«

»

Lis 20 2014

Přestřelku s rivalem Oilers nezvládli a Canucks i počtvrté vítězí

1297632451646_ORIGINALAni čtvrté utkání s Vancouverem Canucks domácímu Edmontonu nevyšlo a i když zápas byl gólově bohatý, Canucks si naprosto poprávu odvážejí dva body.

Oilers se proti Canucks nedaří a i tentokrát to demonstrovali když po bídném výkonu prohráli s nenáviděným protivníkem 4:5. Gólově Oilers drželi krok, ale herně to už bylo horší. Hra jakoby postrádala systém a Oilers působili značně chaotickým dojmem, byli pomalejší, málo důrazní a také proto zaslouženě prohráli.

Oilers nastoupili do zápasu i se Stevem Pinnizottem, kterého povolali z farmy v Oklahomě, ten zaujmul místo ve čtvrtém útoku místo fina Jesse Joensuua a první zápas za Oilers v této sezoně mu vyšel na jedničku co se týká jeho výkonu. Radost už ale mít nemohl z výsledku zápasu. Pinnizotto o sobě dal vědět brzy když se zúčastnil bitky s vyhlášeným bijcem Canucks Derekem Dorsettem. První minuty přinesly spíše oťukávání obou týmů a nehrál se příliš pohledný hokej. Vyčnívala snad jen souhra první formace Canucks bratrů Sedinů s Radimem Vrbatou na křídle. Ti mají proti Oilers úctyhodnou bilanci a i dnes svoje bodová konta ještě rozšířili. Zatím se je ale dařilo eliminovat. První vzruch nastal až v 10 minutě kdy byl za podražení D.Sedina vyloučen Nikitin. Canucks se ale tahle přesilovka nevyvedla, naopak domácí Oilers mohli v oslabení skórovat když ujeli dva na jednoho Pouliot s Nugentem-Hopkinsem a právě Nuge zakončoval, jen ale do připraveného Millera. O další dvě minuty později dostali hosté šanci na reparát když Boyd Gordon vyhodil puk nešťastně do hlediště a byl vyloučen za zdržování hry. Ani v této přesilovce se ale Canucks nevedlo když se jim nedařilo ani zakončit a tak zápas pokračoval za nerozhodného stavu dál. V 15 minutě tu byla další bitka a to dosti překvapivá- jejími aktéry totiž byli Kevin Bieksa, který sice platí za ostrého hocha, ale také domácí kapitán Andrew Ference, kterému se podařilo Bieksu dokonce povalit na led. Oba byli vyloučeni, ale Bieksa dostal ještě dvě minuty navrch a tak domácí Oilers dostali možnost přesilovky. Ta se jim ale naprosto nevyvedla. Ve středním pásmu byli domácí velmi nedůslední a pomalí čehož využil Jannik Hansen, svým pronásledovatelům ujel a suverénně zavěsil do růžku Scrivensovy brány. 0:1. V 17 minutě vstřelili Canucks svojí druhou branku po skvělé akci Daniela Sedina, ta nebyla ale uznána pro postavení hráče v brankovišti. Scrivens sice nebyl nijak vážně atakován, ale po lehkém střetu s Andym Burrowsem upadl a rozhodčí v NHL tyto situace posuzují velice přísně. Nicméně i tak si myslím, že neuznání gólu bylo přísné. Ještě v poslední minutě pěkně střílel Higgins, ale ani z toho nic nebylo, do šaten se tedy šlo za stavu 0:1 pro hosty. V první třetině byli Oilers naprosto bezzubí a nedokázali nijak vážně ohrozit Ryana Millera v brance hostů. Stav střel 4-10 to jen demonstroval.

