Kam s Hemským?

Nedalo mi to, a pokusil jsem se napsat článek, který tak trochu navazuje na článek s názvem „Zůstane Aleš Hemský u Olejářů“, který jste si mohli přečíst už včera.

Na jednu stranu má hokejista Aleš Hemský neskutečné štěstí. Narodil se s velkou dávkou sportovního talentu. Někdy si ale může připadat jako totální smolař. V kariéře ho totiž takřka neustále provázejí různá zranění. Na teď již skončenou sezónu byl ale velmi natěšený. Důvod byl prostý. Konečně totiž mohl v létě trénovat bez omezení a mohl se tak do NHL vrhnout zdravý a plný energie.

Poprvé po dlouhé době neomezovaly Aleše Hemského během letní přípravy žádné zdravotní problémy. O to větší bylo zklamaní edmontonského útočníka, když se sezóna NHL nerozeběhla podle plánu.

„Po třech sezónách jsem konečně mohl trénovat tak, jak bych si představoval. Dřív jsem nemohl dělat cviky na vršek těla, posilovat ramena. Rehabilitoval jsem po zraněních a bolelo to, takže jsem mohl jen trénovat nohy,“ připomíná Hemský své potíže. „Letos jsem konečně mohl všechno dělat naplno. Nebyla to tak otravné jako dřív, užíval jsem si to.“

Výluka NHL opravdu přišla, a tak Hemský nastoupil za mateřské Pardubice, kde mu jeho otec,  pardubický sportovní manažer pořídil šikovného centra Davida Krejčího. V Pardubicích jim to klapalo náramně. „David je velmi chytrý hráč, nemusíme se vůbec bavit a stejně vím, co od něj můžu očekávat,“ řekl na adresu svého dvorního centra. Hemský během své pardubické „mise“ nastřádal 32 bodů (14+18) ve 27 utkáních, jeho parťák stihl o tři zápasy méně a připsal si 27 bodů.

Někteří diváci na stadionu nebo u televizních obrazovek si při pohledu na oba šikuly možná povzdechli něco ve smyslu: „Kdyby měl Aleš i v Edmontonu někoho takového …“ Jenže i v Edmontonu už to teď není taková bída. Pryč jsou časy, kdy se u Oilers odvíjelo všechno od toho, jak hraje muž s třiaosmdesátkou. „To je jediný útočník Edmontonu, který je nebezpečný,“ říkalo se možná před lety.

I samotného Hemského to už táhlo do zámoří. „Doma jsem si to užil. Potkával jsem kamarády, strávil jsem spoustu času s rodinou. Jsem rád, že mě viděli hrát, Ale už to stačilo. Pomalu jsem se začal nudit. Nejsem zvyklý být doma tak dlouho. Konečně jsme zase zpátky,“ řekl Hemský po návratu novinářům v Edmontonu.

Jenže od té doby uplynulo již několik let a situace v klubu je teď také trochu jiná. Hemský by si již v klubu neměl připadat sám. Vždyť má nyní za spoluhráče někdejší tři jedničky draftu, Eberleho, nebo Gagnera. Už to tedy není o tom, že by byl na ledě prakticky sám.. Edmonton nyní disponuje ohromnou dávkou talentu, možná až příliš velkou. Situace je tedy poněkud jiná než před lety, kdy byl Hemský hlavní postavou edmontonské ofenzivy.. Je dokonce taková, že se zdá, že by se pro českého forwarda nemuselo najít místo v top 6, tedy v prvních dvou formacích.

Sám Hemský si před lety přítomnost mladých talentů pochvaloval. Přišlo mu vhod, když do týmu nastoupili Hall, Eberle nebo Paajarvi, protože se veškerá pozornost se soustředila na ně. Edmontonští reportéři a novináři líčili onu zářivou budoucnost, která se díky nim před Oilers rozprostírá. Málokdo žádal rozhovor s Hemským a ten si lebedil. „Já to těm klukům přeju. Jsou to budoucí hvězdy a já díky nim nejsem pod takovým tlakem,“ řekl při jednom interview. Je o něm totiž všeobecně známo, že pozornost příliš nevyhledává. Zámořští reportéři popisují, jak je těžké pořídít s ním nějaký rozhovor. Když se po tréninku dostanou do kabiny, český hráč už je pryč. To je celý on. Žádná mluvka.

