Edmonton si připomene slavné časy

1984OilersV úterý na tiskové konferenci vedení Oilers oznámili, že fanoušci „Olejářů“ se mohou těšit na sraz vítězů Stanley Cupu ze sezóny 1983/84. Vše by se mělo uskutečnit 10.října, kde se objeví všechny hvězdy a lidi kolem týmu ze začínající dynastie Oilers.

Hlavními strůjci tohoto setkání jsou Kevin Lowe a Wayne Gretzky, kteří na výročí třiceti let od zisku prvního poháru Lorda Stanleyho dostali nápad, že by tato akce byla skvělá připomínka dobrých časů.

Na tiskovce proběhlo několik zajímavých vzpomínek s kterýma se budou chtít bývalí členové organizace Oilers podělit s fanoušky. Mezi prvními byl bývalý radiový hlasatel Oilers Rod Phillips.

„Byla to úžasná doba,“ řekl Philips. Po vítězném pátém utkání na domácím ledě 5-2 se rozpoutal start jedné z největších dynastií v historii NHL (někteří odborníci tvrdí, že právě éra Oilers byla největší a nejtalentovanější všech dob). „19.května 1984 bylo datum prvního Stanley Cup pro Oilers. Bylo to skvělé pro náš mladý tým, pro město, pro organizaci a pro fanoušky. Samozřejmě v té době jsme netušili, že bude první z pěti, ale právě ten první byl ze všech nejlepší.“

Ta noc, kdy se vyhrálo zůstane v srdci každého a to nejen hráčům, kteří byli na ledě, ale také lidem kolem týmu.

„Pravděpodobně to byl můj nejlepší okamžik v životě, „ řekl Barrie Stafford, který byl dlouholetým manažerem lidí, kteří měli na starost týmové zařízení. „Nikdy nezapomenu jak stojím na konci lavičky a dívám se na hodiny. Pak jak odbyla poslední sekunda utkání nastal nepopsatelný okamžik. Byl to vrchol mé kariéry.“

Asi největším aspektem pro úspěch týmu v sezóně 1983/84 byla obětavost pro tým, shodly se dvě ikony Oilers Kevin Lowe a Wayne Gretzky.

„Vše už začalo před sezónou, když se nesobecký Lee Fogolin vzdal kapitánského „Céčka“ ve prospěch Gretzkyho,“ vzpomíná Kevin Lowe.“ Myslím si, že to bylo to pravé co udělal a hlavně bylo vše spontánní. Byl to dobrý začátek skvělého roku.“

Wayne Gretzky pokračuje ve chvále na své bývalé spoluhráče. „Opravdu unikátní věc v našem týmu byla, když skóroval Kevin McClelland nebo Mark Messier nebo Jari Kurri, vždy jsme měli pocit, že jsme skórovali všichni,“ řekl Gretzky. “ Byl to tak nesobecký tým, že jsem měli radost jeden za druhého.“

Nesobeckost potkala tým před třiceti lety a právě tato vlastnost bude provázet akci v říjnu, protože výtěžek z akce 84 Oilers poputuje do dětské nemocnice Stollery.

„Bylo důležité pro všechny z nás, že jsme zapojeni do charitativní akce,“ řekl Lowe. „Myslím, že to byla myšlenka Wayneho, abychom zanechali odkaz na počest týmu 84. Neexistuje lepší spojení než je tým 84 a Stollery,“ přiznala bývalá ikona zadních řád Edmontonu.

Wayne Gretzky spontánně přiznal, že se velmi těší na setkání s členy slavného týmu.

„Opravdu se těším, že uvidím spoustu starých přátel a známých tváří. Sedneme si s hráči, trenéry a s kluky, co se nám starali o vybavení, o tom to celé je. Budou to skvělé dva nebo tři dny. Doufám, že každý dostane šanci vidět tehdejší hráče a všichni ve městě si to užijí. Podobně jako zápas Heritage Classic to bude událost, jakou člověk zažije jednou za život,“ uzavírá Gretzky.

Pokud chcete vidět poslední utkání série mezi Oilers a Islanders můžete nahlédnout do naší sekce „Fan Zóna“, kde si můžete památné utkání číslo pět stáhnout.