Tak, je po Vánocích a po dlouhé pauze. Vedení NHL volno sice ještě trochu protáhlo a dnes ještě celá liga stojí, ale od zítřka by se mělo zase začít hrát. Nakonec ale ne vše podle původního programu.

Na zítra byly původně naplánovány čtyři zápasy, ale odehrají se jen tři a sice duely mezi LA a Vegas, San Jose a Arizonou a Tampou s Montrealem, přičemž zápas Chicago – Columbus byl odvolán. V případě Tampy půjde zítra obvzlášť o těžký zápas, ne snad že by byl Montreal nějak extra silným soupeřem, ale včera byli na covidový protokol zapsáni oba brankáři Tampy Vasilevskij s Elliottem a Bolts v záloze žádnou kvalitu zrovna nemají. No ale, dokud budou stále stejná covidová pravidla, takovéhle problémy budou občas potýkat téměř každého.

Dnes jsme měli vidět povánoční Bitvu o Albertu, letos teprve druhou. Ta první se hrála před více než dvěma měsíci a Edmonton tehdy vyhrál doma 5:2 a v bodovém zápase jsme měli hned tři tříbodové hráče, když McDavid vstřelil hattrick, Draisaitl zaznamenal 0+3 a Puljujarvi 1+2. Calgary se po covidové přestávce, kdy poslední zápas odehrálo 12. prosince vrací zpět a na Silvestra by mělo odehrát zápas v Seattlu. Po 19 dnech. Edmonton by se měl do akce dostat dříve a sice pozítří – ve středu v St.Louis. A když se nic nepokazí, čeká nás zápasová nálož, protože na Silvestra bychom viděli souboj s New Jersey a to v hodně pěkných 19h večer a pak hned na Nový rok ještě v New Yorku s Islanders. Snad se to povede.

Dnešní Battle of Alberta odložena

Edmonton z toho ještě není venku, několik hráčů je stále na covidovém protokolu, ale několik se jich naopak vrátilo, takže to ještě jde. Nejnovějším odpadlíkem je Zack Kassian, který se připojí ke čtveřici která stále zůstává mimo hru a kterou tvoří Nurse, Keith, Lagesson a Puljujarvi. Zpět jsou naopak Nugent-Hopkins, McLeod a Shore. A také trenér Tippett.

V plném tréninku je i brankář Mike Smith a také Zach Hyman, který je mimo hru od 11. prosince. Hyman měl zraněné rameno a to není legrace, tak doufejme, že bude v pořádku. Hyman na včerejším tréninku trénoval tradičně v první formaci, ve které při absenci Puljujarviho zatím zůstává Foegele, který tam v posledních zápasech zaskakoval a dařilo se mu, v zápasech s Columbusem a Seattlem vstřelil tři branky. Druhá formace již je zase kompletní.

V obraně chybí tři hráči a tak byli z Bakersfieldu povoláni Philip Broberg a vůbec poprvé také Dmitrij Samorukov. Ten na tréninku zaujal místo ve třetí dvojici s Cecim, Broberg hrál ve druhé s Bouchardem. Třetí dvojici tvořil Barrie s Koekkoekem. Kroěm covidové trojice Nurse, Keith, Lagesson totiž chybí ještě Niemelainen (zlomená ruka) s Russellem (horní část těla), kteří jsou pro změnu zranění. Pokud se nic závažného nestane a v St.Louis pozítří opravdu nastoupíme, pak budeme mít letos dalšího nováčka, který prožije debut v NHL a sice Dmitrije Samorukova. Ten by tak doplnil své letos debutující kolegy z obrany Broberga a Niemelainena. Samorukova jsme draftovali v roce 2017 ve třetím kole a loni sbíral ostruhy v KHL v CSKA Moskva. Podle recenzí skautů byl Samorukov původně spíše ofenzivnějším bekem s velmi tvrdou střelou, ale postupně se přepracovává spíše na defenzivní, silový typ. Typově prý nejvíce připomíná Diona Phaneufa.

Dmitrij Samorukov by se letos mohl stát dalším debutantem v dresu Oilers

NHL společně s NHLPA v důsledku covidových problémů a také proto, aby se neodkládaly celé zápasy přistoupilo nově k opětovnému zavedení taxi squadu, který týmům pomáhal loni. Kluby si tak mohou pomoci rozšířením svých soupisek, prozatím až do All Star pauzy, která začíná 5. února. Poté by měly své taxi-squady opět rozpustit. Ale kdo ví jak to bude. Myslím že k tomuto kroku nakonec vedení ligy nesáhne a dojede se to až do konce, protože covid tu bude pořád. Kluby mají do taxi squadu umístit 6 hráčů, kteří s nimi mohou, avšak nemusí cestovat na zápasy. Aby ale tito hráči byli spíše s týmem se doporučuje vzhledem ke covidovým opatřením při cestování a také při dostupnosti hráčů v případě nutnosti rychle naskočit do zápasů. V takovém případě musí ovšem klub takového hráče z taxi-squadu zapsat na soupisku do 17 hodin v den zápasu.

Xavier Bourgault

Na právě probíhajícím MS 20 hraném v Edmontonu si „doma“ v Rogers Place zahrál i ostře sledovaný olejářský talent Xavier Bourgault. Ten ve včerejším zápase proti české reprezentaci nastoupil v první formaci a odehrál necelých 12 minut, než inkasoval tvrdý hit a na led se poté již nevrátil. Bourgault v zápase, který vyhrála Kanada nad Českem 6:3 nebodoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *