Po úterní tiskové konferenci již není pochyb o tom, že Edmonton Oilers skutečně stojí o služby kontroverzního útočníka Evandera Kanea. A podle všech dostupných indicií o jeho služby stojí velmi vážně. Generální manažer Ken Holland potvrdil, že je v kontaktu s hráčovým agentem Danem Milsteinem a také velmi zapáleně hovořil o jakýchsi „druhých šancích“. V případě Kanea je nutné připomenout, že druhých šanci tento hráč dostal už poměrně dost a v souvislosti s ním (jak trefně poznamenal jeden fanoušek na sociálních sítích) se spojení „druhá šance“ blíží spíše onomu pověstnému „jdu na jedno“. Tedy silně abstraktnímu pojmu, který nikdy nikdo nedodrží.

Kromě Oilers by se o rodáka z Vancouveru, kterého rodiče pojmenovali po slavném boxerovi Evanderu Holyfieldovi, měly zajímat také Toronto, Florida, Tampa Bay a snad i Carolina. Edmonton ale údajně tlačí na pilu ze všech zájemců nejvíce, a pokud by na světlo světa nevyplaval nejčerstvější hráčův průšvih s porušením karantény a s neoprávněným odcestováním z Kalifornie do Kanady, možná by už v těchto chvílích seděl vedle McDavida a Draisaitla v kabině Oilers. Asi nemá cenu, abych zde znovu popisoval, co předcházelo rozvázání smluvního svazku mezi Evanderem Kanem a jeho posledním zaměstnavatelem San Jose Sharks. Kane v posledních měsících a týdnech plnil titulky sportovních rubrik poměrně svědomitě a jeho eskapády jsou většině hokejových fanoušků dobře známy. Namátkou tedy vyberme domácí násilí, sázení na zápasy nebo falšování dokumentů o testech a očkování proti covid 19. V San Jose to nikdo z hráčů natvrdo nepřiznal, ale je veřejným tajemstvím, že o Kaneovu společnost už v kabině Žraloků nestál nikdo. Hráči kolem české hvězdy Tomáše Hertla se měli opravdu důrazně vymezit vůči pokračování problémového Kanaďana v klubu. Odchovanec pražské Slavie doslova prohlásil: „Kdybych měl takové problémy, nedokázal bych asi přijít do kabiny. Možná ani vstát z postele.“ Kane se podle několika anonymních výpovědí choval jako primadona. Nedodržoval nepsaná pravidla kabiny, vyčleňoval se z kolektivu, měl úlevy z různých interních nařízení, která pro ostatní členy kádru Sharks nekompromisně platila, byl nedochvilný, nedodržoval dress code a flákal tréninky. „Jeden z mých klientů ho doslova nenávidí. Nesnáší tu negativní energii, kterou přináší do kabiny,“ prohlásil pro magazín The Hockey News jeden z hokejových agentů. Vše vyústilo po zjištění zfalšovaných potvrzení o očkování v 21zápasový distanc. „Během pauzy vyhledám odborníky, kteří mi pomohou dělat v budoucnu lepší rozhodnutí,“ dušoval se hokejista, který mimochodem nedávno vyhlásil osobní bankrot. Hráče, který si během své kariéry vydělal už více než miliardu korun, dohnala jeho vášeň pro kasina a hazard. Nyní je tedy situace taková, že San Jose ukončilo i přes protesty NHLPA Kaneovi smlouvu a ten je na seznamu UFA, podepsat tak může s jakýmkoliv týmem NHL.

Jedním z hráčů San Jose, kteří už Kanea v kabině nechtěli, byl i český útočník Tomáš Hertl.

I přesto, že je Kane nadstandardně kvalitní hokejista, střelec od pána boha a asi i přesně ten typ hráče, který by mohl partě kolem kapitána McDavida chybět, i přesto všechno nedokážu pochopit, proč bychom ho měli angažovat. Pokud v posledních sezonách v edmontonském hokejovém klubu něco fungovalo, tak to byla právě kabina. Dominik Kahun během svého loňského angažmá prohlásil, že tak dobrou partu a tak skvělé lidské charaktery zažil naposledy při svém působení v mateřském Mnichově a pokud si něco ze svého ročního působení v Edmontonu odnesl, tak vzpomínky na skvělou partu. Skutečně tedy potřebuje kabina, které vládne „klaďas“ Connor McDavid, riskovat a zvát si mezi sebe člověka, který za poslední rok stihl napáchat tolik zlého? Nikdy jsem nebyl zastáncem škatulkování a nedávání druhých šancí, ale ne, pokud dotyčný své předchozí „druhé šance“ pojal po svém a naložil s nimi tímto způsobem.

Co vše může přítomnost problémového Kanea v tomto prostoru napáchat, můžeme zatím pouze spekulovat.

