Olejáři přivítají v domácím dvojzápase rozjeté Toronto

Kolotoč NHL nasadil od začátku sezony doslova smrtící tempo, což dvojnásobně platí pro hokejisty Edmontonu, kteří patří k týmům, jež během ledna odehrály nejvíce utkání (8). Stejný počet zápasů má na svém kontě i dnešní soupeř Olejářů z Toronta. Javorové listy se k nadcházejícímu duelu přesunuly „pouze“ 300 km na sever, neboť v uplynulých třech dnech sehrály dvě partie s Calgary Flames. V obou těchto zápasech se radovaly z těsné výhry. V prvním měření sil zvítězily nad Plameny 3:2, aby o zhruba 48 hodiny později vyhrály 4:3. Je tedy na čase ukázat borcům z Ontaria, kdo Albertě skutečně vládne, a že odsud se body jen tak vozit nebudou! V osmdesátých letech se soupeři do Alberty doslova báli jezdit, výsostnému území mezi Calgary a Edmontonem se dokonce mezi ostatními hráči přezdívalo „Death Valley“ a opravdu nikdo tady nechtěl hrát hokej. V rámci unikátní kanadské divize by nebylo na škodu nechat vzpomenout na staré dobré časy. Zatím to ovšem ne zcela úplně platí, neboť Calgary s Edmontonem odehráli na svém ledě dohromady zatím 8 utkání a zvítězit se jim podařilo pouze ve třech případech. I proto jsou momentálně oba týmy v rámci tabulky North division na nepostupových příčkách.

Auston Matthews bude jistě i v dnešním utkání patřit k nejnebezpečnějším hráčům Maple Leafs

Zaznamenal jsem názory, že v Severní divizi se zatím hraje možná nejatraktivnější hokej z celé NHL. Zápasy jsou plné nasazení, padají krásné branky a není nouze ani o nervy drásající sekvence a o tvrdé střety. Pochopitelně fanoušci týmů z ostatních divizí mohou namítnout, že se jedná o dojem čistě subjektivní. Pojďme se tedy podívat na některé vybrané statistiky, které by mohly tuto teorii podpořit. Když se podíváme na tabulku umístění jednotlivých celků v rámci celé ligy, tak zjistíme, že tři z prvních pěti příček okupují právě kluby z kolébky hokeje. Vzhledem k tomu, že se týmy setkávají pouze v rámci svých divizí, nelze brát toto číselné vyjádření jako směrodatné, naopak zcela logicky dále zjistíme, že se třetí kanadský tým nachází až na celkové patnácté ligové příčce. Zajímavější a svým způsobem více vypovídající by mohl být pohled na kanadské bodování hráčů. Zde zjistíme velmi zajímavý fakt, a sice že hned deset hokejistů z první patnáctky kanadského bodování NHL obléká dresy kanadských klubů. Pokud bychom to tedy řekli velmi zjednodušeným způsobem, tak hned deset z aktuálně nejlepších ligových hokejistů nastupuje do zápasů v rámci Severní divize. Svým způsobem atraktivitu kanadské divize podtrhuje také skutečnost, že naopak mezi patnácti nejlepšími gólmany NHL s třemi a více odchytanými zápasy, vyjádřeno procentuální úspěšností zákroků, nenajdeme jediného reprezentanta Severní divize! Znovu pro škarohlídy opakuji – jedná se o velmi zjednodušený pohled, ale svým způsobem může o lecčems vypovídat. Zkrátka chcete-li vidět ofenzivní manévry a spoustu branek, sledujte zápasy Severní divize.

Autor článku považuje hokej v rámci Severní divize za nejatraktivnější pro oko diváka

Edmontonu se vstup do sezony nevydařil podle představ a fanoušci opět vyhlíží spíše zpackanou sezonu, než tolik očekávaný progres s dlouhým pobytem ve vyřazovacích bojích. Svěřencům Davea Tippetta se z dosavadních osmi zápasů podařilo vytěžit pouhé tři výhry, což zatím stačí na pátou nepostupovou divizní příčku. Ještě horší než postavení v tabulce je ovšem předváděná hra Olejářů respektive jejich nekonzistentní forma. McDavid a spol. nepředvedli v žádném dosud odehraném utkání solidní výkon po celých 60 minut hry. Skvěle odehraná třetina zpravidla střídá tragicky odevzdanou dvacetiminutovku. Exemplární příklad byl poslední mač na ledě Winnipegu. Dokud se hráči nesrovnají a nezačnou podávat vyrovnané výkony, nehneme se z místa. Navíc mi v herním pojetí Edmontonu schází větší týmovost, snaha nechat na ledě pro svůj tým něco navíc. Porvat se o vítězství. Draisaitlův gól v poslední vteřině prvního zápasu s Jets byl nádherným momentem, ale pro mě spíše výjimkou potvrzující zmíněné pravidlo. Je fajn, že 97 a 29 od začátku sezony okupují čelní příčky kanadského bodování, ale dokud budou Oilers sledovat play off pouze v televizi, není to nic platné. Nevidím východisko v trejdech nebo v neustálém točení sestavou, ti kluci to musí najít v sobě. Probudit tu vášeň a touhu vstoupit mezi legendy, Navázat tam, kde kdysi Gretzkyho parta skončila. Dokud nevrátí do města šampionů Stanley Cup, nestanou se nesmrtelnými a budou to stále „jen“ výjimeční hráči. Výjimeční hráči, kteří nikdy nic nevyhráli.

