„Do Edmontonu se těším,“ hlasí zadák Andrew Ference

Andrew Ference, dlouholetá opora bostonských Medvědů se 5. července upsala právě Oilers. Rozhodování to nebylo příliš složité, ba naopak, právě tady v Edmontonu se totiž Ference narodil.

Už jako malý kluk obdivoval místní tým Oilers. Za slavný kanadský klub tehdy nastupovalo mnoho hvězd v čele s Greztkym, Kurrim, Coffeym nebo Messierem. Jako junior začínal ve Western Hockey League, kde si odkroutil 4 sezóny za tým Portland Winterhawks. V roce 1997 byl vybrán Tučňáky z Pittsburghu v 8. kole, celkově jako číslo 208. V Portlandu však chvíli ještě zůstal. Netrvalo ale dlouho a Ference ve věku 20 let povolal tým Penguins poprvé do NHL.

V Pittsburghu strávil Ference čtyři sezóny, načež putoval do Calgary. U Plamenů strávil nyní 34letý obránce tři roky, aby následně zakotvil v Bostonu, kde v roce 2011 slavil zisk Stanley Cupu. V letošní sezóně nebyl daleko od toho, aby si sladký triumf zopakoval, avšak Boston ve finále nestačil na Chicago.

„Víte, všichni mluví o tom, jaký jsme byli ostřílený tým Když jsem však do Bostonu  přicházel, byli jsme skupina mladých kluků, která s play off neměla vůbec žádné zkušenosti. Postupně jsme se zlepšovali a jsem rád, že jsem mohl být součástí tak skvělého mužstva.“

Po šesti a půl sezónách věrných služeb se však vedení Bruins rozhodlo, že obětavému obránci neprodlouží smlouvu, a tak se Ference stal neomezeně volným hráčem. Jakmile přišla nabídka Edmontonu, nemusel dlouho přemýšlet.

„Vyrůstal jsem jako fanoušek Oilers, moji rodiče měli sezónní permanentky, měl jsem tedy možnost na vlastní oči zažít vynikající období klubu, ve kterém vyhrával tituly,“ říká hokejista, jenž si také velmi dobře pamatuje na českého útočníka Oilers Petra Klímu.

„Když jsem byl malý, mým soused  byl Petr Klíma a já mu v létě chodil sekat trávník.“ Jejich dohoda byla tehdy prostá. „ Přes léto jsem se mu vždycky staral o trávník a on mi to pak vrátil tím, že mě s sebou vzal na trénink.“ Tam také Ference posbíral autogramy všech tehdejších hvězd Oilers.

Nyní si bude moci, stejně jako před lety jeho soused vyzkoušet jaké to je hájit barvy týmu s ropnou kapkou ve znaku. S vedením kanadského celku podepsal Kanaďan čtyřletý kontrakt zaručující 13 milionů dolarů. Ročně si tak Ference přijde v průměru na 3,25 miliónů.

Jeho úloha bude především v předávání zkušeností svým mladším kolegům. „Měl jsem možnost nastupovat po boku řady vynikajících hráčů, což mi hodně pomohlo a dost jsem se přiučil.“ Ference ví o čem mluví, vždyť ve své kariéře hrál například s Lemiuxem a Jágrem v Pittsburghu (s Jágrem se potkal v jednom týmu také letos), s Iginlou v Calgary nebo s Recchim v Bostonu.

V novém působišti bude mít Ference tak poněkud odlišnou roli než v Bostonu, kde byl ve stínu beků jako jsou Chára, Seidenberg či Boychuk V mladém kádru Oilers se na něj bude spoléhat o poznání víc.

Po Ryanu Smythovi bude totiž v klubu druhým nejstarším hráčem. „Cítím velkou odpovědnost a chci Edmontonu pomoci do play off,“ říká odhodlaně borec s 21 na zádech.

Právě číslo 21 bude Ference nosit i u Oilers. V klubu dres s touto cifrou dlouhá léta oblékal obránce Randy Gregg, jenž byl u všech pěti Stanley Cupů, které Oilers dosud v NHL získali. Ference se vyjádřil, že mu bude nesmírnou ctí nosit jednadvacítku právě po tomto obránci.

„Byl to mimořádný hráč a člověk. Je obdivuhodné, kolik toho v hokeji dokázal a ještě se stal doktorem v oblasti sportovní medicíny, vždy jsem k němu tak trochu vzhlížel,“ řekl Ference, jehož matka byla také lékařkou.

Spolehlivý obránce, jehož znají čeští fanoušci víc než dobře z působení v týmu Českých Budějovic, kde se představil již dvakrát (v sezóně 2004/05 a letos), a to vinou výluky v NHL.

Celkem má tento edmontonský rodák odehráno 760 utkání ve kterých nastřádal 193 bodů za 37 branek a 156 gólových přihrávek. Ve vyřazovacích bojích pak přidal dalších 120 klání, ve kterých si připsal 8 branek a 30 asistencí.