Je pravdou, že v Edmontonu již podobnou zkušenost s napraveným hříšníkem mají. Není jím nikdo jiný, než útočník Zack Kassian, kterého tehdejší generální manažer Oilers Peter Chiarelli doslova vysvobodil z Montrealu, kde o něj po jeho mimohokejových eskapádách ztratili zájem. Oilers tehdy získali bývalý 13. výběr v draftu z roku 2009 z Canadiens za brankáře Bena Scrivense. Kassian měl v té době v NHL odehráno 198 zápasů, v kterých si připsal 35 branek a 31 asistencí a k tomu 307 trestných minut. Hokejové ostruhy získal během svého působení ve Vancouveru, kde se stal velmi platným útočníkem, který sice nesbíral kanadské body jako na běžícím pásu, ale zase se uměl soupeřům dostávat pod kůži a postupem času se vyprofiloval mezi hráče, které by chtěl mít v týmu každý a proti kterým nikdo nechce hrát. Jeho bývalý spoluhráč Mark Letestu ho označil jako hokejistu, díky kterému nikdy nemůže soupeř hrát svou hru. A co se vlastně v případě Kassiana událo?  Těsně před začátkem sezony, v které měl poprvé obléknout dres slavných Candiens, se stal účastníkem automobilové nehody. Při nehodě si poranil nos, zlomil nohu a to ho kromě jiného fyzicky vyřadilo na delší dobu ze hry. Mnohem horší ovšem bylo, že Kassian měl v sobě větší množství alkoholu a řidičkou jeho vozu byla teprve osmnáctiletá dívka. Montreal tedy díky této události ztratil o útočníka zájem. V dobrém Kassian neodcházel ani předtím z Vancouveru a tak se okamžitě zařadil do kolonky s názvem „problémový a nezvladatelný hokejista“. Vše ostatní je již historie. Kassian v Edmontonu chytil druhou mízu, lidsky se uklidnil, pookřál a stal se velmi platným hráčem na ledě i v kabině. V mužstvu působí dodnes.

Oilers už jednoho napraveného hříšníka v podobě Zacka Kassiana mají.

Lze ale vůbec srovnávat Kassiana a Kanea? Pokud měl Zack Kassian maturitu ze školy odvrácené tváře života, tak Evander Kane vlastní minimálně vysokoškolský diplom. V posledních hodinách probleskly médii reakce kapitána Connora McDavida na případné angažování bývalého hráče Atlanty, Winnipegu, Buffala a San Jose. „Evander je úžasný hokejista,“ řekl na jeho adresu kapitán celku z Alberty. „Za posledních pár let měl hodně úspěchů a cokoli dalšího se v jeho životě dělo, není něco, co bych moc zkoumal a hodnotil.“ Otázkou zůstává, co by měl také jiného k celé situaci říkat. To, že Kane je vynikající hokejista nikdo nezpochybňuje a nebude to dělat ani McDavid. „Veřejné mínění je něco, na čem hodně záleží, ale my jsme tady, abychom se pokusili vyhrávat zápasy a pokusili se dát dohromady dobrý tým na ledě. A pokud si Kenny myslí, že je to to, co Evander dokáže, tak by to měl udělat.“ Z tohoto vyjádření můžeme odvodit snahu McDavida přesvědčit své okolí o tom, že situaci v kabině má pevně pod kontrolou a Kaneovy případné démony by spolu s ostatními spoluhráči dokázal utlumit.

Dokázal by si kapitán McDavid s Kanem poradit?

Když se novináři dotázali McDavida přímou otázkou na to, jakou optikou by vnímal skutečnost, že se jeho spoluhráčem stane někdo, kdo porušuje pravidla pandemie, odvětil: „Nejsem tady od toho, abych diskutoval o otázkách optiky, jakou se na celou záležitost dívám. Pokud se to nelíbí komukoliv, ať už fanouškům nebo médiím, musí si všichni uvědomit, že tak to zkrátka je. Nemusíme s vámi nezbytně probírat všechno, co se vám nelíbí.“ Z mnoha reakcí fanoušků na sociálních sítích lze vyčíst nepochopení a absurdnost celého případu. Tým, který nutně potřebuje získat především kvalitního brankáře, ryze defenzivního obránce a lepšího trenéra přivede do svých řad nejproblémovějšího hráče, jakého kdy NHL za poslední roky měla. Reakce kapitána jsou sice velmi diplomatické a de facto nicneříkající, ale i tak lze mezi řádky vyčíst určitou rozmrzelost, frustraci a vyčerpání z celé situace kolem současných Oilers. Mimochodem po včerejším tréninku potvrdil velkou pravděpodobnost Kaneova angažování i hlavní trenér Dave Tippett. Ken Holland se podle všeho definitvně rozhodl, že pro záchranu Oilers udělá cokoliv a chystá se uzavřít smlouvu s ďáblem. Nebo alespoň s jeho pravou rukou…       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *