Příliš divoký západ pro Oilers

1297510757579_ORIGINALOilers versus Východní konference: 4 zápasy a 8 bodů. Oilers versus Západní konference: 6 zápasů, 1 bod. Poněkud bizarní statistika, ale řeč čísel je neúprosná, bohužel. Každý bod na kontě je bezpochyby velmi důležitý. Nicméně body, které navíc uzme Edmonton přímým konkurentům v honbě za play off, se počítají dvojnásob. A Naftaři zatím na západní frontě nedokázali o body obrat vůbec nikoho. Skutečně žalostná bilance, která může v konečném účtování udělat pořádně nepříjemnou službu. Zarážející je, že při bližším „ohledání místa činu“ zjistíme, že se jedná o jev dlouhodobějšího charakteru. Oilers to zkrátka na soupeře z východu umí o poznání lépe.

V loňské sezoně odehrál Edmonton proti týmům z Východní konference celkem 32 utkání. Bez bodu odcházeli hráči z ledu ve 14 případech. Stejný počet zápasů však dokázali Oilers vyhrát a čtyřikrát brali alespoň bod za remízu v normální hrací době. Proti soupeřům ze Západní konference si edmontonští připsali pouze o jedno vítězství více, ačkoliv zápasů s nimi absolvovali rovných 50. Také další 4 sezony nazpět (s výjimkou té výlukové v letech 2012/2013, kdy ke konfrontaci Západu s Východem v základní části nedošlo) mají Oilers téměř vyrovnanou bilanci s týmy Východní konference a silně zápornou statistiku s kluby ze západu.

Co je tedy hlavní příčinou takových rozdílů? Svědčí snad Naftařům více herní styl klubů z východní části kontinentu? Mají konferenční rivalové dokonale nastudovaný herní projev Oilers a ti je již nemají čím překvapit? Postupoval by Edmonton ve Východní konferenci pravidelně do play off? Je vrahem zahradník?

Na výše položené otázky těžko dostaneme v dohledné době odpovědi. Třeba je to vše pouze dílem podivné náhody. Jisté je pouze to, že pokud chtějí v letošní sezoně Oilers konečně otevřít bránu s nápisem „play off“, budou muset zabrat i proti svým „tradičním“ soupeřům. Jak už zmínil kolega v sumáři z utkání proti Predators – Tedy Purcell celou situaci vystihl pravděpodobně nejlépe: „Možná, že proti týmům z Východní konference se trochu chvástáme a jde nám to lépe, ale cesta k bodům a play off vede hlavně přes týmy ze západu.“

Dobrou zprávou je, že Oilers po domácím utkání s Canucks čeká trip po východním pobřeží USA. Můžeme se těšit na další bodový export z „Dálného východu“ ?