Prohráváme 2:0, dobře. Colorado je výborné a nemaže se s tím, to jsme také čekali. Ještě ale není konec a pořád hrajeme a není třeba věšet hlavu, alespoň ne ještě dnes, před prvním domácím zápasem, kde bude úplně jiná atmosféra.

Colorado zatím jasně dokazuje, proč bylo po většinu základní části jedním z nejlepších týmů NHL. Rozdíl v obou týmech je určitě v lehkosti, s jakou oba týmy hrají. Colorado zcela plynule přechází do útoku a činí tak bohužel i velmi schopní obránci, kteří vydatně podporují ofenzivu, ne-li, že ji někdy přímo vedou. Přechod do útočné fáze je totiž asi vůbec největší zbraní Colorada.

Do zápasu Avs vstupovali se změnou na brankářském postu, když zraněného Kuempera vystřídal Pavel Francouz. Ten si za velkého aplausu diváků v Denveru vychutnal vychytanou nulu, ale moc práce s námi neměl, a aniž bych chtěl snižovat jeho kvalitní výkon, my jsme mu to tentokrát moc neztěžovali a byli jsme v podstatě neškodní.

Pavel Francouz si připsal shutout

V prvním zápase jsme dokázali držet krok alespoň vstřelenými brankami, i když výkonnostně to na Colorado rovněž nestačilo, ale ve druhém zápase už našich šancí bylo opravdu pomálu a většina „šancí“ byly střely od modré a těch vyložených… Byla tam vůbec nějaká? No prostě, tenhle zápas se nepovedl. 4 góly opět inkasoval Mike Smith, který má stále od trenérů důvěru. Ačkoliv Smith vyloženě za góly nemohl, nepřijde mi už moc jistý a myslím si, že v této fázi je již pro tým slabinou a dal bych šanci Koskinenovi. Tento názor jsem ale zastával již před druhým zápasem. Ale jak říkám, Smith není hlavní viník, jen by podle mne výměna gólmana mohla přinést týmu nový impuls a více jistoty.

Kdo má ale největší podíl na výhře Colorada, to není ani jeden jejich hráč, nýbrž obránce Darnell Nurse, který odehrál dva naprosto katastrofální zápasy a nebojím se říct, že je hrubě ovlivnil a možná, že kdyby nebylo jeho, nemusel být stav 2:0. Je samozřejmě jednoduché to hodit na jednoho hráče a de facto to ani nejde, ale v tomto případě… no viděli jste to snad sami. Ať už Nurse hraje se zraněním nebo ne, nemá tam prostě momentálně co dělat. Nurse je na ledě velmi statický a pomalý, na superrychlé Colorado je skoro až směšné, jakým stylem se na ledě pohybuje. A to ani nemluvím o tom, že byl nasazen na oslabení 3 proti 5. Doufám, že trenéři rychle pochopí, že nelze hrát jen za zásluhy a proto, že Nurse prostě chce hrát a pořád doufám, že ho v dalším zápase nechají sedět a místo něj bude konečně hrát Kris Russell. Na soupisce pro play off navíc máme kromě Russella ještě Broberga. V úplně největší nouzi pak ještě Niemelainena a Samorukova.

Nurseho výkony jsou velmi, velmi podprůměrné

A vůbec se mi nepozdává pozápasový komentář na adresu Nurseho od trenéra Woodcrofta: “(Nurse) Nám dává vše, co má. Je to skutečný válečník a my musíme být jako tým lepší.“ No, nevím no… Podle tohoto trenérova vyjádření to každopádně vypadá, že Nurse bude mít důvěru i nadále.

K Nursemu ještě jednu věc. Nevím, odkdy je zraněný tak, že ho to limituje ve hře, ale jeho výkony se mi nezdají téměř po celou sezónu. A vlastně i tu loňskou. A předloňskou… :o) Kdo nás pravidelně čtete, tak víte, že já i Jindra jsme Nurseho v posledních LETECH hodně kritizovali, ale já nevím, prostě si nemůžu pomoct. Mě jeho styl nesedí. Vadí mi jeho profesorská hra v rovném postoji, téměř bez nějakého energického zrychlení. Nurse spoléhá na svoji poziční hru a rozehrávku, kde mu nelze upřít kvality a když má formu, je to celkem dobrý bek, ale opravdu tohle stačí na 9 milionů dolarů na 8 let? 5 milionů je za mě strop. Tahle smlouva je moje noční můra a ta nejhorší věc, kterou Holland dosud udělal. S touto smlouvou je Nurse nejdéle zavázaným Olejářem, a to až do roku 2030. Mě je z toho úplně mdlo. A opravdu Nursemu nevyčítám jen tyto dva zápasy…

A když si vezmu, že za 9 mega není vlastně ani bekem na přesilovky a že míň má i Roman Josi, pravděpodobný letošní vítěz Norris Trophy…

Tak kdo si to zaslouží a kdo ne?

