První bitva o Albertu je tady

Asi nejatraktivnější bitva pro fanoušky Oilers, jaká jen může být je tady. Sezona poznamenaná koronavirem konečně přinesla to, na co se těší každý fanoušek Oilers. Oilers mají teď na kontě tři výhry v řadě, a určitě ji budou chtít ještě o kus natáhnout. Pojďme se tedy podívat na to, co nás dnes čeká.

Sezóna se pro tým Flames momentálně asi nevyvíjí zrovna podle představ. Jižní soused Edmontonu je momentálně v Severní divizi na předposledním místě, a horší je už jen Ottawa, se kterou si Oilers v minulém dvojzápase dokázali poradit. V zápase s Flames, ale člověk nikdy neví. Může se stát naprosto cokoliv, proto dnes nelze určit jasného favorita. Samozřejmě absence fanoušků udělá se zápasem své, což může hrát do karet Oilers.

Asi nejzajímavější změna se před sezonou u Flames stala na pozici brankáře. Jacob Markström se nestěhoval daleko, ale jistojistě se mu těžce opouštělo nelehce vybojované místo brankáře Vancouveru. Nicméně zatím si v novém působišti vede skvěle. S úspěšností 91,98% opanuje přední místa brankářských statistik, a nutno podotknout, že navzdory nevýrazným výsledkům celého týmu. Už už to vypadalo, že David Rittich si vybojuje nastálo místo jedničky Flames, nicméně po nepříliš vydařené minulé sezoně, a příchodu Markstöma na ni může zapomenout. Nastoupil jen do dvou utkáních, a rozhodně nezářil. Ba naopak, úspěšnost 85,71% značí, že alespoň prozatím má stálé místo vytáhlý Švéd. Jacob Markström je brankář, který si stálé místo musel budovat celou kariéru. Spíš se krčil v průměru, sbíral zkušenosti, ale místo jedničky si vybojoval až svou osmou sezonu v NHL. A od té doby jeho procentuální úspěšnost jenom roste. Dá se očekávat, že bude tahounem Flames. Na velké prognózy to je asi dost možná ještě moc brzy, ale někdy je pro brankáře lepší cesta dlouholeté dvojky, získávání zkušeností, než vlétnout do velkého hokeje jako očekávaná hvězda. Flames rozhodně věděli proč tomuto švédskému brankáři nabídli smlouvu na 6 let za 6 miliónů dolarů. Rozhodně je to těžší sousto než brankáři Ottawy.

Dle mého je momentálně největší slabinou Flames obrana. Mike Giordano, někdejší vítěz Norris Trophy, už má svá léta, a zatím se jen těžko hledá jeho nástupce. Po tradu Dougieho Hamiltona zbyla v obraně Flames ofenzivní díra. Noah Hanifin asi úplně neplní to, s čím do Flames přišel, a Rasmus Anderson rozhodně není hotový bek. Trochu se nám tu obrátili role, kdy právě Flames jsme po léta tak trochu záviděli ofenzivní beky, a teď jsou to právě Flames, kterým schází ofenzivní tvořivý bek v nejlepších letech. To, co Oilers získali v Tysonu Barriem, Flames momentálně nenachází v žádném ze svých beků. Což možná je ten kámen úrazu. Útočná síla Flames má své kvality, ale rozhodně podpora z obrany je to, co evidentně chybí. Osvědčené duo MonahanGauderau tým jako vždy táhne, ačkoliv ve srovnání s duem DraisaitlMcDavid je to jen slabý odvar. Elias Lindholm zraje jako víno, a má dost možná na to, aby zastínil i Gaudreaua. A ačkoliv i Mathew Tkachuk má své nezpochybnitelné kvality, nemůžeme se ubránit pocitu, že prostě tým Oilers má navrch. Ačkoliv si to kritičtější fanoušci Oilers nemyslí, Oilers budou pomalu ale jistě přebírat otěže nad Albertou. Trochu smutný je osud Dominika Simona, který se ne a ne v týmu Flames prosadit. Jeho potenciál asi zůstane nenaplněn, ačkoliv v Pens si vybudoval relativně slušné renomé. Příběh nenaplněného potenciálu trochu vidím u Dillona Dubeho. Do něho se vkládali velké naděje, a výkony podává slušné. Nicméně, alespoň prozatím, to není vidět bodově. Dobrá zpráva pro Calgary je, že do roku 2024 by měli mít novou halu. Ta jejich stávající je z roku 1981, a je vůbec nejstarší v celé NHL. V bráně dnes nastoupí Jacob Markström.

Co se týče Oilers, tak dobrou zprávu je, že se opět dostali na vítěznou vlnu. Ačkoliv to bylo v dvojzápase s Ottawou, pro sebevědomí to bylo nesmírně důležité. A když už jsme u sebevědomí, tak jeden hokejista si ho možná už dost konečně nabere tak, aby mohl v NHL předvést svoje kvality. Jesse Puljujärvi v minulém zápase vstřelil dvě branky a dost možná ho teď uvidíme skórovat častěji. Nechvalme ale dne před večerem. Musí to nejprve potvrdit. Dostane opět šanci v zahajovací formaci, a obzvláště jeho výkon se vyplatí v dnešním zápase sledovat. Útočné formace se relativně daří stabilizovat, což jak víme, byl v minulých sezonách dost velký problém. Nicméně je třeba si uvědomit, že jsme stále jen na začátku sezony. Ale když vidím, jak jsou opět rozjetí Leon s Connorem, a jak jim zdatně sekundují mladíci Yamamoto s Puljujärvim, dodává mi to optimismus. Jediné, co je narozdíl od Flames třeba brát v potaz je nestálé brankoviště. Smith už je prostě starý, mladé zapracovat neumíme, a Mikko Koskinen je dost nevyzpytatelný. Pořád předvádí nevyrovnané výkony, a úspěšnost 89,71% hovoří za své. Těžko říct, zda se letos ještě zvedne, ale každopádně dnes se v brance představí. Právě na něm dost teď bude záležet, jestli Oilers prodlouží svou bodovou šňůru. Zápas začíná 4:00 SEČ.