Start do sezony proti Flames se nevydařil

Mason Raymond, Benoit PouliotVstup do sezony se domácím Oilers nevydařil podle představ a s odvěkým rivalem z Calgary prohráli možná až příliš krutě 2:5. Domácí byli po většinu zápasu lepším týmem, ale hokejisté Flames jim dali lekci z efektivity a proměňování šancí. To vše z hlediště sledovali klubové legendy a vítězové Stanley Cupu z roku 1984 a jejich následovníci jim jistě mnoho radosti nepřinesli.

Letos je to totiž 30 let, kdy tým Edmonton Oilers vyhrál svůj první Stanley cup a již několik dní se na tuto počest ve městě slaví za přítomnosti všech tehdejších vítězů. Hráči jako Gretzky, Anderson, Fuhr, Messier, Coffey, Kurri, Pouzar a další seděli ten večer v hledišti. Byli kdysi také stejně mladí jako dnešní ofenzivní hvězdy Oilers, jenže jim v té době fungovala i defenziva a také proto zbytku ligy dlouhá léta dominovali. A defenziva, proměňování šancí a hostující gólman Rämö byli asi největšími faktory neúspěchu.

Domácí začali velmi aktivně, ve 3 minutě minutě měl na hokejce gólovou šanci Jordan Eberle, který hýřil aktivitou a často hostům zatápěl. Byli to ale Flames kdo vstřelil první branku když z nenápadné akce vystřelil z dálky kapitán Giordano a jeho střela byla ještě tečována Masonem Raymondem. Scrivens v domácí brance neměl šanci. Již za minutu už to bylo 0:2. Za brankou chyboval špatnou rozehrávkou Fayne, Monahan ho připravil o kotouč a servíroval před branku najíždějícímu Hudlerovi, který pohotově zavěsil. Domácí Oilers se ale nevzdávali a stupňovali tlak, několikrát hosty zavřeli v jejich obranném pásmu jakoby se zrovna hrála přesilovka. Velice dobře Flames zatápěla druhá formace debutující mladé hvězdičky Leona Draisaitla s Pouliotem a Yakupovem na křídlech. Největší šanci měl v 9 min ale Boyd Gordon,  Rämö ale chytal fantasticky. V minutě 13 hráli Oilers přesilovku a využili jí. Po pěkné kombinaci našel David Perron skvělou přihrávkou nováčka v dresu Oilers Teddyho Purcella a ten pohotově zavěsil do odkryté Rämövy branky. Oilers v první třetině přestříleli Flames 11-4 a jen tím demonstrovali svojí převahu.

V dějství druhém Oilers pokračovali v ofenzivním náporu a opět několikrát sevřeli hosty v obranném pásmu. Hned na začátku měl velkou šanci na vyrovnání opět Teddy Purcell, ale opět vše ztroskotalo na Rämövi. Lehce po polovině zápasu jim dokonce byla nabídnuta dvojnásobná přesilovka, kterou záhy Taylorem Hallem také využili. Nugent-Hopkins projel s pukem zezadu až k modré čáře, vyměnil si místo s Hallem a právě jemu puk následně naservíroval a Hall nekompromisně zavěsil. Bylo tedy zaslouženě vyrovnáno a mohlo se začít znovu. Oilers mohli jít dokonce záhy do vedení když Brad Hunt trefil tyčku! Této šance jistě později velmi litoval, protože průběh utkání by byl rázem jiný. Hunt se vůbec ukázal v dobrém světle a odehrál slušné utkání a ukázalo se, že tento tah ponechat ho v A týmu byl správný. Flames nemělo žádnou vyloženou šanci a gólman Scrivens si připisoval spíše rutinní zákroky. Po dvou třetinách byl počet střel 25-11 a spíše se zdálo, že právě domácí budou mít k vítězství blíže.