Pojďme si ale nyní trochu projít sestavu našeho oblíbeného klubu, respektive jeho první dva útoky. Eberle, Gagner, Hall, Nugent-Hopkins, Perron, Yakupov a … právě Hemský! To jsou jména sedmi adeptů do top 6. Co s tím? Těžko říct. Na Hemského postu pravého křídla hrají totiž jak Jordan Eberle, tak Nail Yakupov.

A právě nadějný Rus ukázal své umění v závěru sezóny, kdy Hemský laboroval se zraněným chodidlem. Poslední zápas sezóny odehrál Aleš 11. dubna proti Coyotes a od té do hry už nezasáhl. Edmontonu se navíc zranil také Nugent-Hopkins, takže byli Oilers nuceni své řady poněkud přeskupit.

Do středu první řady se tak postavil Sam Gagner. Poskočil také kapitán Shawn Horcoff, jenž se z centra třetí formace posunul o patro výš. Změna postihla také Taylora Halla, jenž si prohodil místo s Magnusem Paajarvim a z prvního útoku se tak posunul na levé křídlo útoku druhého. K Hallovi a Horcoffovi se, jak už bylo řečeno postavil místo Hemského ruský šikula Yakupov a nevedl si vůbec špatně. Zejména poslední zápas sezóny vyšel rodákovi z Nižněkamsku na výbornou, když na domácím ledě pomohl hattrickem zničit Vancouver, a snad tak alespoň částečně rozveselil fanoušky po další nepovedené sezóně. Během nepřítomnosti českého útočníka tak nakonec nasbíral ruský mladíček v osmi zápasech stejný počet bodů a hlasitě si tak řekl o místo ve druhém útoku „Olejářů,“ ve kterém pravděpodobně zůstane i v následující sezóně. Podle mého názoru by byla totiž obrovská škoda, kdyby se vedení nakonec rozhodlo vrátit Hemského do druhé pětky a mrhalo tak Yakupovovým talentem až ve třetím útoku. Přesně to samé se však dá říct také v případě českého hračičky.

Kam tedy s Hemským? Nabízela se zde varianta, že by se „Hemmer“ mohl přesunout na opačné, tedy levé křídlo (takovou situaci museli řešit například letos v Pittsburghu, kde se ve hvězdami nabitém kádru musel na opačnou stranu poroučet Jarome Iginla). Tato varianta ovšem padla poté, co generální manažer Craig MacTavish získal ze St.Louis další levé křídlo, Davida Perrona. Je tedy velmi pravděpodobné, že Hemského (pokud nebude vyměněn) uvidíme v nové sezóně až ve třetí útočné formaci.

Podívejme se tedy, jak by mohly vypadat první útoky tři Oilers v nadcházejícím ročníku NHL:

Hall          RNH      Eberle
Perron    Gagner   Yakupov
Jones     Gordon    Hemský

Hemský má smlouvu ještě na rok a během této doby bude pobírat 5,5 milionu dolarů. Hráč s takovým platem (a v Hemského případě i talentem) by jistě neměl paběrkovat někde ve třetí formaci. Bohužel pro něj, Oilers mají nyní v útoku prostě přetlak a právě Hemský bude tím, kdo s největší pravděpodobností dostane onoho pomyslného černého Petra, tedy místo ve třetím útoku.

Po této sezóně se Aleš stane nechráněným volným hráčem a může si vybírat z nabídek ostatních klubů. Je tedy jasné, že pokud za něj chce GM MacTavish něco získat, měl by jej vyměnit.

Tady se ale nabízí další otázka. Bude o Hemského s takovým platem vůbec zájem? Jistě, je to velmi kvalitní hráč. Pravák se sametovýma rukama a s úžasně lehkým skluzem, který by se mohl talentem rovnat i těm největším hvězdám. To ostatně potvrdil i samotný Wayne Gretzky.  Při jednom rozhovoru měl totiž „The Great One“ jmenovat hráče, který mu nejvíc připomíná jeho samotného v dobách největší slávy. A Gretzky zvolil právě pardubického šikulu: „Už dlouho říkám, že Hemský je jeden z nejlepších hráčů v lize. Má neuvěřitelně šikovné ruce a jen málo hráčů má na ledě takový přehled jako on.“ Vskutku lichotivá slova od zřejmě nejlepšího hráče historie na adresu českého hráče, nemyslíte? Rodáka z Pardubic ale prakticky celou kariéru provázejí častá zranění, a proto lze těžko říci, jak velký zájem by mezi ostatními kluby vzbuzoval.

