QUO VADIS OILERS ?

1297618632344_ORIGINALEdmonton Oilers zaznamenali v probíhající sezoně nejhorší ligový start v historii klubu. Naposledy se hráči z hlavního města provincie Alberta prezentovali podobně strašidelným vstupem do ligy v sezoně 1992/1993. Tehdy však ještě mohlo utkání skončit remízou, tudíž se jednalo „pouze“ o čtyři porážky a nikoliv o pět, jako je tomu letos. To je však pouze nepodstatný detail.

Oilers nyní mají před sebou dlouhou šňůru domácích zápasů, kdy se svým fanouškům v Rexall Place představí ještě šestkrát. Bez výmluv a okolků – zvládnutí téhle série napoví, jakým směrem se v tomto ročníku bude Edmonton ubírat. Tým se během započaté domácí mise (prohra s Canucks 0:2) může nakopnout a nechat zapomenout na nepovedený start do soutěže, nebo se naopak může dostat až na samotné dno své existence. Poodhalme identitu soupeřů, kteří do Oil country v nejbližších dnech zavítají a nahlédněme pod statistickou pokličku vzájemných zápasů s těmito týmy. Tampa Bay, Washington, Carolina, Montreal, Nashville a znovu Vancouver. Týmy z východu, s kterými se Oilers potkávají spíše výjimečně a dva „staří“ známí. S uvedenými soupeři vykazuje Edmonton za posledních 5 sezon (bez té aktuálně probíhající) následující bilanci:

Tampa Bay – 5 zápasů – 2 výhry – 2 remízy – 1 prohra – skóre – 15:14 – 6 bodů z 10 možných

Washington – 5 zápasů – 1 výhra – 0 remíz – 4 prohry – skóre – 7:18 – 2 body z 10 možných

Carolina – 5 zápasů – 3 výhry – 0 remíz – 2 prohry – skóre – 15:19 – 6 bodů z 10 možných

Montreal – 8 zápasů – 5 výher – 1 remíza – 2 prohry – skóre – 26:23 – 11 bodů z 16 možných

Nashville – 18 zápasů – 9 výher – 2 remízy – 7 proher – skóre – 57:44 – 20 bodů z 36 možných

Vancouver – 32 zápasů – 11 výher – 2 remízy – 19 proher – skóre – 73:96 – 24 bodů z 64 možných

Pokud bychom se rámcově drželi výše uvedených statistik, mohli by Oilers z inkriminovaných šesti domácích zápasů vytěžit zhruba 7 – 8 bodů do tabulky pacifické divize. Z 12 bodů, které budou ve hře, bych tento zisk považoval za velice slušný. Statistiky jsou však jedna věc, realita věc druhá.

Domácí prostředí může být velkou výhodou nebo se naopak může velmi rychle stát obrovským břemenem. Bohužel publikum v Rexall Place je po nepovedeném vstupu do sezony frustrované a nedokáže vytvářet svým hráčům elektrizující výhodu domácího ledu. Po skončení tohoto pelotonu bude naopak následovat dlouhá šňůra zápasů na hřištích soupeřů a to už by, v případě hubeného bodového konta, mohl být pro Oilers velký problém.