«

»

Říj 12 2014

Dva body z dramatického boje sebral Vancouver

20141004_6442Kanadská hokejová noc ve Vancouveru se povedla, diváci museli být s dramatickým a na góly bohatým zápasem spokojeni i když ti domácí nakonec o trochu více. Hostující Oilers se ale za výkon nemusejí stydět, škoda jen, že svůj dobrý výkon neproměnili ve dva body, kór když po většinu zápasu vedli a domácí Canucks vždy dotahovali.

Slovní konfrontace mezi Dorsettem a Scrivensem, který seděl na střídačce jakoby předznamenala vyhecované utkání mezi odvěkými kanadskými rivaly. Tak jako po zbytek zápasu šli první do vedení Oilers když v 6 minutě krásný přesilovkový gól a vůbec svůj první v kariéře vstřelil Brad Hunt. Skvělou práci přitom odvedla přesilovková formace Yakupov, Perron a Purcell. A za chvilku už mohlo být vedení větší kdyby svůj závar před brankou Canucks proměnila v gól první formace. Oilers ale nakonec přecejen zvýšili a to v minutě 11 když Perron zatáhl puk, přihrál spoluhráči Purcellovi a ten dále před branku Arcobellovi, pro kterého nebyl už problém zasunout puk do odkryté brány. V 17 minutě hráli Oilers druhou přesilovku a formace Y+P+P opět předvedla několik vydařených kombinací, gólem ale nic neskončilo. Bohužel 10 vteřin před koncem třetiny Petry s Ferencem nedůsledně pokryli Daniela Sedina a ten snížil na 2:1. Nepříjemný gól do šatny.

Ve druhé třetině Oilers začali zostra, tedy hlavně Ryan Nugent-Hopkins, který nejdříve střílel z otočky vedle a poté si už Ryan Miller po další jeho střele připsal zásah. Poté dokonce trefil i tyčku. Hosté se nakonec gólu ale přecejen dočkali když po nepřesné souhře Canucks Pouliot vybídl do sóla Yakupova a ten po dravém úniku mezi protihráči skóroval. Skóre ukazovalo 3:1 a Oilers měli zápas dobře rozehrán. Canucks kontrovali ale hned záhy když proti střele Henrika Sedina byl nejdříve Fasth dobře připraven, ale už o minutu později v minutě 16 vystřelil z dálky Hamhuis, Bonino střelu tečoval a Canucks tedy opět snížili. Při následném vyloučení Eberleho Canucks zasypali Fastha střelami, švédský gólman ale všechno s úspěchem pokryl. Když už jedna šance přecejen domácím vyšla a puk ze za Fastha dostal, rozhodčí gól pro faul v brankovišti neuznal. Chvíli poté byl za hru vysokou holí vyloučen na 4 minuty Taylor Hall a to nevypadalo vůbec dobře. Jenže při zakládání útoku Daniel Sedin ztratil puk a Joensuu po krásném úniku s přehledem zakončil, Miller neměl šanci. Krásný gól v oslabení. Bylo to tedy opět o dva góly, ale Edmontonu nebylo souzeno dlouho vést s takovým rozdílem. Canucks totiž ještě ve zbytku vyloučení Halla svoji přesilovku přecejen využili. Po pěkné souhře bratří Sedinů opět snížil Radim Vrbata. Poté se hrálo stále velmi urputně, největší šance měli Nail Yakupov a na druhé straně Nick Bonino. Při Hendricksově vyloučení se sám před brankou ocitl Daniel Sedin, Viktor Fasth ho ale skvěle vychytal. Záhy jeli dokonce dva hráči Canucks na jednoho, Justin Schultz skvělým defenzivním zákrokem jejich akci překazil. Do třetí třetiny tak šli Oilers s jednobrankovým vedením.

Závěrečné dějství neproběhlo ale nijak ideálně. Oilers byli nedisciplinovaní a třemi vyloučeními za sebou se připravili o navýšení stavu. Vyloučeni byli postupně Fayne, Ference a Pouliot. Při tom Ferencově zazvonila tyčka také na druhé straně po střele Vrbaty. Poté Canucks naštěstí netrefili odkrytou branku hostů. Zápas okořenila i zajímavá rvačka Hamhuise s velmi netradičním bitkařem Ryanem Nugentem-Hopkinsem :o) Ten byl nakonec poražen, ale uznání a potlesk si zasloužil. V minutě 48 bylo vyrovnáno když se trefil Linden Vey, pro kterého to byla po Huntovi taktéž první trefa v NHL. O minutu později se příliš pomalu vraceli Petry s Ferencem a nabídli Canucks šanci, této dvojici vůbec zápas moc nevyšel, rychlonohým protihráčům moc nestíhali. V minutě 51 měl obrovskou šanci Hall, po něm na druhé straně Bonino. Hrálo se ve velkém tempu na obě strany. Boyd Gordon dokonce po pěkné akci trefil další tyč. Chvíli před koncem ještě Oilers přecejen dostali šanci vstřelit gól když byl za podražení Yakupova vyloučen Vrbata. Největší šanci této přesilovky měl David Perron. Poté ještě nebylo všemu konec- Hendricks přestřelil zblízka branku a minutu před koncem domácí Edler trefil i břevno! Stav zůstal 4:4 a šlo se do prodloužení.

V prodloužení se toho moc nedělo, větší tempo přecejen ale vykazovali domácí Canucks. Největší šanci měl hned na začátku opět Edler. 5 vteřin před koncem měl obrovskou příležitost Daniel Sedin, Fasth ho naštěstí vychytal a tak se šlo na nájezdy. Za domácí postupně jeli Bonino s Vrbatou a u obou se výborně zaskvěl Viktor Fasth. Na druhé straně své nájezdy taktéž neproměnili Eberle s Perronem a rozhodla až třetí série. Higgins byl úspěšný, naproti tomu Pouliot ten svůj neproměnil a tak toto dramatické utkání vyhráli Canucks. Oilers dvakrát vedli o dva góly, nakonec ale stejně prohráli. Nemají se ale dnes za co stydět, protože podali kvalitní výkon a vůbec celý zápas se zásluhou obou týmů musel divákům líbit. Ještě dodám, že třetí hvězdou zápasu a nejlepším mužem Oilers byl vyhlášen Mark Arcobello. Jeho formace s Perronem a Purcellem vůbec sehrála skvělý zápas a dvě P k tomu přidali i povedené přesilovkové momenty v souhře s Nailem Yakupovem, který také sehrál velice dobrý zápas.

A co na to řekl Viktor Fasth: „Pro fanoušky ta hra musela být velmi zábavná. Myslím, že jsme po většinu zápasu hráli opravdu dobře. Dnes jsme měli ale spoustu trestů a bylo těžké pořád hrát proti plným“. Na jeho účet se vyjádřil trenér Eakins: „Viktorova hra se mi velmi líbila. Bylo tam pár bláznivých střel které na něj šly a myslím, že byl opravdu dobrý a držel nás, zejména v prodloužení“. Ryan Nugent-Hopkins také promluvil o svém nezvyklém momentu v zápase a sice rvačce s Hamhuisem: „On mi tam dal dobrý hit u mantinelu, byl čistý ale když jsem vstal tak ve mě nějak zažehly emoce. Po chvíli jsme se oba rozhodli do toho jít, bylo to něco, co ze mě muselo jít ven“. Na toto téma promluvil i Eakins: „To je hokej, tam jsou emoce. Tito mladí lidé jsou plni testosteronu a potřebují konfrontaci. Pro Nugeho je to dobré a myslím, že udělal dobře když do toho šel“.

Další zápas je na programu v úterý v Los Angeles, kde se ukáže, jak si povedeme proti té špičce mezi kluby v NHL.