Vlivem vleklých zranění nastoupil Hemský v posledních čtyřech letech jen do 178 utkání z 294 možných! Tento hokejista navíc nikdy neodehrál jeden jediný celý ročník. Nejblíže k tomu měl v sezóně 2005/06, kdy zmeškal jeden zápas. V 81 zápasech si navíc připsal 77 bodů (19+58), což je jeho prozatímní maximum.

Hemského chorobopis je za jeho působení v NHL opravdu bohatý – kromě již zmíněného zraněného chodidla z poslední sezóny v minulosti laboroval znamenitý technik například s břišními svaly, zraněnými třísly a opravdu ho potrápila také obě ramena, se kterými si užil svoje hlavně v sezóně 2009/10, kdy mu vypovědělo službu pravé, poté ale i levé rameno. Český reprezentant musel tehdy podstoupit dva chirurgické zákroky. „Snad budu v pořádku, třetí rameno naštěstí nemám,“ smál se tehdy v rozhovoru pro list Edmonton Journal. „Asi už nikdy nebudu tak pohyblivý, jako jsem býval, ale výrazně mě to nelimituje, mohu hrát třeba i golf nebo tenis,“ dodal.

Už mnohokrát se zdálo, že Hemského dny jsou u Oilers sečteny. Avšak útočník, jenž byl Edmontonem v roce 2001 vybrán jako třináctý celkově je stále hráčem klubu, jenž ho před dvanácti lety draftoval.

Kdyby bylo po jeho otci, dres Edmontonu by už dávno neoblékal. Petr Hemský to říkal v minulosti už několikrát. „Přál bych si vidět kluka vedle hráčů jako je Crosby nebo Ovechkin.“

Sám hokejista se ale v minulosti vyjádřil, že by si dovedl představit, že by u Oilers strávil celou svou kariéru. „Vůbec by mi to nevadilo. Nemám rád změny. V Edmontonu jsem potkal spoustu skvělých lidí, mám tu přátele i přítelkyni, se kterou žiji. Nemám si na co stěžovat.“

Zamíchat kartami ovšem muže bývalý trenér a současný generální manažer Oilers Craig MacTavish, který se již dříve nechal slyšet, že plánuje změny, které by se měly týkat právě Hemského a dalšího hráče týmu Shawna Horrcoffa.

Koneckonců leccos mohla naznačovat už skutečnost, že Hemskému bylo na začátku zkráceného ročníku odebráno „Áčko,“ signalizující roli alternativního kapitána. Asistentem kapitána nezůstal ani obránce Ryan Whitney. Těmi se stala nová trojice hráčů ve složení: Eberle, Hall a Nick Schultz. Mělo to snad znamenat, že vedení dává přednost mladším a že starší hráči jsou zde už jen do počtu? Těžko říct, Oilers se každopádně snažíli tímto krokem na své mladší hráče přenést také kus odpovědnosti, se kterou je písmeno A na dresu nepochybně spjato.

„Myslím, že oba (Hemský a Horcoff) jsou na stejné křižovatce a někdy je změna nejlepším řešením pro hráče i klub,“ řekl MacTavish. „Nejsme sice v situaci, kdy bychom za ně získali nějakou přijatelnou náhradu, ale přesto si myslím, že ideální řešení by bylo je vyměnit a popřát jim hodně štěstí v novém působišti.“

O tom, že skutečně nemluvil bývalý hráč Oilers do větru se na vlastní kůži přesvědčil právě, dnes již bývalý kapitán klubu Horccoff, jehož MacTavish vyměnil do Dallasu za obránce Philipa Larsena a výběr v 7. kole draftu 2016.

Hemského výměna zdá se býti tedy jen pouhou otázkou času. Kam povedou další kroky pardubického šikuly? Co myslíte vy?