Leč to se nestalo, i když Oilers začali opět aktivně. Šance měli nejdříve Pouliot a po něm Joensuu, opět neúspěšně. A tak se opět trestalo na druhé straně- Ferencovi ujel Mason Raymond a svým druhým gólem strhl vedení opět na stranu Flames když propálil vyjetšivšího Scrivense. 2:3. V minutě 53 mohl po pěkné individuální akci vyrovnat Nugent-Hopkins, skóre se opět neměnilo. Naopak Pouliot ve středním pásmu chyboval v rozehrávce a velice laxně vracící se domácí byli pro Flames snadným soustem. Colborne našel u tyčky Raymonda, kterého neuhlídal Schultz a bylo víceméně rozhodnuto. 4:2. V poslední minutě ještě hostující Brodie zvýšil při vyloučení Pouliota na 5:2 když Flames ujeli tři na jednoho. Ben Scrivens dvěma fantastickými zákroky jejich šance vychytal, ale domácí pomoc byla někde v nedohlednu a na třetí dorážku už neměl nárok.

Co k utkání říci? Oilers byli lepším týmem a předvedli velice slušnou ofenzivní hru, která může nést v příštích zápasech ovoce. Musela by se k tomu ale přidat i zlepšená defenziva celého týmu a také trochu štěstí. Flames byli dnes velice produktivní a jejich góly byly ukázkové, avšak také šťastné a to k hokeji také patří. Navíc je velmi podržel Karri Rämö, který měl svůj večer. Gólman Scrivens si moc nezachytal, ale až na čtvrtý gól, který možná mohl vyřešit jinak, na gólech v podstatě vinu neměl. Na svých defenzivních úkolech by také měl zapracovat Justin Schultz, který se často zapomíná v útočném pásmu. Po zápase se vyrojily úvahy, že by měli dostat šanci Oscar Klefbom s Darnellem Nursem, kteří dnes zůstali na tribuně a trenér Eakins jejich nasazení do dalšího zápasu nevyloučil.
A co k zápasu trenér Dallas Eakins řekl?: „Bude to asi ještě nějakou dobu trvat, nevím kolik času, ale mám strach o myšlení našeho týmu. Nechci, aby to bylo jako loni a všechny roky předtím kdy nás všichni válcovali. Už je to tu zase. Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Chápu, že jsme udělali nějaké chyby, které nás stály zápas a z těch se musíme poučit a napravit je. Jsem přesvědčen, že i přes prohru tam bylo mnoho pozitivních věcí. Budou naopak dny, kdy odehrajeme špatný zápas, ale body získáme, já budu naštvaný kvůli špatné hře, ale budu naopak rád za body.“

No já si myslím, že tohle je výmluvné. Doufejme, že se hráči rychle poučí ze svých chyb, byl to přecejen první zápas a bylo by ukvapené dělat z prvních zápasů ukvapené závěry. V sestavě je mnoho nových hráčů a vše si potřebuje sednout. Otázka je, kolik času na zvykání nám věnují lepší týmy, přecejen Calgary je pořád jedním ze slabších týmů v západní konferenci.

Pojďme ještě k vyjádření hráčů. Střelec první branky Teddy Purcell k utkání řekl: „Myslím, že jsme odváděli dobrou práci a drželi jsme se našeho herního plánu, měli jsme spoustu příležitostí, ale dělali jsme moc chyb a to je důvod, proč oni vyhráli“. Taylor Hall se přidával: „Mám pocit, že jsme přišli se správným herním plánem, přesilovky byly vynikající. Ten pomalý začátek, to se prostě stane. Když se budeme držet našeho herního plánu a nebudeme dělat chyby, budeme úspěšní. Dostali jsme z nich lekce a musíme se z toho poučit a jít vpřed“.

Oilers teď jedou na třízápasový trip, který začíná v sobotu zápasem ve Vancouveru a pokračuje do LA a do Arizony. Snad se už v prvním zápase dočkáme lepšího výsledku.