Oilers závěry zápasů neumí

Edmonton Oilers v Arizona CoyotesUtkání s Bostonem Bruins ukázalo v plné nahotě mizérii Oilers v závěrech zápasů. Edmonton se v úvodu třetí periody ujal vedení 2:1 a nejednomu z fanoušků zajiskřila v očích naděje na bodový zisk z ledu silného soupeře. Pak se ovšem stalo něco, co hráčům Naftařů není v probíhající sezoně tak úplně cizí. Tým v bílých dresech se totálně rozklížil a Medvědi začali nebezpečně kousat. Nakonec Bruins soupeře doslova zadupali do ledu a při závěrečném hvizdu svítilo na ukazateli skóre 5:2 pro domácí. Jak kruté, pro Edmonton bohužel téměř přirozené.

Z dosud odehraných 13 zápasů prohráli Oilers hned v sedmi z nich závěrečnou třetinu. Ve čtyřech případech je to dokonce stálo bodový zisk. Vítězné třetí třetiny poznali Naftaři pouze dvakrát, ostatní skončily remízou. Klíčová část zápasů, kdy se zpravidla rozhoduje o výsledku, tedy Edmontonu příliš nesvědčí. Skóre třetích třetin mají edmontonští k dnešnímu dni 11:18. Průměrně tak hráči s ropnou kapkou na hrudi „nastřílí“ ve třetích třetinách pouze 0,85 branky. V šesti případech dokonce v závěrečné dvacetiminutovce neskórovali ani jednou. V celkovém součtu všech třetin a nastavených časů střílí Edmonton v průměru 2,46 branky v každém utkání. Paradoxně se ve třetích třetinách daří alespoň obranné hře mužstva (až na poslední výpadek s Bostonem), kdy inkasuje v průměru pouze 1.38 branky (celkově 3,69 na zápas)! Třetí třetiny bývají zkrátka bitvou o každý centimetr ledu a jakýkoliv vstřelený gól v této části hry může mít cenu zlata (rozuměj bodů).

Výkony v závěrech zápasů jsou při současné vyrovnanosti ligy životně důležité. Například aktuálně nejlepší tým NHL Anaheim Ducks ze svých 14 odehraných utkání prohrál třetí třetiny pouze tři, šest jich dokázal dovést do vítězných konců a v pěti případech zůstala třetí perioda bez vítěze. Úspěšnost v posledních fázích zápasů ukazuje především na fyzickou připravenost hráčů a také na taktickou vyspělost mužstva. Za oba zmíněné faktory nese zodpovědnost v první řadě trenér. Dallas Eakins zjevně tápe, hra a výkony se nikam neposouvají, spíše stagnují. Obranná hra postrádá systém, útoky rotují, hráči se slušnou aktuální formou nedostávají na ledě odpovídající prostor, nebo jsou dokonce posíláni do záložního celku v Oklahoma City. Podle mého názoru dostal Eakins dostatek prostoru předvést co umí. Zjevně toho příliš není. Uzrál konečně čas ke změnám?