Oilers se dnes pokusí s Ottawou nastartovat delší vítěznou sérii

Dneska v noci odehrají Olejáři po dvojzápase s Torontem další zápas, tentokrát s jasným outsiderem z Ottawy. Ottawa si připsala v této sezoně pouze jednu výhru, v prvním kole, a právě s naším předchozím soupeřem z Toronta. Asi nic jiného než výhru brát nelze. Nicméně výkony letos nejsou ideální, a stát se může cokoliv. Výhra by nicméně mohla tým trenéra Davea Tipetta nakopnout k nějaké delší bodové šňůře.

Ačkoliv se Oilers mohou spolehnout na výrazné duo McDavid Draisaitl, letošní výkony tomu zrovna neodpovídají. Tým ze severu Alberty spíš prohrává než vyhrává, což by teoreticky mohl změnit domácí dvojzápas s Ottawskými Senators. Ti letos jsou tam, kde byli loni, a leží na nich dost velká deka sedmi prohraných zápasů v řadě. O nějaké smůle se nedá ani hovořit, vždyť výsledky z posledních zápasů jsou 4:1, 5:1, 7:1, a to s nikterak silným Vancouverem. 

Ottawa před sezonou ulovila do brány Matta Murrayho, který měl po svém famózním vstupu do NHL, poslední sezonu fakt mizernou, a tak to s ním zkusily Senators. Výsledek? Po šesti zápasech úspěšnost zákroků 85,88%. Ale nelze to přičítat všechno jen na jeho vrub. Ano, kvalitní gólman by i za slabší obranou měl mít úspěšnost alespoň 90%, ale zase na druhou stranu obrana Ottawy je letos jeden velký propadák. Thomas Chabot sice potvrzuje kvality ofenzivního beka, ale to je sakra málo. Nikita Zaitsev svého času patřil mezi nejlepší beky KHL, a na mistrovství světa bývá vždy oporou zadních řad Ruské sborné. V Torontu nehrál špatně a i v Ottawě ukazuje své kvality. S pěti asistencemi je nejproduktivnějším bekem týmu, a navíc jako jediný je v ukazateli plus minus v plusových číslech. Dá se říct, že to je slušná vizitka za současné situace. Jinak je to v obraně bída. Mike Reilly je spíš obránce na farmu, v NHL se nikdy na stálo neuchytil. Je mu 27, a že by to měl být bek pro druhou formaci? Ani náhodou. Možná tak ve skromně se projevujícím týmu Senators. S -8 minusovými body je nejhorším v celém týmu našeho dnešního soupeře. Erik Gudbranson? Své nejlepší léta prožil svého času na Floridě, pak už to byl jen šedý průměr, ne-li podprůměr. Stále mu není ale ještě ani třicet, nakonec se může ještě chytit. Ale moc tomu nevěřím. Ne v týmu Senators, kde prostě se sveze s celým týmem. Braydon Coburn si v Tampě odehrál své, ale jistojistě se na něm podepisuje věk. Tempo NHL se neustále zrychluje, a prostě čelit borcům, jako je McDavid je prostě v tomto věku takřka nemožné. Co se týče Joshe Browna, stejný případ jako Mike Reilly, spíš hráč na farmu. Kdyby mu bylo aspoň kolem 20, ale tohle asi nebude ten hráč, který by měl vyztužit obranu Senators. Po odchodu Erika Karlssona je obrana Senators v rozkladu, a nevidím tam v porovnání s konkurenčními týmy nějaké záblesky naděje. Jak je vidět, ani Matt Murray není žádným spasitelem, a spíš bude jeho hvězda v týmu Senators vadnout. Z pohledu dnešního zápasu tu vidím možnost ukázat se našim ofenzivním hráčům, kterým to letos ještě až tak moc nelepí. Jako třeba Jessemu Puljujärvimu. Dostává teď příležitost, takže dvojzápas s Ottawou je pro něj šance tam nějakou tu branku šoupnout. Lehčí už to asi mít nebude. 

Co se týče ofenzivy Senators, tak tam se spoléhá spíš na dravé mládí. Brady Tkachuk nebo Josh Norris se snaží, ale prostě McDavid s Draisaitlem to nejsou. Prostě tam chybí minimálně dřívější opora Mike Stone, někdo kdo je zkušený a sejme z těchto mladíků aspoň nějaký tlak. Je dost vidět, že Derek Stepan je typ hráče, který neumí být tím lídrem. V Arizoně po odchodu z Rangers to nedokázal, a ani u Senators to tak nevypadá. Sice má k ruce svého bývalého parťáka Alexe Galchenyuka nebo Jevgenije Dadonova, ale prostě výše zmíněné trio  ještě s Drakem Bathersonem je dost zastiňuje. Ono kolikrát ani nevadí, že mladí zastíní své starší kolegy, to by ale nesmělo platit u těchto zkušených hráčů, kteří jsou ještě v dobrých letech a vždy patřili k těm lepším a tahounům. Otázka je, jak moc se zvedne Jevgenij Dadonov. Už v minulé sezoně šel lehce s výkony dolů, minulý zápas hrál ve třetí lajně, a když si vezmeme sérii proher, kterou teď Ottawa drží, tak to bude sakra těžké se zvednout. Obzvlášť když se na vás upírá velká pozornost médií. Ottawa sice v poslední době ztrácí divácký zájem, nicméně pořád jsme v Kanadě, kde platí, že každý neúspěch se neodpouští. Ottawa letos je v ofenzivě dost špatná, sice ne tak špatná, jako defenziva, ale ono, když to neklape vzadu, vpředu se toho už moc nevymyslí. Nevím, co by se muselo stát, aby se Ottawa nějak víc zvedla. Je evidentní, že hezky to bude letos vypadat maximálně na papíře. A to je dost málo. Jisté je, že Derek Stepan dnes nenastoupí. V první lajně na přesilovku nastoupí TkachukDadonovNorrisBathersonChabot. Nepodceňovat, ale věřím, že to nebude vážnější ohrožení pro Mikko Koskinena. V brance Senators by měl nastoupit Marcus Hogberg (86,67%), ale potvrzeno to ještě není. 

Co se týče týmu Oilers, tady bude dneska vše při starém. Jak praví staré hokejové pořekadlo, nikdy neměň vítěznou sestavu. Jesse opět začne v první lajně, a jak jsem už psal výše, tento dvojzápas je ideální šance se pro něj předvést. Snad se i v první přesilovkové formaci prosadí James Neal. Pořád je to stejná písnička dokola. Táhne to McDavid s Draisaitlem, a pak v podstatě nic. RNH nepočítám, ale pak? Chce to větší podporu zbytku ofenzivy. A to tak že jo. Uvidíme, co dnešní zápas s Ottawou přinese. V sestavě Oilers se bohužel asi neobjeví Ethan Bear, který dostal v minulém utkání pukem na střídačce. Sice to není nic vážného, dnešní zápas, ale asi nestihne. Na oficiálních stránkách je stále ve statusu DTD, nicméně jeho možný start je stále otevřený. V brance Oilers by si měl dle posledních informací odbýt svůj debut Stuart Skinner. Zápas začíná ve 3:00 SEČ.