Po malé odmlce dnes souboj s Maple Leafs

Po zrušených zápasech s Canadians se Oilers opět zapojují do plného nasazení. Nečeká je ale vůbec nic jednoduchého. Maple Leafs jsou letos při chuti, a tento ambiciózní tým by letos po letech opět zvedl nad hlavu Stanley Cup. Nicméně ani Oilers nepomýšlejí na pozice nižších pater. 

Rozdělení letošní sezony na současné divize přineslo lehké pozdvižení, ale nakonec to může být dost zajímavé. Ačkoliv jednotlivé týmy spolu hrají v rámci divize více než je zdrávo, a pro oko diváka to může být docela nuda, tak z hlediska skutečného měření sil asi nemohlo přijít nic lepšího. O Severní divizi můžeme skutečně říct, že určí vítěze severu. Momentálně to vypadá na přímé souboje mezi Maple Leafs, Edmontonem a Winnipegem. Dvojzápas s Torontem leccos napoví. Minulá minisérie pro Oilers neskončila rozhodně nijak dobře. Ve třech zápasech nastříleli jindy produktivní Olejáři jen jeden gól, a navíc nechali vyniknout oba náhradníky Frederika Andersena čistou nulou. Dneska naskočí Jack Campbell, a troufám si říct, že McDavidovu partu nečeká rozhodně nic jednoduchého.

Pojďme se podívat do brankoviště Maple Leafs trochu podrobněji. Frederick Andersen si rozhodně nemůže říct, že prožívá dobrou sezonu, ačkoliv se obecně jeho týmu daří, 89,69% úspěšnost zákroků rozhodně nevypadá nijak úctyhodně. Naproti tomu dnešní strážce svatyně Campbell možná prožívá hokejové zrání, a je dost možné, že dochytá sezonu jako jednička. O Campbellovi můžeme říct, že je to více než spolehlivá dvojka. Už v podprůměrném LA ukazoval své kvality, a chvílemi zastiňoval i Jonathana Quicka. Je možné, že nám dozrává nová golmanská hvězdička. Je mu 29, a jeho výkony jen gradují. Letos má úspěšnost 95,89% zákroků v pěti zápasech, a v minulém zápase si bravurně poradil se střelci Ottawy, potažmo předtím vynuloval Flames. Není to typ náhradníka, kdy se modlíte, aby se už uzdravila jednička, spíše naopak. S Campbellem v zádech výkony Maple Leafs rostou. Proč ale tento gólman už není jedničkou v nějakém týmu? To je i pro mě trochu otázka. Byl draftován v roce 2010 Dallasem jako 11. v pořadí. Dvakrát vyhrál zlato U-18, jednou U-20 v reprezentaci USA. Dokonce vyhrál s Texas Stars Calderům pohár. Talent rozhodně má, ono taky výkony mluví za vše. Nicméně to nejtěžší ze všeho je vždy vytlačit jedničku daného týmu, a v tom je asi trochu zakopaný pes. Zatímco v Edmontonu by gólman jeho typu, a s jeho výkony dostával šanci, a fanoušci Oilers by to brali jako zadostiučinění, v Torontu je realita poněkud jiná. Ačkoliv Frederick Andersen není asi úplně top gólman útočící na Vezinovu trofej, stále má své místo jisté, a jen tak ho asi nepustí. Proto jeho absence je pro Campbella s trochou nadsázky řečeno životní šancí, jak si udělat renomé. Jen doufejme, že mu dnes forvardi Edmontonu zatnou trochu tipec. 

Jinak je situace v Torontu stále stejná. Tým táhne duo Mathews-Marner, které podporují z druhé vlny Nylander s Tavaresem. Nebezpečná ofenzivní sílá podporovaná ještě Morganem Reillym. Nicméně stále je slabina v defenzivě, což právě s Campbellem jaksi neplatí. Uvidíme jestli jeho kouzlo tedy bude platit i dnes.

U Oilers je dá se říct vše při starém. Tým má tři výhry v řadě, ofenzivní duo McDavid – Draisaitl šlape produktivně jako hodinky, a Tyson Barrie naplňuje do puntíku, to s čím do Oilers přišel. Zvednout produktivitu na modré čáře, a přinést kreativního ducha do pochmurných zadních řad Oilers. Obzvlášť dnes bude mít motivaci proti svému bývalému chlebodárci. Svou pozici má bezpochybně pojištěnou na delší dobu, obzvlášť když návrat Oscara Klefboma je v nedohlednu, jelikož musel na další operaci. Menší pauza pomohla naopak Kalileru Yamamotovi se doléčit z menšího zranění, a dneska by měl opět nastoupit. Sám kapitán McDavid se nechal slyšet, že s Yamamotem v sestavě je cítit větší energie a drajv. Vrátit by se měl do sestavy na křídlo k RNH a Kahunovi. Jinak se se sestavou nikterak moc netočilo. V brance nastoupí Mike Smith. Zápas začíná ve slušných 0:00 SEČ.