Oilers dali slovu marnost nový rozměr. Chicago si s chutí zastřílelo a odváží si z Alberty zasloužené vítězství

DEV_2866_slideEdmontonští hokejisté nastoupili do posledního utkání domácí série, během které nedokázali v předešlých čtyřech případech ani jednou zvítězit a brali pouze jeden bod za porážku s Ottawou v prodloužení. Cíl dnešního utkání byl tedy jasně daný – prolomit pět zápasů trvající šňůru porážek a udobřit si tím rozhněvané fanoušky před odjezdem na trip s mužstvy Centrální divize. S Chicagem se v letošní sezoně Edmonton utkal vůbec poprvé, nicméně díky dosavadnímu průběhu sezony byli hosté jasnými favority na zisk dvou bodů.

Předsevzetí domácích však vzalo za své hned v úvodní části zápasu. Prakticky od prvních vteřin existovalo na ledě Rexall Place pouze jedno mužstvo – hostující Jestřábi.  Chicago se od úvodní minuty usadilo ve svém útočném pásmu. Naftaři se poprvé podívali před Crawforda až s končící druhou minutou, ale nic nebezpečného z toho pro brankáře Chicaga nebylo. V čase 3:48 tak poprvé udeřili hosté. Před brankou se úplně osamocený zjevil Jonathan Toews, který měl dostatek času i prostoru zasunout kotouč za záda bezmocného domácího brankáře. Asistence: Saad a Hossa.   Z útočného repertoáru Chicaga to ale zdaleka nebylo vše a s chutí hrající hosté hned o 55 vteřin později své vedené navýšili. Po přihrávkách Smitha a Nordstroma se perfektní střelou do pravého horního růžku Scrivensovy branky se prosadil Marcus Kruger. Hráče v bílých dresech rychlé vedení nabudilo a i nadále byli výrazně aktivnějším týmem. Domácím Oilers nevycházelo takřka nic. V 8. minutě alespoň vyzkoušel pozornost brankáře Crawforda Arcobello. O minutu později přišlo na řadu první vyloučení zápasu, když na trestnou lavici putoval za krosček domácí obránce Aulie. Tento hráč pro dnešní utkání nahradil v sestavě Naftařů v posledních zápasech žalostně hrajícího Nikitina. Hostům se přesilová hra naštěstí pro Edmonton nevydařila zcela podle představ a na Bena Scrivense v domácí brance vyslali pouze jednu střelu.  Od druhé poloviny úvodní části hry se postupně začali osmělovat také hráči Edmontonu a hra se alespoň opticky vyrovnala.  Hosté však nadále výborně bránili střední pásmo. V 16. minutě se ale ze vstřelené branky znovu radovali hosté. Autorem gólu byl Brent Searbrook, který propálil střelou z mezikruží domácího brankáře. Asistence u této branky byly připsány Hossovi a Toewsovi. V 19. minutě se osmělil edmontonský Teddy Purcell, který vypálil jedovatou střelu z prostoru mezi kruhy. Půl minuty před koncem první třetiny zamířil na trestnou lavici za hákování domácí útočník Jordan Eberle. Chcago zahrozilo ještě před sirénou, ale střelu od modré včetně následných dorážek Scrivens zpacifikoval. Edmonton tak pouze potvrdil, že první části hry jsou v posledních zápasech jeho noční můrou. Z celé ligy mají v úvodních periodách Naftaři nejhorší skóre (brankový rozdíl činí hrozivých mínus 15). Střely na branku v úvodní části hry vykazovaly hodnotu 8:5 pro hosty z Chicaga.

Nástup do druhé třetiny měli domácí doslova a do písmene hororový. V čase 20:46 přisedl k Eberlemu na trestnou lavici Nugent – Hopkins. S dvojnásobnou početní výhodou si Chicago poradilo nejlepším možným způsobem. Nejdříve dostal vynikající přihrávku napříč brankovištěm Versteeg, který se tak po půl minutě přesilové hry s velkým štěstím nadvakrát prosadil. Branka byla původně přiznána dorážejícímu Toewsovi, ale z opakovaných záběrů je patrné, že si Versteegův pokus srazil betonem do branky domácí gólman. Asistenci si na této brance si připsali Kane a Hossa.  O minutu a půl později potrestal nečistou hru domácích dalším gólem Marian Hossa, který po střele Bickella uklidil odražený puk do domácí svatyně.  Domácí trenér sáhl po dvou slepených brankách hostů ke střídání brankářů. Scrivense nahradil švédský gólman Fasth.  Na kanadském brankáři bylo při výměně stráží patrné velké rozčarování, nutno podotknout, že se rozhodně nebylo čemu divit a cesta na střídačku byla pro Scrivense spíše vysvobozením. Chicago na ledě dále dominovalo a jeho hráči byli neustále při chuti. Fastha v domácí brance uvítali stylově – gólem. Šestou branku Jestřábů vstřelil Duncan Keith, který se prosadil tvrdou střelou z kruhu a Fasthovi prošel kotouč pod rukou. Asistence: Carcillo. Domácí tedy očividně pokračovali v bídném výkonu z první třetiny, neboť byli naprosto bezradní ve všech herních činnostech. V hledišti se objevili první fanoušci, kteří neunesli dění na ledové ploše a kvapně začali opouštět útroby Rexall Place. Ve 28. minutě zamířil na trestnou lavici další domácí hráč – tentokrát Purcell, který se provinil sekáním. Během přesilové hry vystřelil nebezpečně Richards od modré čáry, jeho střelu Fasth vyrazil do rohu kluziště.  Zhruba minutu po návratu Purcella do hry fauloval Aulie jednoho z hráčů soupeře do oblasti hlavy a krku a vysloužil si další 2 trestné minuty pro domácí. Jako bonus obdržel  5 minut za následně vyvolanou šarvátku. Současně byl vyloučen také hráč Chicaga. Kruger vyfasoval 2 + 2 minuty. V 33. minutě utkání zamířil k časoměřičům další hráč Oilers – Steven Pinizzotto obdržel menší trest za hrubost. Chicago svého soupeře zatlačilo do hlouby vlastního obranného pásma, další branka však prozatím nebyla na pořadu dne a skóre se neměnilo. V 36. minutě byl pro změnu vyloučen hráč hostujícího týmu Rozsíval za vražení na hrazení. Edmonton si však během přesilové hry nevytvořil žádnou vážnější příležitost. Prostřední část hry, kterou poznamenala série vyloučení, skončila stylově – na trestnou lavici putoval finský hokejista ve službách Oilers Joensuu. Stal se tak již sedmým vyloučením hráčem Edmontonu v tomto zápase. Střely na branku po druhé třetině: Chicago 18, Edmonton 14.