Ve 22 minutě měli nadějné šance Draisaitl s Pouliotem, kteří Millerovi zavařili, ale nic z toho nebylo. Nedáš-dostaneš.. O pár vteřin později fauloval Pinnizotto a Canucks dostali možnost další přesilové hry. Pinnizotto si trestné lavice moc neužil, protože gól padl hned po buly. Tu vyhrál Henrik Sedin, jeho bratr Daniel šikovně ještě posunul puk přímo na číhjícího Radima Vrbatu a ten nekompromisně zavěsil. Vrbata měl navíc před sebou spoustu volného prostoru a neměl se zakončením problém. 0:2. Ve 25 minutě se ale domácí přecejen dočkali. Ve středním pásmu se dostal k puku aktivní Pinnizotto, rozjel se a zcela lehce zavěsil. Tímto gólem jen demonstroval, jak to někdy může být jednoduché když se nevymýšlejí různé finesy a hraje se přímočaře k brance. 1:2. Ve 26 minutě měla pěknou šanci Draisaitlova formace, která dnes hrála asi nejlépe. Nejdřív střílel z dálky Purcell a poté ještě zblízka Schultz. Tato jeho šance byla gólová a je škoda, že tak nedopadla. Hned z protiútoku ujel sám na Scrivense Kassian, Scrivens ale skvělým zákrokem betonem jeho střelu vyrazil. Ve 30 minutě chyboval v rozehrávce Aulie, puku se zmocnil Bonino, přohrál Higginsovi a ten střelou ke vzdálenější tyči překonal vyjetšivšího Scrivense. Ve 32 minutě byl podražen Eberle a na trestnou lavici putoval Burrows. Tuto přesilovku využili domácí velice rychle a to už po třech vteřinách když Arcobello vyhrál buly a hned z první pálil dnes velice aktivní Teddy Purcell. 2:3. A hned za 11 vteřin už bylo vyrovnáno! Stanton ztratil za brankou puk, Boyd Gordon jen lehce nahazoval na branku a puk si mezi Millerovy betony našel skulinku. 3:3. Ve 35 minutě ujeli Matthias s Kassianem a druhý jmenovaný zakončoval. Scrivens proti němu vytáhl fantastický zákrok. O další minutu později fauloval Nugent-Hopkins, byl vyloučen a i tato přesilovka byla následně využita. Ještě před gólovou akcí tu ale byla pěkná kombinace hostů na jejímž konci byl Kevin Bieksa, Scrivens vytáhl další skvělý zákrok a tento se asi bude ještě připomínat, protože aspiruje zatím na jeden ze zákroků sezony a může směle konkurovat fantastickému zákroku Kariho Lehtonena, který v minulých dnech nadchl zámořské fanoušky. Nicméně poté už bohužel přišla ta gólová šance. Radim Vrbata střílel od kruhů, Henrik Sedin efektně Scrivensovi clonil a gól byl na světě. 3:4. Tato třetina byla bohatá na góly i na chyby a divákům se musela líbit. Hlavně proto, že stouply šance na vítězství domácím Oilers.

Třetí třetina začala opatrně. V 43 minutě byl vyloučen hostující Dorsett. Oilers se nedokázali ale ani dostat z vlastního obranného pásma natož vymyslet nějakou akci. Odehrána byla zhruba minuta když se hokejka Burrowse ocitla v obličeji Yakupova a Oilers dostali příležitost hrát přesilovku pět na tři. Ale tato přesilovka byla domácími Oilers sehrána velice laxně a jediné ohrožení branky představovalo zakončení Draisaitla, který se ale vlastně ani netrefil do branky a přestřelil. Jen pár vteřin po skončení přesilovky ale bylo přecejen vyrovnáno. Od modré vypálil kapitán Ference a puk proletěl až za záda Ryana Millera. 4:4. V 50 minutě byl vyloučen hostující Stanton a opět to byli Canucks, kdo ve vlastním oslabení zahrozili. Při přečíslení dva na jednoho zakončoval Brad Richardson. Scrivens opět čaroval. V 52 minutě vítězství na svojí stranu opět převážili Canucks když ujel dnes skvěle hrající Daniel Sedin, předložil puk před branku najíždějícímu Weberovi, který se ani nemusel moc snažit, Sedin v podstatě trefil Weberovu hokejku tak dokonale, že stačilo ji jen nastavit. 4:5. V 54 minutě přišlo další zbytečné vyloučení domácích, jmenovitě Taylora Halla, který hrál vysokou holí. Tato přesilovka zůstala nevyužita. V 57 minutě ještě nebezpečně zahrozil Kassian, Scrivens ale opět skvěle zasáhl. Zhruba minutu a půl před koncem zápasu si vzal trenér Eakins oddechový čas a následně odvolal Scrivense a zkoušel hru bez brankáře. Tato power play se domácím málem vyplatila. Pouhých 8 vteřin před koncem dostal puk za Millera David Perron. Tato branka nebyla uznána, protože Perron puk do branky kopl. Po opakovaných záběrech se ale ukázalo, že po Perronovi se puku ještě dotkl Miller a proto branka spíše měla být uznána. Leč nebyla a tak vyhráli Canucks poměrem 5:4 a i přes těsný rozdíl to bylo vítězství zasloužené.

