Preview: Uspějí v Bell Centru obrození Oilers nebo se podaří Canadiens zažehnat bobtnající krizi?

V pátek se od 1:00 SEČ uskuteční v montrealském Bell Centre derby mezi tradičními kanadskými kluby. Domácí Canadiens zkříží hole s probuzenými Oilers a lze očekávat svižný a atraktivní hokej. Tento zápas bude druhým a zároveň i posledním vzájemným v základní části probíhající sezony mezi oběma soupeři. První duel mají fanoušci ještě v živé paměti, 21. prosince slavili po velkém boji v Rogers Place zisk dvou bodů domácí Olejáři. Svého soupeře přetlačili v poměru 4:3.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Oilers se vrátili na vítěznou vlnu a na probíhajícím tripu po stadionech soupeřů z Východní konference zatím získali 5 z možných 6 bodů. Zejména výkony z posledních dvou zápasů v Bostonu a v Torontu dávají naději, že by postup do play off nemusel být letos pro fanoušky Edmontonu jen zbožným přáním. Skoro by se chtělo napsat, že aktuálně se hokejistům Oilers hraje mnohem lépe v cizích arénách, kde nejsou pod takovým tlakem jako v domácím prostředí. Nevím, zda jsem jediný, kdo si toho všímá, ale předváděná hra na domácím a venkovním ledě je v posledních měsících v podání Olejářů jako oheň a voda. V Bostonu i  Torontu hráli McDavid a spol. přímočarý, aktivní hokej, podpořený důsledným a zodpovědným bráněním a skvělým výkonem brankáře. Proti Maple Leafs se navíc Connor McDavid blýskl brankou, o které si troufám tvrdit, že vejde do hokejových dějin. Pochybuji, že by jí někdo z čtenářů dnešního preview ještě neviděl a pokud ne, učiňte tak. Jakákoliv slova jsou k jejímu popisu absolutně zbytečná. Kapitán Oilers o sobě nechal každopádně po hubenějším období opět pořádně slyšet a vyslal napříč NHL všem jasný vzkaz, kdo je momentálně jejím králem. Edmonton se po prosincové výsledkové krizi opět vrátil na třetí postupové místo ve své Pacifické divizi, i když bodové rozdíly jsou mezi 1. – 5. divizní příčkou naprosto minimální a de facto každé utkání může pořadím notně zamíchat. 

Connor McDavid a jeho neuvěřitelná branka proti Leafs:

Krizí naopak v současné době procházejí hokejisté Canadiens, kteří z posledních 7 utkání dokázali vydolovat jeden jediný bodík. Jejich poslední vítězství se datuje k 23. prosinci 2019. Současný neutěšený stav Montrealu vygradoval v utkání se suverénně posledním Detroitem, které svěřenci Clauda Juliena prohráli 4:3 a to i přesto, že v průběhu utkání Montrealští vedli 2:0 a 3:2. Byla to jejich druhá letošní porážka s nejhorším ligovým mužstvem. Mimochodem prohra s Red Wings není úplně cizí ani pro Oilers, kteří rovněž v letošní sezoně na ledě Detroitu prohráli 1:3. Rčení, že tonoucí se stébla chytá, potvrdili v Quebecu angažováním vyhaslé hvězdy Ilyi Kovalchuka, jehož se jako nepotřebného zbavili Kings z Los Angeles. Kdysi královsky placená hvězda bude oblékat dres Habs za minimální plat a pokusí se tak zažehnout zřejmě poslední jiskru své zámořské kariéry. Canadiens se aktuálně nacházejí na šestém místě Atlantické divize se ziskem 43 bodů. Na druhou divokou kartu ztrácí v současné době Montreal 9 bodů, na vedoucí tým své divize, kterým jsou Boston Bruins, už bodů 18.

Zajímavosti:

Connor McDavid v úvodních 45 zápasech aktuální sezony nasbíral již 69 kanadských bodů, což je nejvíce od sezony 1987/1988, kdy WayneGretzky získal ve stejném počtu zápasů 86 kanadských bodů.

Obránce Canadiens Shea Weber odehrál dosud ve své kariéře proti Oilers 40 zápasů a získal v nich 27 kanadských bodů.

Brankář Canadiens Carey Price zaznamenal v letech 2014 – 2017 bilanci 91-38-11. Od sezony 2017/2018 naopak vykazuje ve svých startech bilanci 67-65-17. Jedná se o pozvolný ústup ze slávy?

Canadiens v průměru střílí 3,11 gólů za zápas, což je řadí na 14. místo v lize a inkasují v průměru 3,23 gólů za zápas (23. místo v lize). Využití přesilových her mají hokejisté z hlavního města provincie Quebec na hodnotě 21,7 %.

Edmonton Oilers zvítězili v sedmi z posledních deseti vzájemných utkání s Motrealem Canadiens.

Shea Weber a Carey Price

Edmonton Oilers v průměru střílí 3,00 gólů za zápas, což znamená v ligové konkurenci 18. příčku a stejnou pozici okupují svěřenci Davea Tippetta v žebříčku inkasovaných branek (průměr 3,13 gólů na zápas). Využití přesilových her je v podání Olejářů nejlepší v celé soutěži s procentuální hodnotu jejich využívání 29,2%. Slušně si vedou rovněž v oslabení – úspěšnost ubráněných přesilových her soupeře je momentálně na hodnotě 82,9 %, což znamená průběžnou 5. příčku mezi všemi kluby v NHL.

Podle posledních zpráv by se měl co nevidět vrátit do sestavy Edmontonu obránce Matt Benning a nastoupit by mohl již dnes na montrealském ledě. Marodku mají Oilers k dnešnímu dni jinak úplně vyprázdněnou. Canadiens mají naopak mimo hru Brendana Gallaghera, Joela Armiu, Matthewa Pecu, Paula Byrona, Jonathana Drouina a Joela Teasdalea.

Do branky Edmontonu se počtvrté v řadě postaví veterán Mike Smith, který v posledních zápasech podával vynikající výkony a byl vždy základním kamenem k budoucímu vítězství svého týmu. Po prosincovém poklesu formy, kdy se výkony obou gólmanů Oilers propadly s celkovou krizí týmu do hlubokého podprůměru, to opět začíná vypadat, že v brankovišti by nás po zbytek sezony bota tlačit až tolik nemusela. Svatyni Canadiens bude hájit již potvrzená jednička týmu Carey Price.

Mike Smith

Pokud se ještě vrátím do tábora Olejářů, tak skvělým krokem bylo povolání Kailera Yamamota do prvního týmu. Jednadvacetiletý rodák ze Spokane a dvaadvacítka draftu 2017 zatím za Oilers naskočila do 4 zápasů, ve kterých zaznamenala 2 branky a 1 asistenci. Poslední zápasy strávil ve druhém útoku s Ryanem Nugentem-Hopkinsem a s Leonem Draisaitlem a tenhle koktejl zatím funguje báječně. Yamamoto vnesl do hry rychlost a zdravou agresivitu, navíc je i skvěle technicky vybavený. Není pochyb o tom, že konečně dokazuje, že je na NHL už plně připraven. Za Bakersfield v AHL odehrál letos 22 zápasů s bilanci 8+8. V obraně zatím vyloženě nezklamal další novic William Lagesson, který svou defenzivní roli splnil také bez větších problémů. U něj to ovšem po návratu Matta Benninga výhledově vypadá na přesun zpět na farmu.

Nechme se tedy překvapit, zda Oilers potvrdí vzestup své formy a přitlačí ke zdi i trápící se Montreal nebo zda se naopak podaří reprezentantům historicky nejslavnějšího hokejového klubu prolomit černou sérii  posledních zápasů. Jisté je, že to bude podobně jako před pár týdny v Rogers Place souboj o každý centimetr ledu až do posledních vteřin. 

Zápas vysílá živě kanál Nova Sport 1 od 1:00 SEČ.