Do třetího zápasu by možná nebylo od věci trochu hrábnout do sestavy a posadit některé hráče, kromě Nurseho se Smithem tím myslím například Archibalda nebo Kassiana a zkusit postavit třeba Shorea nebo Brassarda. Samozřejmě, že tito hráči asi nebudou rozhodovat zápasy, ale můžou trochu okysličit tým i svojí přítomností. Lidé na sociálních sítích volají i po nasazení Dylana Hollowaye, ale já si nemyslím, že je nyní ideální čas pro to, aby si Holloway připsal debut v NHL právě v této fázi sezóny, kdy se musí hrát zkušeně.

Přesun série do Edmontonu může být jistou úlevou nejen výhodou domácího prostředí, ale také ovzduší. Horské podnebí a tlak hráčům Edmontonu evidentně nesvědčí. Pobyty na ledě musely být v Coloradu kratší a muselo se tomu vše přizpůsobit, i to může být jedním z faktorů toho, že v Edmontonu budou hrát Oilers uvolněněji. I když, je jasné, že nějaká nervozita tam asi bude, protože dnešní zápas se prostě musí vyhrát. A když ne, tak za stavu 0:3 už by to bylo hodně složité.  Výhodu domácího prostředí si uvědomuje kapitán McDavid: “Poslední dobou jsme byli v domácím prostředí opravdu dobrým týmem. Rádi hrajeme před našimi fanoušky a do této série se doma vrátíme.“

Zajímavým momentem čtvrtečního zápasu, který měl nakonec i dohru, byl hit Archibalda na Bowena Byrama, kterým skončil na střídačce Edmontonu. Toho využil Kassian, který Byramovi nenápadně sundal helmu z hlavy. Tento moment byl v zápase „vyřešen“ 2 minutami pro Kassiana i Byrama.

Poté se ale ještě řešil za jednacím stolem a Kassian za odebrání Byramovy helmy obdržel od oddělení bezpečnosti NHL pokutu 2500$. Během letošního play off jde již o jeho druhý finanční postih.

Druhý zápas s Coloradem byl i druhým zápasem celého letošního play off, kdy Leon Draisaitl s Connorem McDavidem nebodovali. Onen druhý zápas byl čtvrtý zápas série s Los Angeles, který také skončil 0:4.

Víte, co je zajímavé? Že největší ice-time měl nejstarší hráč v poli, za měsíc již 39 letý Duncan Keith, který na ledě strávil 23:12. Naopak takový Archibald měl pouze 5:30. Mimochodem Keith ve své kariéře nastoupil proti Coloradu již do 63 zápasů a v nich má velmi slušnou bilanci 35 bodů (3+32).

Velmi málo prostoru dostává Jesse Puljujarvi, který nejen že vypadl z top six, ale nehraje již v žádných speciálních situacích. Puljujarvi v základní části ještě jakž takž prostor dostával, ale v play off už je to opravdu paběrkování. V sérii s Los Angeles se Puljujarvi dokonce čtyřikrát ze 7 zápasů nedostal přes 8 minut. S Calgary už to bylo lepší, tam se pohyboval průměrně okolo 11 minut. S Coloradem má zatím časy 7:33 a 11:04. Z těch vyprodukoval pouze jedinou střelu a to převčírem. A možná že ta byla největší šancí Edmontonu v tomto zápase.  

No, myslím si, že právě na Puljujarviho nakonec padne Černý Petr a pokud nebude akceptovat nízkou smlouvu, tak mu další nabídnuta nebude. Prioritou totiž s největší pravděpodobností budou McLeod s Yamamotem – což kvituji, v tomto pořadí to prostě musíme podepsat. Tipuji, že budeme chtít podepsat i Bretta Kulaka a Ken Holland se možná pokusí podepsat i Kanea.

Jesse Puljujarvi hraje málo, podle mne to značí jisté kroky i do budoucna

Jenže po podpisu výše jmenovaných útočníků moc peněz už nezbyde a to i když se zbavíme Koskinenova kontraktu na 4,5 mil.dolarů. Zásadní také bude, jestli se vrátí Klefbom, který má smlouvu jen o něco málo menší, než Koskinen.

Myslím si tedy, že z tria McLeod, Yamamoto, Puljujarvi bude právě Jesse až tím třetím v pořadí a že to samé se stane i s Krisem Russellem, i když bych byl rád, kdyby v týmu zůstal. Archibaldovi bude nejspíše nabídnuta nízká smlouva, možná i Sceviourovi a dalším, kteří budou pendlovat mezi prvním týmem a farmou, jako třeba Malone. Brassard a Turris zcela jistě půjdou zase dál.

A co s brankářským postem? Koskinen končí, to je jasné. A vsadíme na Skinnera se Smithem, nebo Ken ještě někoho přivede? Ale bude za co?

Na koho se ale určitě nevsadí je Rus Ilja Konovalov, jemuž Holland včera – na žádost hráče – zrušil smlouvu, aby mohl údajně podepsat smlouvu v KHL, pravděpodobně v Jaroslavli. Konovalov byl vybrán Edmontonem ve 3 kole draftu v roce 2019. Za Bakersfield odehrál 17 zápasů s úspěšností .893%. V NHL byl několikrát připraven na lavičce jako dvojka, ale nikdy do zápasu nezasáhl, vyjma předsezónního kempu. Edmonton tak má pod smlouvou na příští rok Smithe, Skinnera, Rodriguea a Fantiho.

