Mizérie pokračuje – další debakl nám nadělili Bruins

David Krejci, Ben ScrivensVe včerejším zápase na ledě Bostonu schytali Oilers další gólovou nálož a prohráli 5:2. Přitom do 51 minuty ještě o gól vedli. Závěrečný nápor domácích byl ale silnější a po zásluze vyhráli. Ano, tým Bruins se zatím také ještě stále hledá a ani jejich výkon nebyl nijak oslnivý, ale proti mdlým Oilers to stačilo.

Oilers do zápasu nastoupili se dvěma nováčky Pakarinenem a Auliem. Jejich první zápas v dresu Oilers se jim asi nevydařil právě podle představ. Pro finského mladíka Pakarinena to byl dokonce první zápas v NHL vůbec. Oilers stále ještě postrádali suspendovaného kapitána Andrew Ference. Do branky se po nepřesvědčivém výkonu Viktora Fastha v zápase s Flyers vrátil Ben Scrivens. Začátek zápasu byl velmi nudný a spíše se bojovalo než hrál hokej. První vzruch přišel až v 6 minutě kdy na Raska střílel Aulie. Minutu poté dostali hosté příležitost v podobě přesilovky, když byl faulován Joensuu a trest si šel odpykat Hamilton. V této přesilovce ale neměli šance Oilers jak se dalo předpokládat, ale domácí Bruins! (…) Střely Bergerona i Kellyho ale Scrivens pochytal. Až v samotném závěru této přesilovky hosté přecejen vystřelili Nugentem-Hopkinsem. V následné přesilovce domácích při vyloučení Hendrickse, pálil tvrdě od modré Warsofsky, ale Scrivens stál na svém místě. Oilers šli ale přecejen do vedení jako první. V minutě 15 byl vyloučen David Krejčí, Justin Schultz pálil od modré, Rask střelu vyrazil a pohotový Boyd Gordon dorážel. Tento gól se ještě krátce prověřoval u videa, protože Dougie Hamilton puk odvracel od branky jen těsně za čarou, ale nebylo pochyb, že to gól byl. V 19 minutě dal Reilly Smith hostům lekci v jednoduchém a pohotovém zakončení. Zcela nenápadně se rozjel a stejně tak nenápadně vystřelil na Scrivense pěkně umístěnou střelou do růžku. Jednoduchá akce, jednoduchá rovnice: 1:1.

Do druhé třetiny se šlo za nerozhodného stavu a i hra obou týmů nebyla nijak oslnivá, přesto Bruins měli trošku navrch. Ve 23 minutě ale udělali menší závar v pásmu Bruins hosté. Nejnebezpečnější byla střela Pouliota. Ve 25 minutě byl vyloučen Nikitin a největší šanci měl Marchand. Puk se i za Scrivense dostal, ale pískáno bylo postavení hráče v brankovišti. Ve 30 minutě měl šanci po pěkném uvolnění podél mantinelu Keith Aulie, Rask byl připravený. Jen o minutu později předvedli pěknou akci Lucic, Krejčí a Morrow a byl to právě Morrow, který i pěkně zakončoval a Scrivens předvedl efektivní zákrok lapačkou. Ve 37 minutě předvedl své umění David Krejčí, který krásně projel středním pásmem, nahrával Hamiltonovi a ten z úhlu zakončoval, ovšem neúspěšně, protože Scrivens vytasil další skvělý zákrok. Hned z protiakce to na druhé straně zkoušel Yakupov, ani on ale neuspěl. Ve 38 minutě byli Bruins gólu velice blízko po střele Bergerona, ale Scrivens opět dobře zakročil. To bylo ve druhé třetině vše. Bruins byli stále o trochu lepším týmem, stav byl ale stále nerozhodný 1:1

