Zvládnou Oilers dva důležité domácí zápasy s Golden Knights a Jets?

Do konce základní částí letošní sezony NHL zbývá, měřeno optikou příznivců Edmontonu, 13 posledních zápasů. McDavid a spol. odehrají hned 9 z těchto utkání na domácím kluzišti v Rogers Place a pouze čtyřikrát vyjedou bojovat o body do tabulky na nepřátelskou půdu. Otázkou zůstává, o jak moc velkou výhodu se pro svěřence Davea Tippetta vlastně jedná.

Edmonton dosud v Rogers Place odehrál v probíhajícím ročníku 32 zápasů a pouze 17 z nich dokázal přetavit ve vítězství. V rámci ligy patří v úspěšnosti na domácím ledě Olejářům až 19. příčka. Utkání na cizích stadionech jdou hokejistům z hlavního města Alberty k duhu poměrně více. Zatím jich v této sezoně sehráli 37 a hned 20 jich vyhráli. V rámci ligy jsou v úspěšnosti na venkovních kluzištích Oilers na velmi slušném 6. místě. To, že to oranžovo-modrým doma příliš nelepí, jsme se mohli přesvědčit i v minulém duelu s Blue Jackets. Hráči z Ohia svého soka přestříleli v poměru 46:24 a jen díky brankáři Koskinenovi mohli Olejáři do posledních chvil bojovat o vítězství. Pokud průběh zápasu poněkud zbagatelizujeme, tak útočníci domácích nevymysleli směrem dopředu téměř nic světoborného. Vstřelené góly byly spíše šťastné a Blue Jackets byly jednoznačně lepším týmem. Těžko by se hledal lepší příklad hokejové krádeže za bílého dne. Na druhou stranu je známým faktem, že velké týmy charakterizuje i schopnost dovést do vítězného konce zápasy, v kterých se příliš nedaří. V podání Edmontonu je to jistě pozitivní zjištění, protože podobné výhry ještě donedávna naši borci zkrátka vyčarovat neuměli. A důvodem byla i skutečnost, že téměř vždy chyběla přidaná hodnota v podobě fantastického výkonu brankáře.

Mikko Koskinen v zápase s Columbusem pro Oilers doslova ukradl vítězství

Ten se dnes dostavil a v podání Koskinena byl už druhý v řadě. Nebudeme daleko od pravdy, když konstatujeme, že jednatřicetiletý Fin chytil formu jako hrom. Považte sami – z posledních 99 střel, jež mířily na jeho branku v předešlých 3 zápasech, inkasoval pouhé 2 góly! Tato statistika již hovoří o jisté míře hokejového umění. Edmonton ve žhavém finiši základní části bude své brankáře potřebovat více než kdy jindy a je dobré vědět, že jak Smith, tak Koskinen momentálně mají křivku své výkonnosti velmi vysoko. U rodáka z Vantaa by se dalo hovořit i o životní formě. Naposledy takto exceloval ještě během svého působení v KHL, kde hájil barvy SKA Petrohrad.

Nyní na chvíli odbočím od tradičního schématu svých preview a vysvětlím, proč utkání s Vegas i s Winnipegem roubuji do jednoho textu. Jak jistě víte, naše redakci se v současné době skládá de facto ze tří pravidelně přispívajících autorů a v nahuštěném programu závěrečných týdnů NHL opravdu není v našich silách ke každému zápasu zpracovat kvalitní a podrobný servis. I když se o to většinu času snažíme a velká porce zápasů Oilers byla z naší strany pokryta dostatečně. Všichni tři jsme otcové od rodin a máme i mnoho dalších povinností. A jelikož charakter těchto povinností je vzhledem k našim rodinným statusům velmi podobný, nezřídka dojde k tomu, že čas z nás nemá ani jeden. Občas tedy i přes veškerou lásku k Oilers a přes velkou míru improvizace preview zkrátka nelze dodat. Štve nás to, vadí nám to, ale to je tak jediné, co se s tím dá momentálně dělat. Proto v pravidelných intervalech apelujeme na vás, na čtenáře a fanoušky, abyste se nebáli přihlásit a zkusit nám pomoci. Nejsme Deník Sport, nejsme profesionálové a tak odměnou je pouze dobrý pocit. Nicméně nemusíte mít strach z chyb, každý z nás nějak začínal. Základem je dobrá znalost českého pravopisu, dobrý písemný projev a přehled o dění v NHL a v Edmontonu. Nic víc, nic míň. Budeme rádi za každou pomocnou ruku, protože vysoko nastavenou laťku našich webovek bychom rádi udrželi a pokračovali v našem bohulibém díle, jak dlouho to jen bude možné. Obzvlášť nyní, když ve vzduchu doslova visí možné budoucí úspěchy našich barev. Nezapomeňte, že i na ústředí klubu už o našich aktivitách vědí a našim vzdáleným cílem je i společná výprava přímo do Edmontonu.  

