Preview: Půjdou dnes Oilers do trháku?

Jdeme do čtvrtého zápasu. Poslední dva byly z hlediska Edmontonu jasnou záležitostí, když vyhrál dvakrát za sebou šestigólovým rozdílem. Dnes očekávám, že Los Angeles to zavře a k vidění bude daleko těžší zápas.

Já si hlavně ani nemyslím, že ve třetím zápase jsme odehráli nějakou extratřídu. Gólové akce byly skvělé a bylo tam spousta skvělých individuálních výkonů, ale výkon zdaleka nebyl dokonalý. Pro ilustraci stačí i 46 střel vyslaných na Mikea Smithe. Ale samozřejmě 8:2, to je jinak velká paráda, chci jenom podotknout, že proti silnějšímu týmu by jsme asi měli problémy a neměli by jsme usnout na vavřínech. Pardon, asi jsem náročný. :o)

Edmonton vstřelil 8 gólů v play off poprvé od sezóny 1990 a celkově je to pošestnácté v historii klubu.

Výkony některých hráčů jsou ale opravdu skvělé. Třeba Evander Kane. Ten v posledních dvou zápasech zaznamenal 5+1. Ve třetím zápase navíc rozdal 7 hitů a 9 střel. Za za celou sérii pak 19 hitů a 17 střel! S takovouto produktivitou se mu ostatní hráči ani nepřibližují.

Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, zda se Kane jednou nevrátí ke svým kontroverzním prohřeškům z minula, to je otázka. Zatím ale funguje naprosto skvěle a já říkám – pojďme do něj, jestli jsme chtěli střelce k McDavidovi a rozdílového hráče k našemu super duu 97+29, pak Kane může být přesně takovým hráčem. Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí a efektivně skóruje. Problém bude v tom, že o něj bude jistě po takových výkonech zájem a Kane si o peníze určitě řekne, kór v jeho finanční situaci, kdy většinu peněz utratil za soudy nebo nechal v kasinu. Já ale říkám, pojďme do něj.

Evander Kane převčírem zaznamenal svůj první hattrick v play off. Dále se dvakrát trefili i Hyman a Nugent-Hopkins, což je poprvé od sezóny 1986/87, kdy trojice hráčů zaznamenala po dvou a více gólech. Naposledy to bylo v semifinále divize, taktéž proti Los Angeles a tehdy takto skórovalo trio Kurri, Messier, Nilsson.

Kane je pátým hráčem v historii Oilers, který dokázal skórovat dvakrát a více ve dvou různých zápasech play off proti Los Angeles. Dalšími hráči jsou Messier, Kurri, Tikkanen a Nicholls. Posledně jmenovaný Bernie Nicholls byl posledním hráčem, který to dokázal v poslední sérii mezi Oilers a Kings v roce 1992.

A ještě jednou Kane. Ten se se svými 3 body ve 3 třetině druhého zápasu (zaznamenal 2+1) přidal ke dvěma hráčů Edmontonu, kteří to dokázali a těmi jsou Glenn Anderson a Wayne Gretzky. Dalším se stal o dva dny později ve třetím zápase Nugent-Hopkins, který rovněž zaznamenal 2+1 také ve třetí třetině.

Ke statistikám ještě jednu perličku. Mezi šesti nejvíce bodujícími hráči v play off celé historie NHL je hned pět hráčů, kteří zažili nejlepší část svých kariér v Edmontonu. Vůbec nejlepším hráčem je nikterak překvapivě The Great One – 382 bodů a dále Mark Messier – 295, Jari Kurri – 233, Glenn Anderson – 214, pak se tam vetřel Velký Jaromír – 201 a dále Paul Coffey – 196. Edmonton je prostě dodnes extratřída, co si budeme…

Jari Kurri si zahrál za oba kluby

Z elitní top šestky v sestavě již skórovali všichni hráči a Leon Draisaitl skóroval ve všech zápasech série. Connor McDavid bodoval ve všech zápasech a celkem bodoval v 5 zápasech play off za sebou. Evan Bouchard zaznamenal v sérii již 5 asistencí. Mike Smith zatím odchytal všechny minuty série a jeho statistiky jsou průměr 2,02 a úspěšnost zásahů .946%. Edmonton měl v sérii dosud k dispozici 11 přesilovek a 5 z nich jich využil.

Ze soupisky Edmontonu do série ještě nezasáhla čtveřice Brassard, Shore, Broberg a Koskinen. U Brassarda je to zajímavé v tom, že jsme ho získali o Trade Deadline kvůli posílení týmu na play off. S týmem stále ještě zůstává Philip Broberg, který trénuje s Edmontonem kvůli získání zkušeností. Bakersfield totiž po rychlém vyřazení Abbotsfordu nyní pouze trénuje a čeká na další sérii.

Tou bude žhavý souboj s farmou Calgary Stocktonem Heat. Tato série začíná v úterý 10.5. Bakersfield do druhého kola nastupuje i se dvěma posilami, kterými jsou Ty Tullio, dosud hrajícího v OHL za tým Oshawa Generals, kde je i kapitánem týmu. Tullio zde zaznamenal 86 bodů v 65 zápasech a v play off 7 bodů za 6 zápasů. Tím druhým hráčem je Jake Chiasson, který podepsal s Condors krátkodobou smlouvu. Chiasson nastupoval WHL za Brandon Wheat Kings, kde zaznamenal 18 bodů ve 20 zápasech, v play off 3 body v 6 zápasech.

V dnešním zápase bude zcela jistě chytat opět Mike Smith, na druhé straně je to otázka. Jonathan Quick inkasoval 6 gólů ve druhém a 4 ve třetím zápase, než ho vystřídal Cal Peterson. Jenže i ten dostal 4 góly.

Dnešní zápas se hraje v Crypto.com Aréně v Los Angeles a začíná ve 4:00 SEČ.