S Winnipegem o druhé místo v divizi

Tak, Calgary máme za sebou a nyní nás čeká domácí dvojzápas s Winnipegem. A poté bude následovat  12 dní mimo Edmonton a 5 venkovních zápasů. Edmonton s Winnipegem jsou na tom dost podobně a jde vlastně o souboj o druhé místo v divizi.

Connor McDavid je suverénním lídrem celé NHL

Edmonton vyhrál třikrát za sebou s Ottawou, která sice na začátku sezony hrála druhé housle, ale nyní se pomalu zvedá z bláta a už to zdaleka není taková zoufalost. Edmonton je ale i tak porazil poměrně v klidu. Poté ale přišla prohra s Vancouverem 1:2. Canucks nebyli lepší, to ani zdaleka, ale jako jsou někdy zápasy, kdy vám tam spadne skoro všechno, tak stejně tak jsou takové, kdy vám tam nespadne ani suchý z nosu. A to byl právě tento zápas, kdy se hráčům Edmontonu nedá nic moc vytknout, hlavně v první půlce zápasu se musel gólman Demko cítit jako na střelnici, ale nespadlo tam nic a gól Draisaitla na konci druhé třetiny byl nakonec jediným. Ten večer nám prostě nebylo dáno.

Další zápas s Calgary také nebyl úplně špatný, i když to na krásu bylo horší a byl to spíše boj. Ale to v bitvách o Albertu bývá často, i když se ze svátku hokeje vinou covidových divizí pomalu stává rutina, jak už nastiňoval v minulém článku kolega Jindra. Zápas v Calgary v 10 minutě okořenila bitka Khairy s Ritchiem, která měla nakonec pro útočníka Edmontonu fatální následky.

Ve druhé třetině šli domácí do vedení již 2:0, ale Edmontonu se postupně podařilo dokonce vyronat. To bylo ve 46 minutě. To jsem si už myslel, že vyhrajeme, protože to k tomu směřovalo.  Ale gól Hanifina hned minutu poté byl nakonec vítězný. Slabší chvilku si vybral i kapitán McDavid, který chyboval hned u prvního gólu zbytečnou ztrátou puku a Dillon Dube měl na bruslích asi přídavný motorový pohon.

Mike Smith se zase podepsal na třetím gólu, kdy si neporozuměl s Lagessonem a špatně vyhodnotil situaci. Ale, on při podobných situacích a práci s holí udělá moře kvalitní práce a tak se prostě občas nějaký kiks stane. Ono je to trochu nevděčné být brankářem a tak trochu ještě obráncem, ostatně brankář fotbalové Slavie Ondřej Kolář by o tom mohl vyprávět. Udělá spoustu práce navíc, kterou jiní brankáři nejsou schopni dělat, protože to prostě neumí, ale když udělá chybu, je to víc vidět.

Mike Smith je letos vynikající a drží Edmonton nad vodou. Již za 4 dny mu přitom bude 39 let.

Druhý zápas s Calgary, který se hrál včera byl už jiné kafe. A byl to právě zase jeden z těch zápasů, kdy vám tam spadne všechno. I když nechci snižovat výkon Edmontonu, který byl skvělý, ale ani Calgary nehrálo zase tak špatně jak napovídá trochu krutý výsledek. Ostatně šancí měli také požehnaně. Edmonton měl ale vynikajícího Smithe v brance, který doslova čaroval. A dlouho si držel pouze jeden obdržený gól, ale ke konci za stavu 7:1 se spíše už jen dohrávalo a tempo trochu polevilo a tak inkasoval ještě dva góly. V tomto zápase se po dlouhé sedmnácti zápasové absenci do sestavy vrátil Zack Kassian. A z jeho strany to byl skvělý výkon. Vstřelil sedmý gól Edmontonu a byl hodně vidět. Také si poseděl na trestné lavici za sekání. Starý dobrý Kass. 🙂

V tomto zápase bylo ale víc zajímavých zápasů a vůbec postřehů. Kromě Smithe a Kassiana určitě Tyson Barrie, který zaznamenal 4 asistence. To stačilo, aby se Barrie vyhoupl na čelo produktivity obránců s 28 body. Druhý Victor Hedman má 27. Darnell Nurse vstřelil gól a přidal asistenci a je devátý s 22 body. Connor McDavid zaznamenal 1+2, Leon Draisaitl 0+3, Ryan Nugent-Hopkins 1+1 stejně jako Jesse Puljujarvi.

Kass je zpět!

Hlavní postřeh zápasu – Edmontonu velmi pomohlo, že se sešikovaly staré formace a bylo to hodně znát. Nugent-Hopkins s McDavidem a Puljujarvim odehráli výborný zápas, stejně tak Draisaitl se svými křídly Yamamotem a Kahunem. Dominik Kahun se do sestavy vrátil po pětizápasové absenci a hned dokázal vstřelit gól a vůbec odehrál dobrý zápas. Velice dobře hrála i třetí formace ve složení Ennis, Haas, Kassian. Ano, takto by to šlo. 🙂 Je jasné, že efekt Draisaitl – McDavid v jedné formaci je dobrý, když je potřeba rychlého úspěchu, ale z týmového hlediska je to prostě neudržitelné. Draisaitl se prostě nejlíp cítí na centru vlastní formace a tak to je. Nechme to takhle a ať si spolu hrají na přesilovkách. Dnešní sestava by měla být prakticky totožná s tou včerejší. V brance je potvrzen Mikko Koskinen.