Zpět na ledová kolbiště. Prvním soupeřem Oilers ze zmíněného dvojzápasu budou Zlatí Rytíři z Las Vegas. Hokejisté z města hříchu v polovině ledna poněkud překvapivě odvolali svého hlavního a dosud historicky jediného kouče Gerarda Gallanta. Jeho nástupcem se stal ještě nedávno kormidelník střídačky San Jose Sharks Peter DeBoer. Ať už byl problém kdekoliv, tak zmíněná trenérská rošáda vlila do rytířských žil novou krev a během února zaznamenali Golden Knights hned 8 výher v řadě. Tato úctyhodná série katapultovala Vegas do čela Pacifické divize a pomohla k nabytí jistého klidu v otázce kýženého postupu do play off. Dnes v noci Knights dokázali zvítězit na horkém ledě v Calgary a znovu odskočili na čele Pacifické divize o dva body právě svému dnešnímu soupeři z Edmontonu.

Oilers a Knights se v letošní sezoně potkávají potřetí, poprvé v Rogers Place. První duel ve Vegas vyhráli hosté v poměru 4:2, když dvě branky vsítil Connor McDavid. Nejproduktivnější hráč ligy Leon Draisaitl si v tomto utkání připsal do statistik tři asistence. Druhý vzájemný zápas už zvládli lépe domácí Rytíři a odevzdané Olejáře porazili 3:0. Naposledy se spolu oba sokové v základní části utkají 31. března.

Peter DeBoer na lavičce Golden Knights

Zajímavosti:

Golden Knights mají z posledních 12 utkání bilanci 10 výher a 2 porážek.

Golden Knights v posledních 15 utkáních inkasovali 15 branek ve vlastním oslabení. Jejich 77 % úspěšnost hry v oslabení řadí Vegas v této dovednosti až na 26. ligovou příčku.

Golden Knights mají proti soupeřům z Pacifické divize bilanci 14-6-2.

Oilers mají celkovou bilanci s  Golden Knights od jejich vstupu do ligy vyrovnanou – 5 výher a 5 porážek. V domácím prostředí dokázali Vegas ze čtyř pokusů porazit ve třech případech.

Brankář Robin Lehner po svém přestupu z Chicaga dosud odchytal za Vegas 3 zápasy a ve všech třech dovedl svůj nový tým k vítězství. Průměr branek má ve svém novém působišti zatím na hodnotě 1,67 a procentuální úspěšnost 94 %. Dnes by měl ovšem zůstat pouze na lavičce a do akce půjde jednička Rytířů Marc Andre Fleury. Za domácí by měl mezi tyčemi stát opět finský fantom Mikko Koskinen. Oilers mají na marodce stále dlouhodobě zraněného útočníka Joakima Nygarda a obránce Mika Greena. Vegas naopak nemůžou do zápasu počítat s Alexem Tuchem a s Markem Stonem.

