Skvělý Neuvirth dělal co mohl, z vítězství se přesto radují Oilers

458597726_slideDnešní utkání mezi Sabres a Oilers, tedy aktuálně týmy, které zrovna neoplývají formou, slibovalo napínavou podívanou. A opravdu se bylo nač koukat.

Do zápasu lépe vstoupili lépe hosté, když už po půl minutce hry skončilo nahození Faynea před brankou, kde se jej snažili zamést hlídkující hráči Oilers před brankou, Neuvirth však odolal. Ve 13. minutě zkoušel štěstí slovenský zadák Andrej Meszároš, bekhendovou střelou ale švédského Viktora Fastha nepřekonal. Nedůslednost Oilers v obranné třetině v závěru první periody málem potrestal Cody McCormick, jeho střela však skončila pouze na tyči!

Co se nepodařilo Sabres v první dvacetiminutovce, to se podařilo ve druhé. Hned na začátku druhého dějství využilo Buffalo zaváhaní obránce Petryho, který se nedokázal zbavit kotouče a agresivní soupeř vytěžil ze své aktivity kýžené ovoce, když se puk dostal k před brankou stojícímu Mattu Moulsonovi, který neváhal – 1:0. Oilers se však nezalekli a o pár desítek vteřin vyrovnali. Teddy Purcell přenechal na modré puk Marku Fayneovi, který se nijak nerozpakoval a poslal puk na českého gólmana, jenž jej však pouze vyrazil přesně do míst, kde stál Fin Iiro Pakarinen, jenž pálil bez přípravy a nedal tak Neuvirthovi nejmenší šanci – 1:1. Pro útočníka s číslem 62 to byla premiérová trefa v National Hockey League. Poté měli Oilers pár náznaků slibnějších šancí, avšak žádné větší drama se před brankou domácích neudálo. Naopak byli to právě Sabres jenž zahrozili. Ve 32 minutě udělali hráči Edmontonu chybu při zakládání útoku, načež se na branku řítil osamocený Tyler Ennis, jenž si v souboji tváří v tvář na Fastha nepřišel a skóre nezměnil ani Ennisův jmenovec Myers o chvilku později. Zhruba minutu před sirénou mohl ztrestat obranu Oilers Moulson, Fasth ale svůj tým opět podržel.

Skóre se měnilo opět až v závěrečné dvacetiminutovce základní hrací doby a opět to byli Sabres, kdo šli do vedení. Po šesti a půl minutách rozjásal domácí diváky Drew Stafford, který výbornou střelou zápěstí nedal brankáři šanci. Nutno podotknout, že si Sabres tento gól zasloužili, oplývali aktivitou, zatímco Oilers jakoby čekali, co se bude dít. Inkasovaná branka jakoby Eakinsovy svěřence povzbudila, a tak se borci s ropnou kapkou ve znaku začali znovu víc a víc osmělovat. V brance však stál výborně chytající Neuvirth a když už za něj Oilers puk do slova dotlačili, gól nebyl uznán. Poté chtěl na sebe vše vzít Ryan Nugent Hopkins, který nabral rychlost v obranném pásmu, posunul puk Hendricksovi, aby po krátkém ťukesu mezi ním a Eberlem dostal od druhého jmenovaného puk zpátky, ve slibné příležitosti ale trefil pouze domácího gólmana. Edmonton byl i nadále aktivní a za svou snahu se dočkal vyrovnání, když za brankou zabojovala dvojice Yakupov-Perron, druhý v pořadí pak bekhendem nahazoval před branku, kde hlídkoval Mark Arcobello, který se rychle zorientoval a rychlou střelou překonal Neuvirtha – 2:2! Oilers nepřestali praktikovat svou aktivní hru a nutili svého soupeře k dalším chybám. Lehkého nahození do obranného pásma Sabres se zhruba 4 minuty před koncem zmocnil Meszároš, který jej ve snaze rychle odpálit pryč ze třetiny, nahodil pouze k Hendricksovi, jenž se rychle zorientoval, předal puk do jízdy Teddymu Purcellovi a ten ukázal velký přehled, když ještě křižnou přihrávkou vybídl ke skórování Boyda Gordona, který měl, byť v pádu, již lehkou pozici a prakticky do prázdné branky uklidil kotouč do sítě – 3:2. Tato branka se ukázala být nakonec jako vítězná. V závěru Oilers svému soupeři už nic nedovolili, naopak sami se snažili přidat ještě nějakou tu branku, pokusy Eberleho, Petryho a Joensuua však Neuvirth pochytal.

Právě pro Neuvirtha to muselo být opravdu smolné utkání – český gólman v zápase pochytal celkem 49 z 52 střel a byl poprávu vyhlášen třetí hvězdou zápasu, přesto ani tento skvělý individuální výkon nestačil na body. Kanadský klub si tak připsal páté vítězství v sezóně a vůbec první venkovní výhru v dosavadním průběhu NHL. Vítězství může být o to sladší, když si uvědomíme, že „Olejáři“ museli hned dvakrát dotahovat, přesto to zvládli a mají po čtyř zápasové odmlce zase body. Další utkání čeká naše hokejisty zítra od půlnoci proti newyorským Rangers.