Již na začátku třetí třetiny se už měnilo skóre a to překvapivě ve prospěch hostí. K Raskovi se dostal odražený kotouč, ten ho rozehrál k mantinelu přímo k Yakupovovi, který ihned z první velice tvrdě pálil, Rask puk vyrazil na druhou stranu, tentokrát k Arcobellovi a ten Raska velice pohotově propálil. O dvě minuty později mohl svůj druhý gól v zápase dát Reilly Smith, ale Scrivens byl stále spolehlivý. Ve 48 minutě postupoval nikým neohrožovaný Griffith a Scrivens ho opět skvěle vychytal. V 52 minutě už ale bylo vyrovnáno. Střelu Soderberga nejdříve tečoval Hamilton, Nikitin nebyl před svým brankářem moc důsledný a Loui Eriksson měl dost místa na dopravení puku za bezmocného Scrivense. Jen pár vteřin poté byl vyloučen Aulie. Bergeron se rozjel až brance hostů, Nikitin měl v této akci spíše roli stojícího panáka než obránce a taky to tak dopadlo, celou akci zakončoval Soderberg. Bruins tedy poprvé v zápase vedli. Dalších pár vteřin nato byl vyloučen pro změnu Nikitin. Domácí tým si pohrál s hosty, kteří se ani moc nebránili a i když prohrávali zatím jen o jediný gól, spíše působili dojmem odevzdaného týmu. Ten kdo, střílel byl dnes skvěle hrající Dougie Hamilton. Střela nebyla nijak tvrdá ani nebezpečná, Scrivens ale neměl čistý výhled a nijak bych ho nevinil na tomto gólu. Dalo se předpokládat, že za tohoto stavu ještě trenér Eakins zkusí odvolat brankáře, což také učinil, ale 8 vteřin před koncem ještě pečetil výhru střelou do prázdné branky Milan Lucic. Boston Bruins tak porazili na domácím ledě Oilers poměrem 5:2.

Jak tento zápas zhodnotit? Bruins měli v zápase nějaké pohledné akce, ale byli hratelným soupeřem, protože k jejich výkonům z předešlých sezon se výkony v této sezoně nemohou srovnávat. I gólman Rask už není tak spolehlivý jako jsme u něj zvyklí. U týmu Oilers se dají vypočítávat jen individuální výkony, protože tým jako celek prostě nefungoval. Předně- i přes čtyři obdržené branky bych vyzdvihl výkon Bena Scrivense, který předvedl několik skvělých zákroků a vůbec působil v brance spolehlivě, na obdržených brankách nemá podíl a prostě- dělal co mohl. Naši hráči mu to moc totiž neulehčovali. Naprosto tragický výkon předvedl obránce Nikita Nikitin, který měl lví podíl na dvou obdržených brankách a při třetí to bylo při jeho vyloučení. Naopak bych vyzdvihl výkon Keitha Aulieho, který odehrál solidní první zápas v dresu Oilers, byl spolehlivý v obraně a zapojoval se i do útočných akcí a za mne by měl dostat šanci i při návratu Ference do sestavy. Solidní výkony ukazuje i Mark Fayne, kterému lze také jen málo vytknout, ale to je asi tak všechno. V útoku to také nebyla žádná sláva. Dobře zahrál tradičně první centr Ryan Nugent-Hopkins, který při absenci svého parťáka Taylora Halla vzal vůdčí roli v týmu na sebe a daří se mu to dobře. Často bývá ale velmi osamocen. Jeho spoluhráči z útoku Pouliot a Eberle působí mdlým dojmem a hlavně od Eberleho se čeká daleko víc a jeho výkony jsou zklamáním. Ve druhé formaci vyniká Mark Arcobello, který se snaží, ale taktéž je to z pohledu jeho spoluhráčů slabší. Perron zatím nedokáže navázat na své skvělé výkony z loňské sezony a zatím se spíše jen hledá. Naprostou jistotou co se týče bojovnosti, dravosti i počtem střel na branku je Nail Yakupov, který hraje skvěle, ale je taktéž ve svém snažení velice osamocen. Právě on by se mi moc líbil vedle Nugenta-Hopkinse, tato souhra by určitě ovoce přinesla, trenér Eakins je ale asi slepý, nebo proti Yakovi asi má nějaké osobní důvody, protože jinak si jeho stálé přehlížení nejde vysvětlit. Otázka také je, jak dlouho ten elán Yakupovovi vydrží, protože z jeho pohledu se může brzy ukázat jistá frustrovanost. Čtvrtá formace hraje slušně a k těm bych výtek neměl. Nejvíc bych vyzdvihl Boyda Gordona, který hraje letos velmi dobře a který ke svým tradičně skvělým vhazováním, ve kterých je mistr přidává i tolik potřebnou bojovnost.

