Pokračováním minulého článku by se slušelo navázat logicky útokem, ale udělám Cimrmanův slavný krok stranou a nejdřív se zaměřím na realizační tým. Na útok také dojde. Našimi trenéry začnu proto, že právě nyní finišují detaily o nové Woodcroftově smlouvě, a to musí dostat přednost.

Edmonton se během února dostal až za hranici play off a nevypadalo to s klubem vůbec dobře. Že je trenér Tippett žába na prameni jsme věděli už dlouho a po jeho odvolání jsme volali již po loňské sezóně, ale Tippett nakonec rozjel i svůj třetí ročník v Edmontonu. Na postupné klesání do hlubin už se nakonec nemohl dívat ani Ken Holland, zahodil svá stará klišé a Tippetta vyhodil a povýšil Jaye Woodcrofta, do té doby trenéra farmy v Bakersfieldu.

Výsledek? Edmonton končil sezónu s parádními 49 výhrami, což je desáté místo v lize a 290 góly, přičemž víc mělo jen 6 týmů. Drtivou část sezóny navíc Edmonton suverénně a s velkým náskokem vévodil využití přesilovek, které byly výkladní skříní Oilers a ti jakmile dostali příležitost přesilovky, soupeř už se klepal jako osika. V poslední dejme tomu třetině základní části se ale přesilovkový stroj poněkud zasekl a začal drhnout. Nakonec to s využitím přesilovek 26% stačilo na třetí místo za Torontem (27,3%) a St.Louis (27%). Edmonton ale zlepšil svoji hru pět na pět a tak to zase nebyl takový problém a končili jsme sezónu ve finále konference, o čemž se nám předtím asi jen těžko zdálo.

Nejdřív ale na začátek k Daveu Tippettovi, protože ten sezónu rozjížděl. Dave Tippett byl jmenován trenérem Edmontonu v roce 2019 poté, co Ken Hitchcock odešel do trenérského důchodu. Zajímavé je, že Tippett nastoupil v Edmontonu po pěti letech bez toho, aniž by dovedl tým do play off. Ale tak, nejspíš si Holland řekl, že v tom to není a asi je pravda, že v Arizoně nebo chcete-li ve Phoenixu  téměř nikomu pšenka nekvetla. Tippett v roce 2009 dokonce přebíral zubožený Phoenix po samotném Waynu Gretzkym, tehdejším trénujícím majiteli klubu. Gretzky se ale s Tippettem minul, jeho éra v arizonské poušti končila a Tippettova začínala. Ti dva se ale z pozic spolumajitel klubu – trenér později sešli a to právě v Edmontonu.

Tippett přebíral Phoenix po samotném královi…

Tippett se v prvních dvou sezónách do play off s týmem dostal, ale oba ročníky byly poznamenané covidem. Co je důležité, že Tippett patřil do konzervativního kruhu trenérů stále vyznávajících zastaralý styl o nahození puku a honění po rozích. Nějaký postupný přechod do útočného pásma, o tom ani vidu. Jeho (ne)systém byl prostě vidět od samotné obrazovky a člověk nemusel být zrovna expert, aby pochopil, že v tom týmu je něco špatně. Náš informovaný zdroj, tehdy blízký kabině Oilers ostatně také říkal, že situace okolo Tippetta je v týmu již neúnosná. Chaos… hráči prý sami nevědí, co mají vlastně hrát a nějaká důvěra…

Abych to tedy shrnul. Kdo nás pravidelně čtete, tak vám v minulosti jistě neuniklo, že Tippetta jsme velmi vytrvale kritizovali již dlouho, takže pro nás je jeho hodnocení v podstatě jednoduché. Tippett je trenér ze staré školy, který má v NHL již odtrénováno a je dobře, že odešel. A pokud ho vyhodil i Ken Holland, který za svoji více než dvacetiletou kariéru do té doby nikdy nevyhodil trenéra uprostřed sezóny – a teď to udělal… Pak je jasné, že v týmu už top bylo opravdu neudržitelné. No, je to za námi. Společně s Tippettem naprosto logicky skončil i jeho věrný parťák a trenér obránců Jim Playfair, takže jsme se museli poohlížet nejen po hlavním trenérovi, ale i po specialistovi na defenzivu. Ani to ale nebylo tak těžké, protože i zde se možnosti nabízely velmi snadno.

