Preview: Oilers-Canadiens

Dallas Stars v Edmonton OilersDnes v noci Oilers na domácím ledě přivítají v kanadském derby tým Montreal Canadiens. Ti v letošním ročníku prohráli zatím jen jednou a budou tedy jistě velmi těžkým soupeřem a tento zápas také naznačí, jestli Oilers dokáží držet krok i s tou absolutní špičkou.

Canadiens zatím hrají velmi efektivní hokej přičemž se můžou spoléhat i na výborně chytajícího Careyho Price a svůj útok, který zatím dává dost gólů. V obranné činnosti mají ale Canadiens rezervy a právě tudy by mohla vést cesta za body. Produktivitě vévodí Tomáš Plekanec, kterému se začátek sezony vydařil, v těsném závěsu za ním jsou Pacioretty a Galchenyuk. Canadiens vyhráli 4 zápasy za sebou, Oilers 3 zápasy, takže se máme na co těšit- která série bude pokračovat a která bude zastavena?

Oilers se po nevydařeném začátku nyní daří a trenér Eakins změnu vidí také ve vzájemné komunikaci s hráči, řekl k tomu: „Měli jsme rozhovory s hráči o tom, kdo se hodí na jaké místo v sestavě a dostali jsme se také k tomu, co se nedařilo v loňském roce“. Ice time je nyní také to, o co hráči Oilers bojují, někteří hráči totiž dostávají velmi málo prostoru. Trenér Eakins se například již od začátku sezony velmi lichotivě vyjádřuje k výkonům Naila Yakupova, který podle jeho slov hraje velmi obětavě a i když to v osobních číslech a statistikách není příliš vidět, svojí hrou je velkým přínosem pro tým. To, že Yakupov hraje skvěle ostatně musí vidět každý, kdo zápasy Oilers sleduje, je ale tedy záhadou, proč přitom dostává tak málo prostoru. Je tedy záhada, co se Eakinsovi vlastně honí v hlavě když jednoho z nejlepších hráčů nadále málo nasazuje a Yakupov je přes své výkony stále jedním z hráčů s nejmenším ice-timem.

Dnešní zápas může být poslední pro Leona Draisaitla, který dosáhne devítizápasové hranice pro účast v NHL a podle pravidel mu po zápase s Canadiens musí být buď nabídnut nováčkovský kontrakt, nebo bude poslán do juniorské WHL. O Draisaitlovi se vyjádřili jeho spoluhráči Hall, Nugent-Hopkins a Eberle. Taylor Hall se vrátil ke své první sezoně: „Nevíte, kde budete žít po zbytek roku a co se dál bude dít. Každá hra je nejistá a je jen na vás jak moc na to budete myslet“. V jeho případě ale bylo už předem jasné, že v týmu zůstane a on obavy o svém setrvání neměl. Jiné to bylo v případě Nugenta-Hopkinse, který se ve své první sezoně v NHL o svém setrvání v týmu dozvěděl na cestovním listu tehdy cestujícího mužstva Oilers do Denveru k zápasu s Avalanche. Sám k tomu říká: „Vzpomínám si na to docela jasně. Každá hra, která se k tomu devátému zápasu blížila byla jako největší hra mého života, nechcete se dívat dopředu, ale o tom devátém zápase přemýšlíte. A když už jsem seděl v letadle, tak jsem věděl, že jsem v pohodě. Myslím, že Leon zvládl tlak opravdu dobře. Na 18 let je opravdu velmi zralý. Začátek je prostě těžký. I já jsem byl na tom lépe psychicky, než fyzicky, ale měl jsem dobrý start do sezóny, který mi pomohl“. Jejich parťák z útoku Jordan Eberle byl svého času dokonce zpět do juniorské ligy poslán dvakrát než se zabydlel v sestavě Oilers. I on hovoří o Draisaitlovi pozitivně: „Když mi bylo 18, věděl jsem, že není šance, ale když mi bylo 19 tak už jsem měl opravdu dobrý tréninkový kemp a chytil jsem šanci“.

Možná, že právě Eberleho jméno by ale mohlo zamíchat kartami a hrát roli při rozhodování o Draisaitlově setrvání. V zákulisí se totiž hodně mluví o jeho výměně a nyní se čeká jestli generální manažer MacTavish opravdu nějakou uskuteční. Největší zájem o jeho služby mají Boston Bruins, nepředložili ale adekvátní nabídku, která by Eberleho kvalitám mohla konkurovat. Nabídli za něj totiž centra Chrise Kellyho a jednoho z mladých obránců. Tuto nabídku MacT ale naprosto správně neakceptoval. Další možnost, která by mohla nastat je nabídka některého z obránců + 1 volba v následujícím draftu. Edmonton ale postrádá spíše nějakého urostlého hráče typu Lucic, takže mezi těmito týmy zřejmě dohoda neproběhne. Další kdo by o jeho služby stáli jsou Philadelphia a Montreal. Oba týmy zatím ale nepředložili nabídku, jen co se týče dnešního soupeře Canadiens, v souvislosti s jejich zájmem proběhlo jméno Lars Eller. To je jistě nadějný hráč, který v Montrealu nedostává moc prostoru. Tuto sestavu ještě doplňuje nově Columbus, který řeší náhradu za Nathana Hortona, který bude muset zřejmě ze zdravotních důvodů ukončit aktivní kariéru. Eberle je ale na trhu velký a cenný artikl a předpokládá se, že pokud za něj MacTavish nedostane odpovídající protihodnotu, Eberleho si ponechá a spolehne se prozatím na vlastní zdroje. Nechme se tedy překvapit.

Ještě k zápasu s Canadiens- co se týče zranění, tak hosté postrádají pouze Geoffriona, domácí Oilers Gazdica a Fastha. Viktor Fasth včera poprvé trénoval na ledě a jeho návrat se blíží. On sám se k tomu ale vyjádřil, že prozatím neví, kdy to bude. Branku domácích bude i dnes hájit Ben Scrivens, který je v posledních utkáních velkou oporou a má lví podíl na dosavadních vítězství Oilers.

Zápas začíná ve 2:30 SEČ a můžeme se těšit na jistě skvělou atmosféru tohoto zápasu.