Hned po návratu z Calgary se dnes bez pauzy postavíme Winnipegu. Jets jsou letos nevyzpytatelní. Je to takové jednou jo, podruhé ne. Jsou hrozně nečitelní. Edmonton má proti nim daleko konzistentnější formu, prostě na začátku jsme hráli špatně, poté dobře. Jets jdou moc často od výhře k prohře a tak pořád dokola. Nedokáží prostě udržet nějakou stabilní výkonnost. Ale na druhé místo v Severní divizi to i tak evidentně stačí. Ottawa totiž hrála velmi špatně na začátku a teď se zlepšuje, ale už má opravdu velké manko a asi ho již nedožene. Montreal hrál naopak dobře na začátku a teď ztrácí dech. Calgary také není letos kdovíjak silné, to samé Vancouver, i když ten v posledních zápasech výrazně zabral. Winnipeg má za sebou dva zápasy proti Montrealu, přičemž první prohrál a druhý, který se hrál včera, vyhrál i když až po prodloužení.

Mark Scheifele je opět nejlepším „Tryskáčem“

Ve Winnipegu nejsou ani letos žádní překvapiví tahouni, tam to táhnou stále stejní borci. Produktivitu vede Mark Scheifele s 37 body ve 29 zápasech. Velice dobře letos hraje Nikolaj Ehlers (29z, 31b), který má našlápnuto k životní sezoně. Kyle Connor (29z, 29b) by mohl také překonat sám sebe. Loni zaznamenal 73 bodů v 71 zápasech. Letos jich tolik mít k dispozici nebude – sezona je vypsána na 56 zápasů – takže alespoň procentuálně . Obránce Neal Pionk se pohybuje na vrcholu produktivity obránců. Nyní je s 23 body na pěkném 7. místě. Loňský vítěz Vezina Trophy Connor Hellebuyck letos zatím celkem za špičkou zaostává. Úspěšnost zásahů má 0.911% což stačí na 33. místo v lize, ale asi bych ho vzhledem k rozhárané hře Winnipegu z ničeho nevinil.

Jeho náhradník Laurent Brossoit zatím v 7 zápasech drží úspěšnost zásahů 0.921%, což je super. Často si s kolegy z redakce říkáme, kde bychom mohli být, kdybychom Brossoita tehdy udrželi. Možná by byl teď jednička Edmontonu? Brankář je to každopádně velmi kvalitní a asi jsme s ním neuměli pracovat. Laurent Brossoit dnes proti svému bývalému týmu nastoupí, Connor Hellebuyck chytal včera v zápase s Montrealem a Brossoit je již potvrzen..

Ex-edmontonský Laurent Brossoit i letos podává ve Winnipegu skvělé výkony

Pojďme se po delší době také podívat na naše tahouny. McDavid, 56 bodů, suverénní lídr produktivity NHL. Draisaitl na 2. místě, 49 bodů. Třetí Patrick Kane má o 7 bodů méně než Draisaitl. Trochu podobné jako loni, i když to bylo většinu sezony v opačném gardu. Víte ale co je jinak? Loni McDavid s Draisaitlem končili sezonu na prvním a druhém místě produktivity, ale v minusových hodnotách (Draisaitl -7, McDavid -6). V nejlepší třicítce byl kromě nich v záporných hodnotách už jen Ovečkin (-12), což ale vzhledem k jeho hře není až takové překvapení. Takový Artemi Panarin měl loni +36.

Letos? To je úplně jiné kafe. McDavid +10, Draisaitl +23. Draisaitl je v tomto dokonce  druhý v lize za obráncem Montrealu Joelem Edmundsonem, který má +25. V první padesátce je spolu s Draisaitlem už jen jediný hráč Edmontonu a sice Darnell Nurse na 4. místě s +16. Podívejme se ale i na opačný pól. V Edmontonu je suverénně nejhorší Kyle Turris s -11. Nejhorší v celé lize je jednička draftu 2018 obránce Buffala Rasmus Dahlin s -27. Zpět k Turrisovi. Ten po svém příchodu zatím v 21 zápasech zaznamenal pouze jediný gól a tři asistence. To je nic moc. Jinak Turris byl převčírem stažen z Covid protokolu a nyní je opět k dispozici. Dosud vynechal  5 posledních zápasů.