Co se týče celkového pohledu na věc, tak z mého hlediska už se nejedná jen o náhodu a o jeden, dva zápasy. Tento zápas byl jenom dalším kouskem do hromady bahna, v kterém Edmonton Oilers jsou. Hra Oilers je velice špatná dlouhodobě a i na oněch čtyřech domácích výhrách v řadě jsem viděl negativa. Jako první bych si vzal určitě na přetřes zakončování akcí. Dnes to bylo krásně vidět u gólu Reillyho Smithe, který nic nevymýšlel, prostě jen přesně vystřelil. Oilers by si právě z tohoto gólu měli vzít příklad, protože kdyby častěji a také jednodušeji zakončovali, možná by bylo gólů na jejich účtě více, oni se ale mnohdy utápějí v kombinacích, kdy zcela zbytečně místo střely ještě hledají svého kolegu, který by puk dopravil až do prázdné branky. Ano, Oilers jsou velice talentovaný tým, který kombinačně často soupeře dokáže přehrávat, ale současný hokej je také o přímočařosti a efektivitě a to právě Oilers postrádají. Při sledování zápasů ostatních týmů se nemůžete ubránit také dojmu, že skoro každý tým má nějaký svůj styl, kterého se drží. Zato hra Oilers je často velmi chaotická a vypadá jako by neměla ani pevný řád. Toto je ale spíše vizitkou trenéra a přiznejme si to, Dallas Eakins se nezdá být mužem na svém místě. Už se začíná mluvit i o tom, že hráčům se pod Eakinsem nehraje zrovna dobře, tak jako to bylo například u jeho předchůdce Ralpha Kruegera. Zpětně je nyní dobře vidět, že unáhlený vyhazov Kruegera byla chyba. Eakinsovy praktiky jsou pro mladé hráče nezvyklé a asi i neoblíbené. Jak je i vidět, nepřinášejí ani žádné ovoce, protože už loni hrál tým velice špatně a v těchto výkonech pokračuje i letos. Chápu generálního manažera MacTavishe, že Eakinse u týmu ponechal, nechtěl pokračovat v Tambelliniho trendu co rok, to jiný trenér. Navíc když Eakins do Edmontonu přicházel, lidé do něj vkládali hodně očekávání, protože se zdál být nadějným neokoukaným trenérem. Možná také, že jeho čas něco v NHL dokázat někdy ještě přijde. Ale je jasné, že teď a s tímhle týmem to nebude, protože Eakins plus tým Oilers je zdá se neřešitelná rovnice. Teď je čas, kdy by Craig MacTavish měl udělat nějaké zásadní rozhodnutí! Výměna trenéra je to první a to hlavní. Další věc je, že by měl proběhnout i nějaký trejd, protože kabina Oilers by potřebovala nějaký svěží vítr v podobě nového hráče, který by se nebál na sebe strhnout zodpovědnost. V posledních zápasech si tohoto jevu všímám snad jen jak už jsem připomínal u Nugenta-Hopkinse, Yakupova, Arcobella a celé čtvrté Gordonovy formace. A samozřejmě Scrivense, který našel svoji jistotu a ukazuje, že je tím pravým mužem na svém místě, i když v tomto týmu není lehké stát v brance.

Další zápas se hraje dnes v 1h SEČ na ledě Buffala. To je jeden z týmů, které jsou na tom ještě znatelně hůře než Oilers a proti nim by neměl být takový problém uhrát nějaké body. I když- už si netroufám tvrdit nic, Oilers jsou v tomto rozpoložení totiž schopni prohrát i s takovýmto soupeřem. Nicméně Sabres zatím v tomto ročníku vstřelili pouhých 17 gólů a to je opravdu velmi bídná bilance a jestli je dnes Oilers neporazí, pak už nezbyde než čekat na zázrak v podobě nějakého velkého kroku od vedení týmu.