Tippett s Playfairem svoji třetí sezónu ukončili v průběhu února 2022

Ale jak se to upeklo? O změně trenéra se hodně hovořilo už v létě, protože nespokojenost s Tippettem vládla již daleko předtím a lidé hodně dychtili po změně. V kuloárech padalo hodně jmen, ale zde u nás vedla v podstatě jen dvě jména, která se nám zdála nejlogičtější a to jsou Jay Woodcroft a Glen Gulutzan, čili oba trenéři pod smlouvou, takže by stačilo jen povýšení do funkce rostlináře. Tippett toto všechno ustál, ale pouze do začátku února 2022, kdy Holland udělal onen řez. Po Tippettově odchodu nakonec stanuli vedle sebe oba dva výše jmenovaní, Woodcroft coby hlavní trenér a Gulutzan jako první asistent.

Woodcroft dlouhodobě prokazoval, že je talentovaným trenérem a měl úspěchy. V organizaci Oilers působí již od roku 2015, kdy dělal po 3 roky asistenta svému příteli a dlouhodobému spolupracovníkovi Toddu McLellanovi. Toho opustil v roce 2018, kdy Ken Holland Woodcrofta jmenoval novým trenérem Bakersfieldu po tehdy vyhozeném dlouholetém trenérovi farmy Gerrym Flemingovi, který se s Bakersfieldem od jeho vzniku v roce 2015 třikrát za sebou nedostal ani do play off. Fleming předtím dělal dlouhá léta asistenta v Oklahomě, předešlé farmě Oilers. McLellan se tehdy se svým věrným partnerem rozešel po dlouhých 10 letech, kdy mu Woodcroft dělal asistenta v San Jose a Edmontonu a předtím ještě další 3 roky na lavičce Detroitu, kdy oba dva pánové asistovali Mikeu Babcockovi. Woodcroft měl nadále s McLellanem spolupracovat na úrovni hlavních trenérů prvního týmu a farmy, ale tato spolupráce dlouho netrvala, protože McLellan byl vyhozen už v listopadu roku 2018 a na lavičce Edmontonu ho nahradil legendární Ken Hitchcock.

Tato spolupráce trvala v Edmontonu tři roky, než dostal Woodcroft šanci trénovat Bakersfield

To je ale už jiný příběh. Ten svůj si psal Jay Woodcoft už v Bakersfieldu a tam konečně dostal prostor k tomu, aby mohl mít u týmu hlavní slovo a přetavit své metody. A evidentně se mu to dařilo, protože hned v první sezóně pod Woodcroftem Bakersfield postoupil do play off a to z prvního místa Pacifické divize! V play off Bakersfield vypadl ve druhém kole se San Diegem, ale už samotný postup do druhého kola byl pro Condors úspěch, protože to tam do té doby nikdo neznal. Příští sezóna byla kvůli covidu skrečována. No a poté přišel ročník 2020/21. Druhé místo v Pacifické divizi a spanilá jízda play off a zisk Calder Cupu, v AHL obdoby slavnějšího Stanley Cupu. Čtvrtou sezónu v Bakersfieldu již Woodcroft nedokončil, protože byl povolán k vyšším cílům. :o)

A víte co je největší krok prozřetelnosti? Že Ken Holland tehdy po vyhození Fleminga sáhl právě po Woodcroftovi. Je totiž téměř jisté, že Woodcroft by se jinak z Edmontonu pakoval společně s McLellanem, se kterým byl téměř pupečně spojen a možná, že by mu dodnes dělal pouze asistenta. Takže – díky Kene!!!

Zpět k loňskému Bakersfieldu ale, protože to byl opravdu výjimečný tým. Woodcroft měl ve vítězném týmu i hráče, které má nyní nebo teoreticky bude mít i v Edmontonu a to je velká výhoda. V brance v této sezóně čaroval Stuart Skinner, kterého Woodcroft v Bakersfieldu měl po „celé“ čtyři roky svého působení. V obraně byl Markus Niemelainen, ale také třeba Vincent Desharnais nebo Philip Kemp, kteří stále nejsou mimo hru. V útoku Tyler Benson, Cooper Marody, Raphael Lavoie, James Hamblin nebo Ryan McLeod doplněni zkušenými Bradem Malonem a Sethem Griffithem. V době, kdy máme pod platovým stropem málo prostoru a na farmě spoustu talentu, co chtít víc? Woodcroft to s mladými hráči umí. Navíc se nebojí neotřelých metod a do Edmontonu už od samého začátku s jeho příchodem zavál svěží vítr.