Dotáhnou někdy 97 a 29 Oilers až k vytouženému Stanley Cupu?

V letošní sezoně můžeme zaznamenat jednu novinku, kterou je tzv. taxi squad. Jedná se, volně přeloženo, o jakési „cestující náhradníky“. NHL dovoluje pro letošní výjimečnou sezonu rozšířit klubům stálé 23 členné kádry o dalších 4-6 hokejistů, kteří poté co projdou waiver listem, mohou s klubem cestovat, trénovat a v případě potřeby naskočit do sestavy. „Tento institut nám dá k dispozici 29 hráčů, kteří budou pohromadě s ostatními trénovat, budou testováni a budou s námi všude cestovat. Měli by být urychleně k dispozici,“ poznamenal k této novince generální manažer Oilers Ken Holland. Jako cestující náhradníci mohou být přidáni do sestavy do 17.00 hodin kterýkoli hrací den, tak aby mužstvo akutně vykompenzovalo eventuální ztráty spojené s tzv. COVID-19 protokolem. Každý klub musí mít v takto rozšířeném kádru minimálně tři brankáře. Obvyklé povolání hráčů z nižších lig bude nadále možné, v praxi jej ale zkomplikují karanténní opatření. Edmonton má svou farmu v Bakersfieldu v Kalifornii, a tak v případě povolání hráče z farmy bude muset kvůli překročení hranic čekat dlouhých čtrnáct dnů. „Přičtěte dalších šest dnů při cestě do západní Kanady. Když už odešleme hráče dolů, bude mnohem náročnější povolat ho zpět. To určitě ovlivní naše rozhodování,“ potvrdil komplikovanou situaci Ken Holland. Zde se dostáváme k vysvětlení, proč občas hlavní trenér Dave Tippett udělá na první pohled málo pochopitelné změny v sestavě. Hráči ze skupiny „cestujících náhradníků“ úzkostlivě čekají na svou šanci, trénují, ale nehrají zápasy. To může časem způsobovat jistou míru frustrace, protože bez herní praxe bude hráč těžko na 100% připraven k akci. V článku Marka Spectora ze Sportsnetu Tippett o udržení motivace svých náhradníků řekl: „Normálně máte jednoho nebo dva hráče, kteří skončí v době zápasu na tribuně mezi náhradníky. Máte dva nešťastné hokejisty. Teď máte nešťastných hokejistů bez zápasů hned osm.“ Potom je velmi složité spravovat základní sestavu hráčů a navíc udržovat jiskru naděje u těch, kteří jsou na jejím okraji, Občasnými výměnami několika dílků základní sestavy Tippett ukazuje, že trpělivost by mohla být klíčem k úspěchu v této sezoně. Z tohoto důvodu například proběhlo zprvu málo pochopitelné nahrazení slušně hrajícího obránce Slatera Koekkoeka dosud nevýrazným Calebem Jonesem. Osobně bych možná dodal jen tolik, že pokud má Tippett tuto možnost k dispozici, neměl by se bát občas posadit i hráče jako Darnell Nurse nebo Adam Larsson, když nebudou odvádět adekvátní výkony. Pak by tenhle model mohl přinést mnohem více přidané hodnoty, než by se na první pohled mohlo zdát a mezi hráči by právě mohl probudit onu zdravou soutěživost a chuť porvat se o sestavu a tím pádem i o lepší klubové výsledky.

