Preview: Oilers-Coyotes

taylor-hall-vs-coyotes-april-10Dnes se Oilers vrací domů po neúspěšném třízápasovém tripu a utkají se s týmem Arizona Coyotes, kterému se také nedaří a v tabulce pacifické divize i západní konference je předposlední. Budou tedy hrát předposlední s posledním, ale u týmu Oilers je vše relativní.

 

 

 

Coyotes z posledních šesti zápasů vyhráli pouze jediný a to ještě v prodloužení na ledě San Jose. Mají tedy také co napravovat a proti Edmontonu si budou chtít spravit chuť. Za Coyotes hrají také dva bývalí olejáři Devan Dubnyk a Sam Gagner. Dubnyk chytil v Arizoně druhý dech a pomalu ale jistě se tlačí na místo jedničky, kterou zatím zastává kanaďan Mike Smith, který měl loni dobrá čísla a byl dokonce i trojkou na OH v Soči. Letos se mu ale nedaří, byl několikrát střídán už během zápasu a v brankářských statistikách je jak v průměru obdržených branek tak v procentuální úspěšnosti zásahů mezi těmi vůbec nejhoršími v celé NHL. (V těchto statistikách mu ale zdatně sekundují i oba edmontonští brankáři). Smith bude mít dnes šanci své statistiky vylepšit, protože dnes bude stát v brance Coyotes. Kanadské budování v klubu vede Antoine Vermette a hned za ním je obránce Keith Yandle, což také svědčí o bodové potenci útočníků Coyotes. Po přestupu právě z Edmontonu se ani v Arizoně nedaří Samu Gagnerovi, od kterého v Arizoně očekávali, že naplní konečně svůj potenciál a bude jedním s tahounů týmu. V letošní sezoně ale zatím vstřelil pouhé 2 góly a připsal si 7 asistencí. V tomto týmu není nijak výrazných osobností a kdybych měl přecejen někoho vyzdvihnout, tak by to asi byl kapitán Shane Doan a Keith Yandle, ale to je asi tak všechno. Toto je zajímavé ve srovnání s týmem Oilers, který je talentem naopak nabitý, ale veškerý potenciál poletuje někde…

To Oilers se zdá se pomalu zvedají z bahna i když výsledkově se mnoho nezměnilo. Ale trip s týmy centrální divize nedopadl tak špatně, jak možná někteří očekávali. V Dallasu nebyli Oilers horším týmem a prohráli pouze o jeden gól, ale musíme vzít v potaz, že Stars také nejsou v kdovíjak oslnivé formě. Lepší to bylo v dalším zápase v Nashvillu. Tento zápas byl ze strany Oilers zvládnut perfektně defenzivně, ale z útočného hlediska už to bylo horší, v základní hrací době totiž nepadl ani jeden gól. Proti lídrovi západní konference to ale nebylo lehké a dá se hovořit o úspěchu, škoda jen obdrženého gólu v prodloužení. To proti St.Louis už to byl zcela jiný zápas. Gólů padlo hodně na obou stranách a i tento zápas se nakonec rozhodl až v prodloužení. St.Louis ale byli už od začátku lepším týmem a Oilers byli celý zápas velice pasivní, hodně o tom vypovídá počet střel 43 ku 16. Přesto se ale tři střely ujaly a zápas v základní hrací době skončil 3:3. V prodloužení Oilers bohužel opět padli. V tomto zápase se v dobrém světle ukázal Ben Scrivens, který předvedl několik skvělých zákroků.

Vedení Edmontonu udělalo v zápasové pauze několik změn v kádru. Na farmu do Oklahomy putuje útočník Jesse Joensuu a obránce Martin Marinčin. Do prvního týmu byl naopak povolán Tyler Pitlick. Ten si ve 14 zápasech za Barons připsal 3 branky a 6 asistencí. V loňské sezoně v NHL debutoval a za Oilers nastoupil k 10 zápasům přičemž si připsal 1 gól. S lehkým zraněním nohy laboruje Matt Hendricks a pokud nebude schopen do dnešního zápasu nastoupit, zažije Pitlick svojí letošní premiéru.

Jako na houpačce se musí cítit slovenský bek Martin Marinčin, který se už poněkolikáté stěhuje mezi týmy Oilers a Barons. Joensuu místo v sestavě v minulých zápasech také ztratil, když nejprve jeho místo v Gordonově čtvrté formaci zaujal Pinizzotto, mladý fin pak dostal šanci ve třetí formaci vedle Draisaitla, ale ani tam se mu podle trenérových představ nevedlo. O své místo v prvním týmu tedy prozatím přišel. Navíc na farmu putuje přes waiver list a ještě během dneška si ho může nějaký tým stáhnout.

Jak to vypadá v obraně? Obranné dvojice se v Oilers mění prakticky před každým zápasem jako na běžícím páse a trenéři nedokáží najít tu správnou a pevnou sestavu. Marinčinovo místo v sestavě prozatím obsadil Oscar Klefbom, který se zabydluje vedle Jeffa Petryho. Do sestavy se vrátil Justin Schultz, který měl být tahounem mužstva a lídrem mezi obránci, ale jeho velice nevyrovnané výkony dokonce vedly k tomu, že ho Dallas Eakins nechal v zápase s Nashvillem na tribuně. Totéž se stalo předtím i ještě zkušenějšímu Nikitinovi. Další, kdo je jako na houpačce je Keith Aulie. Jeden zápas hraje, pak zase ne. Naopak slušné výkony předvádějí Mark Fayne a Jeff Petry. Obranné dvojice by měly vypadat takto:

Ference – Schultz
Nikitin – Fayne
Klefbom – Petry

V útoku se také bude s hráči hýbat, Joensuu byl odejit, Hendricksův start je nejistý. Po návratu Taylora Halla opět stagnují výkony Ryana Nugenta-Hopkinse, který byl za Hallovy nepřítomnosti lídrem týmu. První formace vůbec zažívá útlum a prosazují se spíše ty ostatní. Zdá se, že dobrým tahem se zdá být zařazení Naila Yakupova do druhé formace s Arcobellem a Purcellem. Určitě by v tomto složení měli dostat více času na sehrání, protože jejich souhra vypadá nadějně. Zajímavá spolupráce se zdá být vidět i ve třetí formaci mezi Perronem a Draisaitlem. Perron to v posledních dnech nemá jistě lehké, protože se neustále mluví o jeho výměně, ale navzdory tomu se naopak jeho výkony zlepšují. (Nebo právě proto?) Svůj potenciál konečně začíná naplňovat trojka letošního draftu Leon Draisaitl. Nelze si nepovšimnout jeho precizní práci s pukem, ve které je jeho doména. Skvělá technika byla ostatně také důvod jeho vysoké pozice v draftu a také proč si ho Edmonton vybral. Ale neustále mu něco scházelo, hlavně síla a hra do těla. To si myslím neustále zlepšuje a je na něm vidět i větší sebevědomí. Takže jen tak dál Leone! Dá se předpokládat, že v jeho formaci s Perronem na křídle bude pravidelně nastupovat Matt Hendricks. Jak už jsem ale psal výše, dnes to může být Tyler Pitlick. Čtvrtou bude tvořit Gazdic, Gordon a Pinizzotto.

útok:

Hall – Nugent-Hopkins – Eberle
Yakupov – Arcobello – Purcell
Perron – Draisaitl – Hendricks (Pitlick)
Gazdic – Gordon – Pinizzotto

Po jednozápasové pauze dnes bude opět chytat Viktor Fasth.

Zápas začíná ve 3:30 SEČ.