Jay Woodcroft s Davem Mansonem na lavičce Bakersfieldu

A to hlavní na co bych chtěl poukázat je to, že Woodcroft přebíral tým v zuboženém stavu, kdy už i sami hráči si do médií vylévali svoji frustrovanost a údajně již nefungovalo ani spojení trenér – kabina, ačkoliv toto je samozřejmě ožehavé téma. Nyní bude Woodcroft začínat od začátku sezóny, bude mít pod kontrolou kemp, bude moci už od samého začátku najet na svoje metody a vše si přizpůsobit podle sebe a to je velká výhoda a teď to teprve začne!

Tahouni týmu Connor McDavid s Leonem Draisaitlem jsou nyní v nejlepším věku a na vrcholu svých kariér, nyní je na Woodcroftovi a jeho pomocníkům, aby toho dokázali využít a postavili okolo nich fungující tým, který je schopen zaútočit na Stanley Cup. Že ten potenciál tam je všichni dokázali již letos, kdy byl Stanley Cup na dohled, ale ještě ne na dosah. Tým letos dokázal velké věci a hlavně postup přes Calgary, se kterými se počítalo jako s jedním z kandidátů na Stanley Cup, to byla prostě paráda. Ano, Colorado bylo už velkým soustem, nicméně oba domácí zápasy Edmonton de facto prohospodařil a s naprosto čistým svědomím říkám, že po 4 zápasech to mohlo být úplně v klidu 2:2 na zápasy a nikdo by nemohl nic namítat. Štěstí se ale tentokrát od Edmontonu odvrátilo a nebylo to jen o něm. V takových fázích soutěže se asi projevila i nezkušenost u některých hráčů a dle mého hlavní faktory vyřazení – nekompaktnost obrany a absence špičkového brankáře.

Toto jsou věci, na kterých musíme přes léto zapracovat, vhodně doplnit tým a proč bychom to hned příští rok nemohli zkusit znovu? Tým kvalitu má, půjde za svým trenérem, který je mezi hráči velice oblíbený, hráči mu věří a chtějí za něj bojovat. A to nemluvím o oblíbenosti mezi fanoušky, kde Woody získává pomalu ale jistě status poloboha. Ken Holland samozřejmě ví, s kým má tu čest, protože Woodcrofta najímal již v roce 2005 coby gen.manažer Detroitu, aby se s ním sešel opět v organizaci Oilers.

Tato dvojice má nyní napilno

Jay Woodcroft je momentálně bez smlouvy, ale Ken Holland před pár dny oznámil, že zájem o pokračování spolupráce je z obou stran a dle redaktora a analytika sportovní stanice ESPN Kevina Weekese je nová smlouva na 3 roky již na stole a její podpis a následná tisková konference se čeká v nejbližších dnech. Navíc Woodcroft s Hollandem již začali opět úřadovat a před pár dny byli spatřeni v jedné z restaurací v Edmontonu na společném obědě s potenciální posilou Andrejem Kuzmenkem, který si nyní objíždí terén. I to je potvrzením, že Woodcroftova nová smlouva je opravdu jen formalitou. Navíc opravdu není na co čekat. Za pár dní se otevírá trh s volnými hráči, tým se musí doplnit a budou se podepisovat nové smlouvy a Ken Holland bude mít opravdu spoustu práce a Jay Woodcroft si k tomu bude mít hodně co říct.

Tolik Jay Woodcroft. Ještě se ale na chvilku zastavíme u dalších trenérů. Když odcházel Tippett i se svým dvojčetem Playfairem, musel Holland vyřešit i otázku nového trenéra obránců. To ale bylo velmi snadné, protože nejbližším Woodcroftovým spolupracovníkem byl v Bakersfieldu již od začátku v roce 2018 Dave Manson, kterého si Woodcroft po svém jmenování trenérem Condors vyhlédl ve WHL u týmu Prince Albert Raiders, kde Manson dělal přidruženého trenéra. Spolupráce se tak nepřetrhla a od té doby fungovala již ve větším levelu v NHL, kde se Manson hned vrhnul do práce a té je u našich obránců více než dost.

Dave Manson v 90 letech odehrál v dresu Edmontonu tři neúplné sezóny

Pamětníci vědí, že Dave Manson je sám bývalým vynikajícím obráncem, který v NHL odehrál přes tisícovku zápasů, z toho přes 200 dokonce v dresu Edmontonu. Pro Mansona bylo pikantní, že ve finále konference Edmonton narazil na Colorado, za které hraje mladý Josh Manson, takže střetnutí otce se synem slibovalo velmi pikantní souboj a paní Lana Mansonová asi měla v noci o čem přemýšlet. Každopádně na příští sezónu čeká Davea Mansona hodně práce, protože naše obrana rozhodně nebyla úplně v pořádku a bude co dělat ať již s přispěním mentora na ledě, kterým bude (anebo nebude) Duncan Keith, anebo možná i daleko zajímavější jméno.