Chicago tedy i poslední část hry zahájilo v početní výhodě. Fasth musel řešit několik ošemetných situací ve svém brankovišti, ale svůj tým protentokrát podržel. Ve 44. minutě střílel od modré Bickell. Fasth vyslaný projektil dobře viděl a puk ukryl ve své lapačce. Edmonton byl i nadále uvězněn ve vlastním obranném pásmu a přechod střední části kluziště byl v těchto fázích hry pro domácí hráče doslova neřešitelným problémem. Za další dvě minuty hry se domácí konečně dostali do šance. Backhandem nebezpečně zahrozil Jordan Eberle, brankář Crawford byl však pozorný. Z nasazení obou týmů bylo cítit, že utkání se již pouze dohrává. Ve 48. minutě si přesto domácí vytvořili několik po sobě jdoucích nebezpečných příležitostí. Výborný Crawford byl ovšem pokaždé na svém místě. Nejprve skvěle zasáhl zblízka a poté si poradil i s následnými dorážkami. V čase 48:04 se domácí přece jen dočkali čestného úspěchu. Banku vstřelil David Perron, který úspěšně tečoval Schultzovu střelu od modré za záda bezmocného gólmana. Druhou asistenci si připsal Jordan Eberle.  Jednalo se teprve o druhý Perronův zásah v této sezoně. Od hráče, který v loňském ročníku nasázel soupeřům 28 branek, je to poněkud tristní bilance. Inkasovaná branka ale paradoxně vlila čerstvou krev do žil hráčům Chicaga a zanedlouho svůj nápor vyjádřili také gólově. Hosté jeli po další chybě domácí obrany v přečíslení 2 na 1 a do odkryté branky pohodlně zakončil Patrick Kane. Asistence byly připsány Krisi Versteegovi a Niklasi Hjalmarssonovi.  Domácí obrana v tu chvíli hořela jako papír. Blackhawks se snažili zbytek utkání odehrát ve své útočné třetině a puk domácím hráčům půjčovali  spíše sporadicky. Fasth tak musel řešit několik dalších střeleckých pokusů hostů. V 57. minutě stihl ještě jedno vyloučení Naftařů domácí kapitán Ference, který byl oceněn dvouminutovým trestem za hákování. Chicago sevřelo svého soupeře ve vlastní obranné třetině a rychlou kombinací si hráči v bílém před Fasthem vyměňovali puk. K větší šanci se však Jestřábi nepropracovali. Do konce utkání se již ani jeden tým do vážnější šance nedostal a zápas tak byl v poklidu dohrán. Hráči Chicaga si v  utkání dobře zabruslili a na cestu domů jim domácí hokejisté věnovali na zlatém podnose dva body. Na střely na branku zvítězili přirozeně rovněž hosté v poměru 30:25. Hvězdami utkání byli vyhlášení Marian Hossa (1+3), Jonathan Toews (2+0) a Patrick Kane (1+1).

Je dost dobře možné, že některé hráče Edmontonu fanoušci viděli v tomto utkání v modrooranžových dresech naposledy. To samé platí o trenéru Dallasu Eakinsovi. Pokud měl skutečně před zápasem s Chicagem nůž na krku, jak se v kuloárech spekulovalo,  jeho působení na střídačce Oilers bude brzy minulostí. Edmonton by měl jít se svou zásobárnou mladých talentů přirozeně právě ve šlépějích svého dnešního soupeře z větrného města. Blackhawks svého času prodělali také bolestivou přestavbu celého mužstva, kdy několik sezon patřili mezi úplně nejhorší celky soutěže. Poté však právě díky vysokým volbám v draftu a dobré koncepční práci klubového vedení přišel přirozený přerod ve vítězné mužstvo, což v letech 2010 a 2013 vyústilo až v zisk Stanley Cupu. Edmonton však momentálně na své každoročně proklamované cestě vzhůru chytil kurz zcela opačný. Veškeré indicie naznačují, že lidé v managmentu tohoto kdysi slavného a úspěšného klubu promrhali jedinečnou šanci stát se znovu vítěznou organizací. Dočkají se frustrovaní fanoušci kanadského týmu po dalším ostudném vystoupení konečně nějakých pozitivních změn?