Na taxi squad bude brzy zapsán i brankář Troy Grosenick

Pojďme tedy k samotnému zápasu s Torontem. Oilers tímto mačem zahajují již druhou čtyřzápasovou domácí šňůru a pokud chtějí reálně pomýšlet na boj o play off, měli by z těchto utkání vytěžit co možná největší počet bodů. Vzhledem k tomu, že základní část je zkrácena na pouhých 56 zápasů, bude se jakákoliv ztráta z úvodu soutěže později dohánět jen velmi těžko. Obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že každá vaše ztráta znamená automaticky zisk pro přímého divizního konkurenta. Letos zkrátka není na delší krize prostor. Z posledního nešťastného vystoupení ve Winnipegu si vzal edmontonský kapitán k srdci tento poznatek: „Musíme zlepšit naši hru v závěrečných třetinách a musíme být schopni v klidu dohrát zápasy, ve kterých vedeme. Zkrátka svůj náskok pohodlně ochránit.“ Toronto se naopak nachází na vítězné vlně, když momentálně natáhlo svou sérii na tři výhry v řadě. Vše začalo domácím triumfem nad Edmontonem 4:2 a následovaly výše zmíněné dvě výhry na ledě Calgary. Torontu aktuálně patří nejen první příčka v Severní divizi, ale také vykazuje nejlepší bodový zisk z celé NHL. Dnešní utkání bude také soubojem dvou vedoucích mužů kanadského bodování. Torontský Mitch Marner i edmontonský Connor McDavid zatím zaznamenali v 8 utkáních shodně 12 kanadských bodů za 5 branek a 7 asistencí. Oba týmy také spojuje poměrně neutěšený stav na brankářském postu, kdy obě jedničky zatím nepředvádí nijak oslnivé výkony – Koskinen má úspěšnost zásahů na 90%, Andersen dokonce na hodnotě 89,6% a oba náhradníci Smith s Campbellem v současné době místo úspěšných zásahů počítají lékařské recepty. Dnešní zápas bude třetím z celkových devíti vzájemných konfrontací mezi oběma celky v letošní sezoně. Oba dosavadní duely se odehrály na ledě Toronta a jednou se z výhry radoval hostující a jednou domácí tým. Čtyři hráči Oilers zaznamenali v těchto zmíněných zápasech po dvou kanadských bodech. Jmenovitě Kailer Yamamoto (1+1), Leon Draisaitl (2+0), Ryan Nugent – Hopkins (0+2) a Connor McDavid (1+1). Posledně jmenovaný v dosavadních 11 střetnutích proti Leafs zaknihoval hned 17 kanadských bodů za 6 branek a 11 asistencí. Mikko Koskinen ve zmíněných dvou zápasech s Torontem zastavil 50 z 54 střeleckých pokusů soupeře. Naopak na straně soupeře se proti Edmontonu nejvíce daří Mitchi Marnerovi (1+1), Williamu Nylanderovi (0+2) a TJ. Brodiemu (0+2). Tři hráči Toronta navíc proti Oilers zaznamenali v letošní sezoně více než 60% úspěšnost na vhazování – Jason Spezza (63,2%), Auston Matthews (66,7%) a Alexander Kerfoot (64,3%). Je pravdou, že převaha na vhazování byla v druhém utkání jedním z klíčů úspěchu Toronta.

Na Mitche Marnera si bude muset dávat obrana Oilers velký pozor.

Zajímavosti:

Nikolaj Ehlers z Winnipegu a Connor McDavid jsou zatím nejlépe bodujícími hráči při hře 5 na 5.

Edmonton po loňském úspěchu svých speciálních týmů v těchto dovednostech v letošní sezoně spíše paběrkuje. Ve využití přesilových her se zatím Olejáři dostali na hodnotu 17,9 %, což stačí na průběžnou 19. ligovou příčku a v úspěšnosti ubráněných oslabení patří Edmontonu 20. místo (76% úspěšnosti).

Edmonton obdržel v dosavadních zápasech už 29 branek, což ho řadí v této statistice na třetí příčku od konce

Z posledních třetin svých zápasů mají Olejáři divoké skóre 11:14.

Naopak Toronto má zatím využití přesilových her na úžasné hodnotě 41,7% (2. příčka v NHL).

V úspěšnosti na vhazování patří Torontu celková třetí příčka v celé NHL.

Co se zraněných hráčů týká, tak Edmonton postrádá dlouhodobě zraněného obránce Oscara Klefboma a brankáře Mika Smithe, Toronto muselo ze soupisky z důvodu zranění vyškrtnout náhradního gólmana Jacka Campbella a útočníky Joe Thorntona resp Nicka Robertsona. První zápas začíná v pátek ve 4:00 SEČ, úvodní buly druhého utkání je na programu v neděli od 1:00 SEČ. První zápas odehrají Oilers v alternativních temně modrých dresech, v druhém utkání dostanou poprvé v historii prostor dresy z kolekce Reverse Retro. Aktuální zprávy o startujících gólmanech a o zápasových sestavách vám přineseme na našem facebookovém profilu.