Preview: Stars-Oilers

 187918324_slideOilers dnes načínají svůj třízápasový trip s týmy centrální divize a dnes nastoupí proti Dallasu Stars. Dallasu se také moc nedaří, ale Oilers jsou na tom ještě hůře, jak dnešní zápas dopadne?

Oilers prohráli šest zápasů v řadě, atmosféra v týmu je na bodu mrazu a také fanoušci už to týmu začínají dávat náležitě najevo. Po zápase s Chicagem jim po cestě do šaten názorně předvedli svojí nespokojenost. Židle se povážlivě třese pod trenérem Dallasem Eakinsem, toho ale vše zatím nechává překvapivě chladným. Na tiskové konferenci po zmíněném zápase se dokonce vyjádřil, že musí fanouškům zatleskat za to, jak přijali porážku a že vůči hráčům předvedli prvotřídní přístup. Jaká to ironie?? Špatné výkony alespoň prozatím odnesl pouze trenér brankářů Fréderic Chabot o jehož odvolání drtivá vetšina příznivců klubu už také dlouho volala. Na Chabota padaly z různých stran nelichotivé komentáře. Nejznámější je asi ten z úst bývalého trenéra Predators Barryho Trotze (nyní trenéra Capitals), který byl u toho když byl do jeho týmu během loňské sezony vyměněn Devan Dubnyk. Ten podle jeho slov dorazil do Nashvillu v tak žalostném stavu, že prostě nebyl schopen se udržet v prvním týmu Predators. Dubnyk byl následně vyměněn do Montrealu, kde byl až v čtvrtým gólmanem a před sezonou ještě do Arizony. Tam nyní zažívá obrod své kdysi nadějné kariéry. Chabotova práce se podle zámořských hlasů nepříznivě podepsala ale také na bývalých brankářích Oilers Chabibulinovi, Gerberovi, Bryzgalovovi, LaBarberovi nebo i součaných Fasthovi a Scrivensovi. No, Chabot je pryč a doufejme, že v tomto směru se naši brankáři budou už jen zlepšovat. Chabota nahradil brankářský konzultant z farmářského týmu Edmonton Oil Kings Dustin Schwartz. Ten také nemá příliš zkušeností jak s touto činností a už vůbec ne zkušenostmi s NHL, ale je předčasné ho hanit dříve, než budou znát nějaké výsledky jeho práce.

Odvolání trenéra brankářů ale jistojistě nemůže zatím nijak ovlivnit současný stav týmu. Trenér Eakins na svojí práci nestačí a dokud nebude odvolán, atmosféra v klubu se asi nezlepší. Dále se mluví o možných trejdech. Generální manažer MacTavish horlivě obvolává své kolegy a nabízí jim Davida Perrona, za kterého by rád získal elitního centra. No, je jasné, že výměna Perrona situaci taktéž nezachrání, těch změn musí přijít více. Kromě špatné produktivity o které se stále mluví je jasné, že Oilers dostávají i moc gólů a obrana nedosahuje takových kvalit aby mohla nyní konkurovat silnějším soupeřům. Nejvíce ze všeho to demonstruje rus Nikita Nikitin, který dostal před sezonou pohádkovou smlouvu. Jeho výkony jsou dlouhodobě tragické, v posledním zápase dokonce zůstal na střídačce. Dalším velkým zklamáním je velký talent Justin Schultz, který měl být v obranných řadách lídrem, ale spolu s Nikitinem je nyní nejhorším obráncem. Tempu nestíhá ani kapitán Andrew Ference a je jasné, že svá nejlepší léta již má za sebou. Oilers potřebují do obrany novou krev o tom není pochyb. Dokud se nějaké trejdy neuskuteční, nedá se asi očekávat výrazné zlepšení. Taylor Hall se k atmosféře v týmu vyjádřil, že je špatná a že tento tým hraje zatím nejhůře za celou dobu jeho kariéry v Edmontonu. Smutné…  A ještě smutnější na tom je, že někdo takový jako je právě Hall svojí kariéru zažívá v takových podmínkách. Troufám si říct, že kdyby hrál v týmu, který hraje pravidelně play off, tak Hall je jedním z nejlepších hráčů na světě. Ale to se netýká jen jeho, to může být zrovna tak Yakupov, Nugent-Hopkins, Eberle nebo Perron.

Oilers vyjedou na led v American Airlines Centre v podstatě v tradičním složení když si připomeneme, že Benoit Pouliot dlouhodobě laboruje se zlomenou nohou. Po dlouhé době nastoupí Luke Gazdic. V pondělním tréninku tedy sestava vypadala takto:

Ference – Petry
Marinčin – Fayne
Aulie – Schultz

Hall – Nugent-Hopkins – Eberle
Perron – Arcobello – Purcell
Gazdic – Draisaitl – Yakupov
Hendricks – Gordon – Pinizzotto

V brance nastoupí Viktor Fasth.

Dnešní soupeř Dallas Stars na tom ale je lépe jen o malý kousek. Stars totiž také mají letos problémy s neuspokojivými výsledky a na hráče i na trenéra Lindyho Ruffa se snáší kritika. I když ne zatím taková jako u Oilers. Stars sice poslední dva zápasy vyhráli, ale jinak to stále není ono, v centrální divizi jsou na předposledním místě. Stars dostávají velké množství gólů a v tomto si s Edmontonem moc nezadají.. Na rozdíl od nich ale přes všechnu tu bídu v obranné hře dokáží být produktivní. Produktivitu táhne především první formace Benn-Spezza-Seguin, přičemž Tyler Seguin je nejlepším střelcem NHL a v kanadském bodování je na třetím místě za Crosbym a Voráčkem. Stars se pokoušejí na špatnou defenzivu reagovat – v minulých dnech uskutečnili trejd se San Jose, když získali zkušeného beka Jasona Demerse. V brance chytá zkušený a spolehlivý Kari Lehtonen, který si už dlouhé roky drží v NHL svůj vysoký kredit, i když letos to má za děravou obranou Stars těžké.

Zápas začne ve 2:30 SEČ a pravděpodobně bude začínat minutou ticha za zesnulého trenéra Pata Quinna, který převčírem zemřel po dlouhé nemoci. Quinn byl naším trenérem v sezoně 2009/10 a byl jednou z největších legend kanadského hokeje.