Stylová rozlučka s Ryanem Smythem

zMAR_8745_slideOlejáři završili další nepovedenou sezónu vítězstvím nad „Kosatkama“ z Vancouveru 5-2. Hvězdou utkání se stal nikdo jiný než legenda Oilers Ryan Smyth, který ukončil svou hráčskou kariéru. Dokonce se dočkal toho, že si mohl poprvé obléct dres Oilers s kapitánským „Céčkem“.

Trenér Dallas Eakins přišel do kabiny a zveřejnil sestavu. Pak se otočil na mě a řekl mi, „Chci abys odehrál nejlepší utkání své kariéry. Záhy přišel Andrew Ference a podal mi můj dres s céčkem na hrudi.“

Je zvláštní, že Ryan Smyth až ve svém posledním utkání kariéry dostal možnost, aby vedl Oilers jako kapitán, když si vezmeme, že několikrát dovedl Kanadskou reprezentaci k titulu mistrů světa jako kapitán. Přece jenom přezdívka „Captain Canada“ mluví za vše, ale už blíže k utkání.

Jak je zvykem v této sezóně, tak i dnes soupeř přestřílel Oilers ve střeleckých pokusech. Tentokrát „Kosatky“ vyslali na bránu Bena Scrivense 42 střel, to Oilers si vytvořili pouze 22.

Přesto, že aktivita hostů byla viditelná, tak z branek se radovali domácí, kteří v první třetině udeřili hned dvakrát.

Svou první branku v NHL vsítil Roman Horák, který přišel k Oilers v letošní sezóně s Calgary, když byl součástí „Trade“ Ladislava Šmída. Na dva nula se prosadil Obránce Jeff Petry, když se nebál najet před bránu Jacoba Markstroma, který byl bez šance.

Edmonton navázal na první třetinu,ve stejném čase jako v první dvacetiminutovce se mohli radovat domácí fanoušci, když si do prostoru skvěle najel Will Acton, 3-0. Hosté snížili za tři minuty, když se s přispěním Bena Scrivense radoval z branky Shawn Matthias.

Oilers ale nakonec ještě jednou odpověděli a to v přesilové hře. Z branky se radoval Jordan Eberle, ale jednu chvíli to vypadalo, že se prosadil Ryan Smyth, který si sám nebyl jistý.

Myslel jsem si, že to vyšlo, tak jsem jel k Ryanovi, ale pak záznam ukázal, že se puk odrazil od obránce,“ řekl Jordan Eberle. V hledišti se také radoval Glenn Anderson, kterému se Smythem patří první příčka ve střelených brankách v přesilových hrách. Na legendě šlo vidět, že po celé utkání nesmírně fandí Ryanovi.

Třetí třetinu opět začali „Olejáři“ skvěle, když se na 5-1 prosadil Ryan Nugent-Hopkins, který dokázal před hostujícím brankářem tečovat puk.

Poslední branku v utkání vsítili hosté, kteří tak trošku zkazili Smythovi poslední sekundy kariéry, když branka padla jedenáct sekund před koncem utkání.

Po poslední siréně kariéry legendy Oilers vše vypuklo. Smyth už pár minut před koncem nedokázal udržet slzy na krajíčku, ale po šedesáti minutách to už nešlo udržet. Smyth začal symbolicky kroužit kolem mantinelu a loučit se s fanoušky v Rexall Place. Na to se na led vrátili hosté z Vancouveru a začali gratulovat samotnému Ryanovi. Toto gesto dostalo né jednoho fanouška. Následně přišla na led manželka s jeho třemi dětmi.

„Bylo to zvláštní,“ řekl Jordan Eberle. “ Po celé utkání jsem měl husí kůži. Muselo to být pro Ryana těžké, když se po tolika letech loučil s Oilers a kariérou. Je to super člověk a skvělý rádce pro mladé hráče.“  

Loučení ikony klubu bylo velmi emotivní a také musím přiznat, že jsem sám byl naměkko, protože při těchto záběrech mi proběhlo v hlavě několik okamžiků, které byli spojeny s jeho kariérou.

Přeji mu jen to nejlepší v jeho životě a hodně skvělých okamžiků s rodinou. Ještě jednou velké díky „Captain Canada“.