Médii totiž proběhla zpráva, že do klubu by se údajně mohl po letech zase jednou vrátit legendární obránce a jeden ze zlatých edmontonských hochů Paul Coffey. Ten prý již nějakou dobu patří mezi soukromé poradce samotného majitele klubu Daryla Katze a radí mu s věcmi kolem chodu klubu a prosléchá se, že Coffey by mohl sestoupit trochu dolů a svoji roli zoficiálnit a mohl by se stát nějakým poradcem, nebo snad skills trenérem, což vykonával pro Edmonton od začátku roku 2018 do konce sezóny v roce 2019. No uvidíme.

Vrátí se Coffey k další bližší spolupráci s týmem?

Glen Gulutzan je zatím docela držák. V Edmontonu zastává pozici asistenta trenéra již čtvrtému kouči. Gulutzan je zkušeným trenérem, ze současného trenérského štábu v Edmontonu vlastně nejzkušenějším, protože v NHL působí již od roku 2011. Ve čtyřech sezónách byl dokonce hlavním trenérem a to v Dallasu (2011-2013) a Calgary (2016-2018). Zajímavé je, že v obou těchto angažmá měl Gulutzan pod sebou coby svěřence Jaromíra Jágra. Ten ale v Calgary již nedostával moc příležitostí a nakonec z NHL ještě v průběhu sezóny odešel. Gulutzan tedy na slavná jména moc nehraje… Gulutzanovi v létě 2018 po propuštění od úhlavního rivala hodil laso Todd McLellan a zajímavé je, že Gulutzan zde nahradil právě svého nynějšího kolegu Jaye Woodcrofta, který přešel na farmu.

A také to, že Gulutzan je v Edmontonu coby asistent již vedle čtvrtého trenéra, postupně to byli Todd McLellan, Ken Hitchcock, Dave Tippett a Jay Woodcroft. Gulutzan byl vedle Woodcrofta také jedním z kandidátů na místo hlavního trenéra Edmontonu. A tuto roli si letos na chvíli i vyzkoušel, když měl Dave Tippett covid a v několika zápasech tak tým vedl právě Gulutzan. Ten by měl mít smlouvu na neurčito a jsem zvědavý, jestli bude i nadále v Edmontonu pokračovat, protože pokud Woodcroft podepíše novou smlouvu, měl by mít také hlavní slovo při výběru svých asistentů a bude na něm, jestli Gulutzan zůstane v Edmontonu i nadále. Gulutzan má v Edmontonu na starosti hlavně přesilovky a další speciální hry.

Zůstane Glen Gulutzan i se svými přesilovkami nadále členem trenérského týmu Edmontonu?

To samé i v případě dalšího asistenta Briana Wisemana, kterého si stáhl pro změnu Dave Tippett z Univerzity v Michiganu. Wiseman je v Edmontonu poslední tři sezóny. Wiseman je stejně jako Woodcroft specialistou na rozvoj mladých hráčů a je velmi podobný Woodcroftovi. Myslím, že on bude pokračovat určitě.

Ještě k Bakersfieldu. Po povýšení Woodcrofta a Mansona povýšil také Colin Chaulk. Ten se přitom stal Woodcroftovým asistentem teprve před touto sezónou a do té doby byl pouze jednu sezónu jako asistent v AHL v Belleville, jinak se pohyboval v nižších soutěžích. Chaulk byl najednou na všechno sám a tak požádal o pomoc nyní již trenérskou legendu AHL Johna Andersona, který slavil úspěchy coby dlouholetý trenér Chicaga Wolves. Anderson má ale dost odtrénováno i v NHL. Mezi lety 2008 – 2010 dokonce coby hlavní trenér Atlanty Thrashers a poté také dva roky coby asistent Davea Tippetta ve Phoenixu. Anderson naposledy dělal asistenta v Minnesotě a v roce 2018 ukončil kariéru a odešel do důchodu. Chaulk poté Andersona v únoru po jmenování dočasným trenérem Bakersfieldu požádal o pomoc a Anderson se po třech a půl letech opět vrátil k hokeji. Oba trenéři dovedli Bakersfield do druhého kola play off.

I zde tedy bude otázka, s jakým trenérským štábem půjde Bakersfield do nové sezóny. To už ale bude na Keithu Gretzkym, gen.manažerovi Bakersfieldu a pravé ruce Kena Hollanda.

Velezkušený matador John Anderson si nečekaně prodlužuje kariéru v Bakersfieldu

Tolik naši trenéři. Útok přijde konečně na řadu v dalším díle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *