Změny na lavičkách i v managementu

Trenérské týmy Edmontonu i Bakersfieldu už jsou téměř kompletní. Posledním přírůstkem je bývalý útočník NHL Josh Green, který se tak do organizace Oilers vrací již potřetí v životě a nyní bude nově asistentem trenéra v Bakersfieldu.

Josh Green v dresu Oilers

Josh Green do Edmontonu poprvé přišel v létě 2000 v rámci tehdy třeskuté výměny s Islanders, kdy se Edmonton vzdal své defenzivní hvězdy Romana Hamrlíka výměnou za jiného obránce, nadějného Erica Brewera. Green putoval do Edmontonu spolu s Brewerem a volbou ve 2. kole draftu. Z Brewera se poté stala jedna z hlavních opor Edmontonu i kanadské reprezentace, za kterou nastupoval po mnoho let a svého času byl jedním z nejlepších defenzivních beků NHL.

Zajímavé je, že tento trejd byl jedním z prvních, který provedl nový generální manažer klubu Kevin Lowe, který byl do té doby hlavním trenérem Edmontonu a který právě od roku 2000 nastoupil do manažerského křesla po legendárním Glenu Satherovi, který vedl Edmonton po 20 let.

Josh Green v první sezóně nastoupil pouze ke 2 zápasům na farmě v Hamiltonu a za Edmonton nastoupil poprvé až v play off, kde pak odehrál 3 zápasy. Plnohodnotným členem sestavy se Green stal až rok poté. Na konci roku 2002 byl pak vyměněn do jiného newyorského klubu, k Rangers za volby v draftu. Poté vystřídal několik klubů v NHL (i Calgary), AHL a dokonce i v Evropě, kde hrál v Rakousku a Švédsku, než v lednu roku 2012 po 10 letech opět zakotvil v Edmontonu, kde hrál pod trenérem Tomem Renneym. V této sezóně se v kabině Oilers potkal i s Ryanem Nugentem-Hopkinsem, který je jediným pamětníkem ze současné sestavy Edmontonu. Green za Edmonton zaznamenal během obou působení v 88 zápasech 11+6.

Josh Green se raduje z gólu se spoluhráčem Ryanem Jonesem

Green poté odehrál dvě sezóny na farmě Edmontonu v Oklahomě. V sezóně 2012/13 zde byl i kapitánem týmu. Green tak má s farmami Edmontonu zkušenosti. V Oklahomě v roce 2013 pak definitivně ukončil své zámořské působení coby hráč a na další 4 roky se přesunul do Finska, kde v roce 2017 v dresu KooKoo (Kouvola – pozn.red.), ukončil kariéru.

Od roku 2018 Green působil coby trenér v různých juniorských týmech ve Winnipegu až do konce nedávno skončené sezóny. Od příští sezóny bude Green novým asistentem trenéra Colina Chaulka.

Colin Chaulk se stal asistentem Jaye Woodcrofta v Bakersfieldu teprve loňskou sezónu, když se předtím pohyboval převážně v juniorských soutěžích a měl za sebou jedinou sezónu v AHL coby asistent na farmě Ottawy Bellevillu. Chaulk od Woodcrofta moc zkušeností nasbírat nestihl, protože již po pár měsících byl z Edmontonu vyhozen Dave Tippett, Jay Woodcroft zaujal jeho místo a z Chaulka se tak rázem stal dočasný hlavní trenér Condors. S těmi Chaulk obsadil 4. místo v Pacifické divizi a tým pak vypadl v 1. kole s farmou Calgary Stocktonem. Colin Chaulk ale důvěru dostává i nadále, protože téměř před měsícem dostal od Kena Hollanda a Keitha Gretzkyho novou smlouvu již coby plnohodnotný hlavní trenér.

Colin Chaulk podepsán coby hlavní trenér Condors

Chaulkovi po Woodcroftově i Mansonově povýšení pomáhal slavný trenér z AHL, ale i NHL John Anderson, který byl tou dobou již čtvrtým rokem v důchodu, ale pomohl Chaulkovi s trénováním až do konce sezóny. Tento matador by měl nyní opět odejít do zaslouženého důchodu.

Místo Andersona u Bakersfieldu nastupuje po bok Chaulka a Greena další trenér Keith McCambridge. Ten je specialistou na defenzivu a má tak zacelit díru po Daveu Mabsonovi. McCambridge bude z trenérského tria v Bakersfieldu paradoxně tím zdaleka nejzkušenějším, protože mezi lety 2009 – 2019 v AHL trénoval tři různé kluby – Manitoba Moose, St.John´s IceCaps a Hartford Wolf Pack a 7 sezón z toho dokonce jako hlavní trenér a to ve všech třech klubech, takže přichází trenér s velkými zkušenostmi. Jeho největším úspěchem je postup do finále Calder Cupu se St.John´s IceCaps v roce 2014 (pohár získali Texas Stars).

McCambridge byl poslední dva roky ale jen přidruženým trenérem ve WHL ve Vancouveru Giants a nyní se tak opět vrací do AHL. Pro zajímavost, poslední půlrok byl u Giants jeho trenérským kolegou i bývalý obránce Brent Seabrook, který se vrhl na trenérskou dráhu a toto je jeho první štace.

Keith McCambridge je dalším z nových trenérů v organizaci Oilers

Trenérem brankářů v Bakersfieldu zatím nadále zůstává Sylvain Rodrigue, o jehož odchodu se ale stále spekuluje. Rodrigue má na starosti brankáře Condors a vypomáhá i Dustinu Schwarzovi v Edmontonu.

Brian Wiseman, který byl poslední tři roky asistentem trenérů Tippetta a Woodcrofta v organizaci Oilers nakonec přecejen končí a přesouvá se k Islanders. Zde bude asistentem nového trenéra Lanea Lamberta, který si kromě Wisemana k sobě vyhlédl i dlouholetého obránce i trenéra NHL Douga Houdu, který byl posledních 6 sezón asistentem v Detroitu. Edmonton tak ve Wisemanovi ztrácí odborníka, který měl zaměření hlavně na mladé hráče.

Edmonton po podepsání smlouvy s hlavním trenérem Jayem Woodcroftem potvrdil i asistenty Glena Gulutzana a Davea Mansona, náhrada za Wisemana ještě není známa. Oilers mají ale nového videokouče, kterým se stal Noah Segall, poslední dvě sezóny tuto práci vykonávající v Bakersfieldu. Woodcroft Segalla dobře zná z působení v San Jose, protože Segall tam působil mezi lety 2012 – 2014 coby analytik. Segall se u videa připojí k dosavadnímu videokouči Jeremy Coupalovi, kterému byla rovněž prodloužena smlouva.

V organizaci povyšuje Hollandův syn Brad

Změna je také v managementu, když povyšuje syn Kena Hollanda Brad, který tak bude druhým asistentem generálního manažera, svého otce. Brad Holland bude zaměřen hlavně na skauting, kde bude prezidentem profesionálního skautingu místo Archieho Hendersona, který po třech letech v organizaci Oilers odchází do důchodu. Brad Holland je vystudovaný právník a poslední tři sezóny působil v organizaci Oilers coby řadový skaut a předtím dva roky coby manažer týmu v Torontu Maple Leafs, kde pomáhal Lou Lamoriellovi.

Generálnímu manažerovi Bakersfieldu a asistentovi GM v Edmontonu Keithu Gretzkymu byla také prodloužena smlouva a tak bude v obou pozicích pokračovat i nadále.

EDIT – 26.7.: Třetím Woodcroftovým asistentem bude bývalý obránce NHL Mark Stuart, viz naše FB stránky.