Druhá část: Obránci

belov-dubnykJak jsme slibovali, že přineseme v nejbližších týdnech několik článků, ve kterých se bude snažit zhodnotit hru a výkony hráčů Oilers v letošní sezóně, tak samozřejmě sliby plníme. Tentokrát se můžete těšit na obránce a celkovou hru v našem obraném pásmu.

Než začnu hodnotit obranu „Olejářů“ rád bych připoměl, že obraná hra nezávisí jenom na dvou hráčích, ale na hře celé pětky. Bránit se začíná už v obraném pásmu soupeře. Týmy můžou zvolit agresivní forčeking nebo můžou klidně čekat na své modré čáře, ale vždy musí všech pět hráčů vědět, co mají hrát a kde je jejich prostor. Proč vlastně začínám těmito slovy? Protože pravě hráči Oilers působili po celou sezónu jako děti na rybníku. Pomalu ani jeden hráč na ledě v defenzivní práci nevěděl, kde je jeho místo a co má vlastně dělat. Doslova v několika utkání jsme mohli vidět zmatek v našem pásmu. Musím přiznat, že devět let co fandím Oilers jsem neviděl horší obranu než letos, ale otázka zní, kde je vlastně chyba, že jsme inkasovali v sezóně nejvíce branek (270) ze všech celků NHL nebo to, že jsme dostali dvanáct branek ve vlastní přesilové hře? Špatná taktika, nemáme kvalitní obránce nebo prostě kabina nestojí za Dallasem Eakinsem? Na tuhle otázku bohužel nedokážu odpovědět, kdyby ano, tak jsem asi ve vedení Oilers a ne u počítače.

Zkusme se podívat na naši soupisku, která před sezónou nevypadala až tak špatně. Generální manažer Craig MacTavish dokázal podepsat zkušeného defenzivního obránce Andrewa Ference, který se následně stal kapitánem týmu. Samozřejmě to byla logická věc, přece jenom získal s Bruins Stanley Cup a odehrál spoustu velkých bitev. Další dvě jména přišli z Ruska a to staronový „Olejář“ Denis Grebeskhov a ostřílený obr z KHL Anton Belov, který byl na seznamu několika týmu NHL. Do toho jsme se mohli spolehnout na vzrůstající formu Jeffa Petryho a na talentovaného ofenzivního beka Justina Schultze, který v předchozí sezóně ukázal, že ho čeká skvělá budoucnost. Nesmíme samozřejmě zapomenout na libereckého odchovance Ladislava Šmída, který v posledních letech patřil mezi nejlepší defenzivní štíty týmu. Soupisku doplnil další zkušený hráč a to Nick Schultz, kterému po sezóně končila smlouva. Do toho jsme měli v rezervě několik mladých a nadějných obránců na farmě v týmu Oklahoma City, kterou vede Todd Nelson.

Vše nám hrálo do karet, ale už od začátku sezóny šlo vidět, že naše obrana není natolik kvalitní, jak jsme si mysleli. Špatná rozehrávka pomalu žádná tvrdost a někteří hráči hráli natolik laxně, že jsem si držel za vlasy co vůbec dělají v NHL. Většina odborníků tvrdila, že tým potřebuje čas, než si zvykne na nový herní styl Eakinse. Naopak po několika měsících jsme se mohli dozvědět, že potřebujeme větší a těžší hráče, protože s hráči jako Ryan Nugent-Hopkins, Jordan Eberle a s Taylorem Hallem nemůžeme hrát takovou hru. To stejné samozřejmě platí také pro obranu, a proto MacTavish vyměnil nejlepšího obránce Ladislava Šmída, aby udělal prostor pro Ilyu Bryzgalova. Za tento krok si poštval proti sobě spoustu fanoušků, kteří už během sezóny žádali jeho hlavu. Vše se pak snažil napravit, když přivedl do týmu důrazného obránce Marka Frasera z Toronta, který se velmi dobře znal s Eakinsem z farmářského celku Toronta Marlies. Sice Fraser odehrál několik dobrých utkání, ale stále nepřinesl do týmu potřebnou kvalitu, která by tým povznesla k lepším výkonům.

Možná moje hodnocení je velmi negativní, ale každý kdo viděl aspoň deset zápasů Oilers bude se mnou souhlasit, že naše hra byla katastrofální. Možná jediné dva záblesky pozitivního myšlení způsobili dva mladí obránci, kteří se ale stále učí a samozřejmě nám nemůžou přinést potřebnou jistotu v obraných řadách. Oba dva hráči jsou evropané a to Slovák Martin Marincin a Švéd Oscar Klefbom, kteří ukázali, že v následujících letech můžou být lídři obrany Oilers.

Nechci hodnotit každého hráče zvlášť, protože by jste se stejně dozvěděli pouze negativní věci a těch je už spousty v tomto článku, ale nemůžu si odpustit hodnocení Jeffa Petryho, který mě zklamal na plné čáře.

Jeho výkony v letošní sezóně byli opravdu podprůměrné. Obraná práce Petryho byla natolik bez zájmu, že jsem si myslel, že se těší na dovolenou. Přece jenom jeho 22 mínusových bodů mluví za vše a  také nesmíme zapomenout u kolika branek byl v oslabení. Stále mě udivuje, že mu Eakins dával tolik prostoru, když viděl kolik utkání vypustil už před začátkem střetnutí.

Samozřejmě každý je generál po bitvě, ale absence “ Top Obránce“ je v týmu znatelná. Také potřebuje hráče, kteří dokážou přitvrdit a zároveň být platní před branou. Jinak nikdy nedokážeme hrát styl hokeje, který preferuje Dallas Eakins. Pro nás klíčové období následující sezóny bude prvního července, když se otevře trh s volnými hráči, kde najdeme několik zkušených a kvalitních obránců. Vše má teď v rukou Craig MacTavish, který buď zariskuje nebo opět bude pro nás končit sezóna po dvaaosmdesátí utkáních.