Ilja Konovalov svoji zámořskou anabázi vzdává a vrací se do Ruska

Zpět k sérii Oilers s Avs. Zach Hyman se na tiskovce pozastavoval nad výbornou hrou obránců Avs: “Jsou dobrým týmem. Hrají rychle a vzadu mají elitní bruslaře, kteří jsou schopni rychle vyvážet puk a v rychlosti se pohybovat ve středním pásmu. Musíme odvést lepší práci, abychom se dostali do hry a lepší práci při forčekingu.“ Hyman také nehází flintu do žita a hledí kupředu: “Stále jsme sebevědomý tým. Je to série, ne? Takhle to chodí, je to jako na horské dráze. Oni ubránili domácí led, teď máme příležitost my vrátit se domů, získat si lidi a získat zpět dynamiku. Myslím si, že při hraní doma jsme během tohoto roku odvedli dobrou práci.“

Během druhého zápasu kapitán Colorada Gabriel Landeskog velmi tvrdě nabral Kailera Yamamota ve velké rychlosti. Yamamoto kvůli tomu nemohl dále nastoupit do třetí třetiny se zraněním v horní části těla. Trenér Woodcroft na otázku, co na to říká odpověděl vyhýbavě: “Myslím si, že hlavní bod toho kontaktu byla hlava. Ale není to moje povinnost, já nerozhoduji zápasy. Mým úkolem je trénovat, a ne abych někam volal. Jsem si jistý, že potřební lidé v lize se na ten zásah podívají.“

Podívali… Liga údajně tento hit shledala čistým a Landeskog žádný další postih nedostane. S tím prostě ale nemůžu souhlasit, protože tohle byl likvidační zákrok na hlavu. Jestli nechtějí trestat takovéhle věci, pak nevím jaké chtějí.

No a Kailer Yamamoto kvůli zranění z tohoto „čistého“ hitu dnes nebude moci nastoupit a tak se sestava trochu promíchá. Podle složení formací na tréninku by měl Kassian nahradit Hymana v první formaci, přičemž Hyman se posune k Draisaitlovi, stejně jako Nugent-Hopkins, který se tak po delší době opět vrací na křídlo.

Vracíme se také k původnímu Woodcroftovu záměru hrát na 7 beků a do sestavy se vrací Kris Russell. Nurse se tréninku neúčastnil společně s Draisaitlem, ale oba nastoupí. Chybí ale nakonec i Archibald a toho v sestavě nahradí Brad Malone, který si připíše debut v play off v dresu Edmontonu.

Sestava bude tedy vypadat takto:

Kane – McDavid – Kassian

Hyman – Draisaitl – Nugent-Hopkins

Foegele – McLeod – Puljujarvi

Ryan – Malone

———

Nurse – Ceci

Keith – Bouchard

Kulak – Barrie

Russell

V brance Mike Smith.

Nathan Mackinnon ve čtvrtek vstřelil druhý gól v sérii s Edmontonem, celkově desátý v letošním play off a sedmý na domácím ledě. Tím se dostal na první místo v celé historii ligy, když má v play off průměr 0.94% gólu na zápas na domácím ledě. Za ním je Mario Lemieux s 0.93%. MacKinnon ve čtvrtečním zápase vystřelil na branku Mikea Smithe jedenáctkrát!

Obránce Josh Manson, který vstřelil gól na 2:0 tvrdou a umístěnou střelou nad Smithův beton není právě střelec. Letos skóroval pouze šestkrát v základní části a jednou v play off proti St.Louis. No a proti nám se trefí. Zajímalo by mě, co se v té chvíli honilo hlavou jeho otci Daveovi, jednomu z trenérů Edmontonu.

Na dnešní zápas už se těší i náš malý Ben

Závěrem vás chci nalákat na Preview příštího zápasu, které vůbec poprvé v sezóně nenapíšu ani já, ani Jindra, ale náš kolega a kamarád Přéma. Ten se dosud spolu s námi věnoval výhradně krátkým (a úderným 😉) příspěvkům na Facebooku a také nám dělá na FB výborné grafiky. Takže tímto mu dělám entrée a vím, že to bude kvalita, protože Přéma je znalec, jen má před tím zbytečný respekt a je línej.. (sorry kámo 😉). Přéma je přitom mezi námi de facto profík, protože pracoval ve Sportu, nyní je v Livesportu a také je to zakladatel kdysi sesterských stránek Sportmanie a já a Jindra jsme proti němu jen hloupí venkovský čerti.. 😈

Takže těšte se, máte na co… 😎

Dnešní zápas se hraje v Rogers Place v Edmontonu a opět začíná ve 2:00 SEČ a přímým přenosem ho mimo jiné opět vysílá i Nova Sport 1.

Ještě není konec, dneska vyhrajeme… a když ne dnes, tak pak už všechno. Pojďme hoši!!! 👊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.