přitom Chiasson byl loni podpisový trumf, a letos jako by jeho roli střelce z druhé vlny převzal Neal. Potřebujeme nutně branky 3.formace. Z dlouhodobého hlediska právě tento fakt rozhoduje o úspěšných nebo neúspěšných v boji o Stanley Cup. Jak bylo vidět v zápasech s Minnesotou nebo Winnipegem, kdy naše ofenziva byla nulová, pokud si soupeři pohlídali první lajnu. To by mělo být varování, nicméně v čele západní konference je tato kritika pořád trochu přísná. Z farmy byl dnes povolán útočník Colby Cave. Ten v sestavě dnes nahradí Rileyho Sheahana, který nenastoupí z nespecifikovaných zdravotních problémů.

Tým z Pensylvánie jako vždy začíná sezonu rozpačitě. Výhra střídá prohru. Dobrý výkon následně ten slabší. Co je ale největší rozdíl oproti Oilers je ten, že se do produktivní bilance zapojuje daleko více hráčů. Jake Gunetzel už dokázal, že roste ve velmi nebezpečného útočníka, který klidně časem může vystoupit ze stínu Crosbyho nebo Malkina. Hráči jako Hörnqvist, Tanev, Simon, Lafferty nebo Kahun vytvořili kolem hvězdné dvojce týmovou souhru a Pittsburghu to klape. Kaňkou na tom je zranění Jevgenije Malkina, který zatím v sezoně si připsal dva starty, ve kterých si připsal jednu branku. Dnes ale již nastoupí.

V brankovišti si Pens letos můžou pískat. Zatímco loni to byla v začátku bída, letos dvojka Murray – Jarry předvádí výborné výkony. Murray se pyšní úspěšností 92,31% a Jarry dokonce 93%. Odpověď na to, jestli bylo lepší nechat odejít Jarryho nebo DeSmithe je pro Jima Rutherforda, zdá se dobrou volbou v podobě 24letého Kanaďana. 

Zápas začíná v 18:00 SEČ. Sestava Oilers je takřka beze změn.

 

Draisaitl – McDavid – Kassian

Khaira – Nugent-Hopkins – Gagner

Neal – Haas – Chiasson

Granlund – Cave – P. Russell

Nurse – Bear

Klefbom – Persson

K. Russell – Benning

Smith

Koskinen