No, jinak co se v Edmontonu děje dále? Jujhar Khaira se po již zmiňované bitce s Brettem Ritchiem v zápase s Calgary zranil nebo spíš byl zraněn a vynechal úterní trénink. Ten vynechal také Tyson Barrie, který rovněž předčasně opustil ten samý zápas. Barrie se ale včera vrátil a hned si tam smahnul 4 asistence. Na led se po povinné karanténě a přesunu z Minnesoty vrátil konečně také brankář Alex Stalock. Uvidíme, co Holland v jeho případě vymyslí, protože jestli půjde na taxi squad, bude muset přes waiver a na to už snad ani nechci myslet. Víme totiž, jak nás to letos poznamenalo. A ten příběh ještě nemá konce, ale pokračuje…

Alex Stalock se konečně vrací na led. Udrží ho Edmonton?

Ottawa si totiž včera z waiveru stáhla Antona Forsberga. Toho na něj umístil právě náš dnešní soupeř, Winnipeg. Forsberg je smolař. Sezónu začínal v Edmontonu, kde se s ním počítalo jako s trojkou k dvojici Koskinen – Smith s tím, že nebude poslán na farmu, ale bude vzhledem k situaci v NHL jako třetí gólman s týmem. Jenže nejdřív musel projít přes waiver, aby si ho Edmonton mohl zapsat na taxi squad. Jenže vše tehdy zhatila Carolina, která si ho naprosto nesmyslně stáhla, i když měla v té době nadbytek gólmanů. Po pouhých třech dnech ho i Carolina umístila na waiver, odkud si ho pro změnu stáhl Winnipeg, který stejným způsobem přišel o Erica Comrieho, kterého zase “ukradlo“ New Jersey v reakci na ukončení kariéry Coreyho Crawforda. Comrie, mimochodem rodák z Edmontonu je ale nyní opět v řadách Winnipegu, který jej po měsíci opět ukořistil zpět. Comrie si za New Jersey alespoň v jednom zápase zachytal.

Forsberg byl nyní Winnipegem také umístěn na waiver a tentokrát po něm sáhla Ottawa, která má nyní zraněné oba brankáře Matta Murrayho i Marcuse Hogberga a až do včerejška jí de facto zůstal jen Joey Daccord, který začínal sezonu jako trojka, ale dá se říci, že tento Švýcaro-Američan z těch tří podává zatím nejlepší výkony. Daccord se včera proti Vancouveru ale také lehce zranil a tak Ottawa nyní bude muset vytáhnout z rukávu dalšího brankáře a tím je 22 letý Švéd Filip Gustavsson, který si včera po vynuceném Daccordově střídání připsal první minuty v NHL. Za téměř 15 minut neinkasoval. Každopádně tipuji, že jakmile se nějaký z brankářů Sens uzdraví, Forsberg se opět bude pakovat na waiver aniž by si za Ottawu vůbec zachytal. Možná, že nestihne ani trénink, natož zápas. Chudák. Považte, že letos je už ve čtvrtém týmu! Edmonton, Carolina, Winnipeg, Ottawa. A ani v jednom si nezachytal. A já nepochybuji, že kdyby tehdy Carolina nelovila v našem revíru, Forberg by nyní vzhledem ke Smithově absenci měl na kontě již alespoň 5 zápasů, možná i víc. No nic.

Ralph Krueger byl na lavičce Edmontonu tři sezony, dva jako asistent, jeden jako hlavní trenér

Další zajímavou novinka, která se týká ex-edmontoňáka. Včera byl z Buffala propuštěn trenér Ralph Krueger, který vedl Sabres od sezóny 2019/20. Sabres se pod ním loni nedostali do play off a letos jsou s 16 body nejhorším týmem ligy. Dokonce 6 bodů za dalšími tragédy Detroitem, Anaheimem a New Jersey. Ottawa má bodů 23. Krueger, dlouholetý trenér švýcarské reprezentace, kterou vedl mezi lety 1998 – 2010 trénoval v Edmontonu 3 sezóny. Od roku 2010 do 2012 jako asistent Toma Renneyho, kterého po jeho propuštění nahradil jako hlavní trenér. Sezona 2012/13 byla tehdy poznamenána výlukou a odehrálo se pouze 48 zápasů. Krueger ale stejně víc šancí nedostal. Krueger, je známý motivátor, který na toto téma i napsal knihu a dokonce si mezi hokejem v roce 2014 odskočil i do anglické Premier League, kde pracoval jako motivační trenér Southamptonu. Krueger na štaci v Edmontonu nedokázal tým dostat do play off a generální manažer Tambellini ho nahradil tehdejší trenérskou vycházející “superstar“ Dallasem Eakinsem, nyní trenérem Anaheimu (podle mě dalším na řadě zralým na vyhazov). Kruegerovu éru v Edmontonu pamatuje ze současného zýmu už jen jediný mohykán – Ryan Nugent-Hopkins.

Dnes také zámořskými médii proběhla zpráva, že Taylor Hall, který hrál pod Kruegerem tři roky v Edmontonu a letos v Buffalu se nebrání odchodu z klubu a ani Sabres se jeho trejdu nebrání. Zajímavé…

Dnešní zápas s Winnipegem se hraje v Rogers Place v Edmontonu a začíná ve 2:00 SEČ. V obou zápasech s Jets budeme hrát v modrých dresech, tak si je užijte, protože pak je tři týdny zase neuvidíme.