První část hodnocení: Brankáři

bryz-640x427Máme pár týdnu po sezóně a všem pomalu vychladli vzpomínky na další nepodařenou sezónu. Proto jsme se rozhodli udělat hodnocení hráčů, kteří se objevili v tomto ročníku NHL v dresu Oilers. Můžete teda očekávat v následujících týdnech několik článků, ve kterých se pokusíme co nejlépe vystihnou výkony „Olejářů“.

 Jako první na řadu přijdou brankáři. Před sezónou získal nový generální manažer Craig MacTavish zkušeného Jasona LaBarberu, který po letech opustil „Kojoty“ z Phoneixu. Právě LabarBera měl zaujmout místo dvojky za Nikolae Khabibulina, kterému skončila smlouva. Jedničkou do sezóny vstupoval Devan Dubnyk, který podle odborníku měl v letošní sezóně zažít vzestup své kariéry, ale osud mu nepřál a Dubnyk zažil svůj nejhorší rok v kariéře. Ani zkušený LaBarbera nedokázal přesvědčit o svých kvalitách Craiga MacTavishe a tak museli přijít změny.

Vedení Oilers se pokusilo zariskovat a nabídlo jednoletý kontrakt ruskému Brankáři Ilyaovi Bryzgalovi, který po posledním nepodařeném roce v dresu Flyers byl vykoupen ze své gigantické smlouvy. Nakonec po jednom utkání za Oklahomu City se postavil do brány Oilers. Sice mu trvalo pár dní, než se dostal do optimálního tempa, ale pak působil velmi jistým dojmem.

Samozřejmě příchod takového jména do klece Oilers znamenal, že budou muset přijít změny v sestavě. Po pár utkání v rezervním týmu se poroučel Jason LaBarbera, který byl vyměněn do Chicaga Blackhawks. Třiatřicetiletý Kanaďan naskočil do šesti utkání, ve kterých předvedl velmi podprůměrné výsledky, když si připsal 85,8 procentuální úspěšnosti s 3,69 obdržené branky na zápas.

Za pouhé dva měsíce opět plnili Oilers kanadský tisk, když vedení „Olejářů“ oznámilo „Trade“ naděje v brankovišti Edmontonu Devana Dubnyka. Po pěti letech u „Olejářů“ se Dubnyk stěhoval do města country, kde mohl nově obléct dres Nashvillu Predators. Na oplátku Edmonton získal Matta Hendrickse, který do kabiny přivedl pozitivní energii a hlavně chuť vítězit. Dubnyk nedokázal bohužel nikdy naplnit svůj potenciál. Přece jenom čtyři roky v jednom týmu je dostatek na to, abyste přesvědčil svého zaměstnavatele, že máte na to být jedničkou v týmu. Můžeme si také položit otázku, že mu určitě nepomohl příchod nového trenéra, který vše změnil a především si hráči zvykali na nový herní system, který v začátku sezóny vůbec nefungoval. Jak  se následně ukázalo, tak ani v Nashville po třech utkání neviděli, že může mít Dubnyk budoucnost v týmu „Predátorů“ a tak ho vyměnili do Montrealu, kde chytá v AHL. Rodák z Reginy odchytal v dresu Oilers 171 utkání s čísly 90,89 procentuální úspěšnosti a 2,9 obdržené branky.

Odchod prvního brankáře z týmu slibovali, že Craig MacTavis má něco za lubem a to opravdu měl, protože za pár minut po „Trade“ získal z Los Angeles Kings Bena Scrivense, který ztratil místo dvojky v dresu „Králů“. Právě tato výměna se dá brát jako největší plus sezóny. Scrivens okamžitě ukázal, že je správná volba pro tým. Jeho výkony stoupali každým utkáním až to vygradovalo k historickému okamžiku v podobě 59 úspěšných zákroku v utkání proti San Jose Sharks. Celá NHL se nemohla nabažit utkání proti „Žralokům“, kde rodák ze Spruce Grove předváděl nadpozemské zákroky. Za své výkony si před koncem sezóny vysloužil smlouvu na dva roky, která mu přinese do peněženky 4,6 milionů dolarů. Právě po podpisu nového kontraktu neskrýval Ben Scrivens nadšení, když přiznal, že nemůže byt nic lepšího než působit ve svém domově. Craig MacTavish dokonce řekl, že od doby Dwayneho Rolosona jsme neměli tak kvalitního brankáře. Byli to velmi silné slova, přece jenom si vzpomeňte co předváděl Roloson v naší poslední cestě za Stanley Cupem. Musíme přiznat, že Scrivens je opravdu velmi dobrý brankář, když si vezmeme,že při naší obraně si dokázal připsat za jednadvacet zápasů 91,63 procentuální úspěšnosti. Je to opravdu brankář, který může vystoupat až na tu nejvyšší příčku mezi gólmány.

Po příchodu Scrivense se v brankovišti vystřídalo s Richardem Bachmanem hned  pět brankářů a to je velmi velká porce. Většina odborníku si myslela, že se už nic nebude měnit mezi tyčemi Oilers, ale Craig MacTavish opět nezklamal. Před uzávěrkou přestupu se ze sestavy pakoval Ilya Bryzgalov, který posílil před Play Off sestavu Minnestoty Wild, která po celou sezónu hledala optimální dvojici mezi brankáři. Bryzgalov stihl v dresu Oilers dvacet utkání, ve který odchytal několik slušných utkání, které mu přinesli 90,84 procentuální úspěšnost a 3,01 branky na utkání. Po své výměně poděkoval celé organizaci, která se podle jeho slov k němu a jeho rodině chovali velmi vstřícně.

Nedalo se očekávat, že Richard Bachman zaujme místo dvojky a proto MacTavish byl opět aktivní a přivedl dalšího muže v masce do týmu Oilers. Z Anaheimu Ducks se stěhoval švédský reprezentant Viktor Fasth, který ztratil kvůli zranění místo v dresu „Kačerů. Ostřílený brankář z reprezentačních startů dostával do konce sezóny stejnou porci zápasů jako jednička týmu Ben Scrivens. Právě tato dvojice by měla minimálně hájit branku Oilers i v příští sezóně, protože Fast si sebou přibalil kontrakt do sezóny 14/15 s platem 3,4 milionů dolarů. Třicetiletý Švéd nakonec naskočil do sedmi utkání, kde předvedl, že klidně muže bojovat v příštím ročníku o místo jedničky se Scrivensem. Od prvního utkání působil velmi jistým dojmem, který mu přinesl do statistik slušné čísla 91,39 procentuální úspěšnosti a 2,73 branky na utkání.

Edmonton v letošní sezóně dokázal protočit šest brankářů. Pravě tato velká rošáda přinesla dvojici Ben Scrivens a Viktor Fast. Dokážu tvrdit, že právě tyto volby můžou být pro tým v příští sezóně jako klíčové v boji o play off. Oba gólmani ukázali, že mají co nabídnout. Sice chvilkami jsem si myslel, že MacTavish vůbec neví co děla, ale jak všichni víme, role generálního manažera připomíná šachovou partii, přece jenom musíte něco obětovat (Dubnyk) abyste něco získali (Scrivens).