K zápasu se vyjádřil Boyd Gordon: „Nehráli jsme natolik dobře, aby jsme mohli vyhrát. stejně jako v posledních zápasech předtím“. Třetí hvězdou zápasu byl vyhlášen Steven Pinizzotto, který zaznamenal hattrick Gordieho Howea když si připsal gól, asistenci a rvačku. Rozhodující gól vstřelil v 52 minutě Weber. Z toho byl patřičně frustrovaný i Teddy Purcell: „Je to těžké. Bojovali jsme a vrátili se do zápasu, ale opět příliš pozdě. Musíme se z toho poučit a vzít si z toho nějaké věci“. Své k tomu řekl i Dallas Eakins: „Je to zklamání. Chceme body. Musíme najít způsob jak se zlepšit.“

Dnes to bylo další nepovedené představení Oilers a ti pokračují ve svých nepřesvědčivých výkonech. Gólů mohlo nakonec padnout i více a i přes pár nedostatků se blýskl několika povedenými zákroky Ben Scrivens. I na něm je znát, že chvílemi není tak jistý jak se od něj očekávalo, ale chytat v takovém týmu a za takovouto obranou asi není právě jednoduché. Svůj podíl na brankářských nedostatcích má i trenér brankářů Fréderic Chabot, na kterého se z řad fanoušků snáší kritika, tento člověk ale stále zůstává na svém místě. Permanentně špatnými výkony se prezentuje obránce Nikita Nikitin. Ten prokazuje dlouhodobě velmi špatnou formu a důvod proč stále ještě hraje asi znají jen trenéři. Nebo že by v tom hrála roli jeho extrémně vysoká smlouva, kterou si ho manažer MacTavish před sezonou zavázal? Nicméně se ukazuje, že jeho angažování bylo chybou a nepovedlo se. Oslnivou formu nemá ani kapitán Andrew Ference, který dnes sice vstřelil branku, ale jinak je na něm znát, že nestíhá tempu rychlých útočníků a má občas problémy i s rozehrávkou. Naopak důvěru v posledních zápasech vrací předtím kritizovaný Jeff Petry, o kterém se hodně mluví ohledně trejdu. Petry hraje spolehlivě dozadu a velice dobře dokáže podpořit i útok. Doufejme, že v dobrých výkonech bude v dalších zápasech pokračovat. V útoku dnes odehrály dobré utkání třetí a čtvrtá formace, hlavně už zmiňovaný Pinizzotto byl hodně vidět a snad bude i nadále hrát tímto stylem. O více prostoru si říkal i Teddy Purcell. Naopak neviditelná byla první formace.

Oilers teď čekají další dva domácí zápasy za sebou a to v pátek s New Yersey Devils a v sobotu s Chicagem Blackhawks. Poté jede tým na trip a proto by byla potřeba v těchto dvou zápasech nějaké body ukořistit.