Oilers během přestávky podepisovali hráče ze Skandinávie

Během vynucené koronavirové přestávky se celý hokejový svět téměř zastavil. Jediná liga, která nepřerušila svůj nastavený chod, byla běloruská. Dost málo pro lačnící fanoušky, kteří se těšili na vrcholy sezony v podobě jednotlivých play off a mistrovství světa. Donekonečna používané klišé ovšem říká, že zdraví je na prvním místě a tak nám všem nezbývá, než se těšit na léto, během kterého by snad NHL měla opět naplno rozrazit své brány.

Hokejových novinek je v éteru jako šafránu a tak se pojďme podívat alespoň na tři relativně ještě čerstvé podpisy volných hráčů z Evropy, které v minulých týdnech zinscenoval generální manažer Oilers Ken Holland.

Začněme u obránce Filipa Berglunda, který s Oilers uzavřel dvouletý kontrakt. V dohodě je zakotvena klauzule o tom, že první rok smlouvy stráví dvaadvacetiletý hokejista ve švédské nejvyšší soutěži, konkrétně v týmu Linköping HC. Poslední čtyři ročníky nastupoval rodák ze Skelleftea za tamní AIK, kde v již ukončené sezoně odehrál celkem 52 utkání s bilancí 5 branek a 15 asistencí. Na trestné lavici odseděl 16 minut a v hodnocení pobytu na ledě při inkasovaných a vstřelených gólech vykázal hodnotu plus 4. Celkem ve švédské nejvyšší soutěži (SHL) posbíral 200 startů a 53 kanadských bodů (10+43), 80 trestných minut a plus 20 v tabulce pravdy. Pro úplnost dodejme, že Berglunda si Olejáři vybrali na draftu v roce 2016 ve třetím kole z celkového 91. místa.

Filip Berglund v dresu Skellefteå AIK

Dalším novým členem do severské party obránců Oilers je Berglundův krajan Theodor Lennström, s kterým Ken Holland uzavřel jednoletý kontrakt. Lennström je o tři roky starší než Berglund a poslední sezonu rovněž nastupoval ve švédské nejvyšší soutěži (SHL) za klub Frölunda Indians, kde byl v letech 2017 – 2019 jeho spoluhráčem i současný hráč Oilers Joakim Nygard. Rodák ze Stockholmu za posledních 7 let zaknihoval 151 startů v SHL, v nichž nashromáždil 59 kanadských bodů (11+38), 70 trestných minut a plus 22 v tabulce pravdy. V uplynulém ročníku dokonce pomohl svému klubu k zisku titulu evropských šampionů v CHL, kde se se třemi brankami stal nejlépe střílejícím obráncem svého mužstva. Co lze od Lennströma očekávat v příští sezoně? Jak jsme byli svědky v případě Joela Perssona, obránce, který přišel loni do Edmontonu také přímo z SHL, tak určitě bude nějakou dobu trvat, než se Lennström přizpůsobí severoamerickému stylu hry. Dá se tedy předpokládat, že starty bude sbírat především v AHL v dresu Bakersfieldu Condors. Jeho podpis ale rozhodně zvýší kvalitu a hloubku defenzivních možností Edmontonu. Jak uvedl server Oilersnation.com – generální manažer Ken Holland vypadá, že přišel na chuť krátkodobým a nízko rizikovým sázkám na hráče z Evropy, kteří by mohli být jeho týmu schopni pomoci. Případy Gaetana Haase nebo Joakima Nygarda jsou toho jasným důkazem. Holland evidentně miluje ve svém mužstvu silné konkurenční prostředí a hladoví vlčáci ze starého kontinentu, lačnící po slušném kontraktu, by neměli jeho stabilním oporám dát ani chvíli vydechnout. 

Podle vyjádření odborníků z řad skautů je Lennström útočně laděný obránce, který disponuje skvělými bruslařskými dovednostmi. Má dobrou střelu a nebývá zbytečně často vylučován. Na čem musí zásadně zapracovat je jeho defenzivní činnost, což je u obránce celkem podstatný deficit. Potenciál na to ovšem rozhodně má. „Myslím, že moje nejsilnější schopnost je moje bruslení,“ řekl Lennstrom na videokonferenci s médii, která následovala krátce po podpisu smlouvy s Edmontonem. Jak již bylo řečeno výše, Lennström se velmi dobře z působení ve švédské soutěži zná s Joakimem Nygardem, jenž se k Olejářům připojil před loňskou sezonou a v únoru díky oboustrannému zájmu prodloužil kontrakt o další rok. „Mluvil jsem s ním hodně před tím, než jsem se rozhodl, že s Edmontonem podepíši,“ přiznal Lennström. „Řekl mi tolik skvělých věcí o celé organizaci, o fanoušcích i o životě ve městě. Vím, že se ode mě očekává tvrdá práce a také vím, že budu perfektně připraven.“

Theodor Lennström v dresu možná nejlepšího týmu v Evropě, Indiánů z Frölundy

Zatím posledním „koronavirovým“ úlovkem Kena Hollanda je finský obránce Markus Niemelainen, kterého si Oilers vybrali na draftu v roce 2016 ve třetím kole z celkové 63. pozice. Rodák z Kuopio uzavřel s Oilers dvouletý kontrakt. Niemelainen v uplynulé sezoně dokončil svou třetí sezonu ve finské nejvyšší soutěži s názvem SM-Liiga, kde se celkem objevil ve 147 utkáních, s bilancí 3 branek a 12 asistencí, 74 trestných minut a s hodnotu mínus 13 v tabulce pravdy. Jednadvacetiletý hokejista má se zámořským hokejem zkušenosti ze svého působení v juniorské OHL v letech 2015 – 2017, kde oblékal dres týmu Saginaw Spirit.

Markus Niemelainen ještě jako hráč finského Ässät Pori

Přestože Niemelainen nemusí být v očích fanoušků ani odborníků zrovna zvučným jménem, Oilers měli poslední možnost s urostlým obráncem uzavřít kontrakt, nebo by na něj ztratili práva. Vzhledem k tomu, že ani v tomto případě nejde klub do žádného zásadního rizika, jeví se jeho angažmá jako relativně rozumným krokem. Dle zpráv z nejvyšší finské soutěže to poslední sezony sice vypadalo, jako by hokejistův vývoj stagnoval, nicméně výměna do Ässätu Pori udělala s jeho hrou doslova zázraky. Jeho herní projev je celkově tvrdší a začal mnohem více využívat svých fyzických parametrů. Ze své velikosti konečně dokázal udělat na ledě svou výhodu. Niemelainen má podle všeho i velmi dobrý pohyb, hraje čistě a zbytečně nefauluje. Podle odhadu skautů by to v případě pokračujícího progresu mohl klidně dotáhnout do třetího obranného páru v NHL.