Robin Lehner zvedl ve Vegas laťku v brankovišti zase o kus výše

Druhým soupeřem, který zavítá do Rogers Place budou Tryskáči z Winnipegu. Kanadské derby jak má být. Poslední 11 dní stará konfrontace nabídla doslova boj o každý metr ledu a těsné vítězství Oilers 3:2. A protože kanadských klubů působí v NHL jako šafránu, každý vzájemný souboj je pro fanoušky malým svátkem. O soubojích s Jets to pro příznivce Oilers platí dvojnásob. Původní Winnipeg Jets zahájili své účinkování podobně jako OIlers v roce 1972 v tehdejší WHA. V této soutěži byli Jets na rozdíl od Edmontonu velice úspěšní a celkem třikrát se radovali ze zisku „Avco World Trophy“. Když se v roce 1979 oba týmy společně s Quebec Nordiques a Hartfordem Whalers připojili k NHL, karta se postupně začala obracet. Mezi lety 1983 a 1989 se Oilers potkali v play off s Jets celkem pětkrát. Oilers všechny vzájemné série dotáhli do vítězného konce a z 19 vzájemných klání ztratili pouze jediné. Po Gretzkyho výměně do Los Angeles si Jets na Edmonton velmi věřili. Když se tito dva soupeři setkali v prvním kole play off v roce 1990, ujal se Winnipeg vedení 3:1 na zápasy. Jets vedli i v pátém zápase, OIlers se však podařil obrat v celé sérii a nakonec zvítězili v rozhodujícím sedmém klání. Stará a třeskutá rivalita bohužel skončila v roce 1996, kdy původní Jets „odletěli“ do arizonské pouště a stali se z nich Phoenix Coyotes. Po znovuzrození Jets na troskách původních Atlanta Trashers, bylo jen otázkou času, kdy vzájemné souboje mezi oběma kanadskými kluby navážou na dávno zapomenutou tradici a probudí zpět k životu letitou vášeň a řevnivost.

Oilers a Jets jsou „staří přátelé“

Oilers se s Jets setkávají potřetí a v základní části letošní sezony naposledy. V prvním duelu ve Winipegu, který se uskutečnil 20. října, čekali diváci na branku 65 minut marně. Mike Smith i Connor Hellebuyck uzamkli své svatyně na sedm západů a rozhodovat tak musely až samostatné nájezdy. Zatímco Ryan Nugent-Hopkins ani Connor McDavid Hellebuyckovo kouzlo nezlomili, na druhé straně Smitha překonali Connor i Laine. Bonusový bod tak zůstal v Manitobě. V již zmíněném druhém zápase  svítil po 40 minutách na ukazateli skóre nerozhodný stav 2:2, aby ve třetí periodě zlomil zápas na stranu domácích Ryan Nugent-Hopkins.

Jets bojují stejně jako Edmonton o každý bod, neboť patří do zástupu hladových vlčaků, kteří na západní frontě lační po krvi, rozuměj po postupu do play off. Pět týmů v Západní konferenci může být v relativním klidu – St. Louis, Colorado, Edmonton, Vegas a Dallas. Poté s těsným bodovým odstupem následuje řada 7 mužstev, která si dělá zálusk na zbývající tři vstupenky do vyřazovacích bojů – Calgary, Vancouver, Nashville, Winnipeg, Minnesota, Arizona a pomalu odpadávající Chicago. Každá noc brutálně tímto pořadím hýbe, každý zápas může rozhodovat o bytí a nebytí, o úspěchu a zmaru. Každé další utkání může naznačit, kdo se po základní části bude radovat z postupu a kdo bude sledovat vyřazovací boje pouze v televizi. Bojovat se pravděpodobně ale bude až do posledního hracího dne.

Bude Leon Draisaitl pokračovat ve své krasojízdě?

Závěrem bych se ještě chtěl pozastavit nad současným fenoménem, který hýbe doslova a do písmene celý světem. Epidemie koronaviru totiž začíná zasahovat i do pořádání různých sportovních akcí. Co se týká NHL, tak zatím nedošlo k žádnému omezení pro diváky ani k odložení jednotlivých utkání. Jediným opatřením je zatím zákaz vstupu veřejnosti a novinářů do kabin jednotlivých mužstev. Rozhovory dávají hráči ve speciálních místnostech k tomu určených a dodržují bezpečnostní odstup cca 3 metry. Když se podíváme do historie, tak jediné dvě události zatím dokázaly navodit stav, kdy se nebojovalo v NHL o Stanley Cup. A nebyly to dvě světové války, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ano, i v době válečné vřavy se v nejslavnější hokejové lize světa o pohár Lorda Stanleyho bojovalo. V NHL se nehrálo play off pouze v roce 1918, kdy svět přepadla epidemie zákeřné španělské chřipky a pak během výluky v roce 2005. Nezbývá než doufat, že rok 2020 do historických análů NHL nenapíše další černou kapitolu…

Zápas proti Vegas Golden Knights začíná v úterý ve 2:00 SEČ a zápas proti Winnipegu Jets začíná ve čtvrtek taktéž ve 2:00 SEČ.