Oilers musí změnit mnoho věcí, ale ne hned!

mact-and-loweZačátek prosince a šance na play off je téměř nulová. Oilers nasbírali během úvodních 25 zápasů mizerných 16 bodů. V následujících 57 utkáních by museli Naftaři uhrát zhruba 76 bodů, aby se v celkovém součtu dostali na hodnotu 92 bodů, které by teoreticky mohly stačit na 8. místo v Západní konferenci. Zřejmě se v řadách zhrzených fanoušků nenajde žádný, který by byl schopen uvedenému scénáři uvěřit.

Na webu oilersnation.com publikoval Jason Gregor velmi zajímavou úvahu o aktuálním stavu Edmontonu Oilers. Autor popisuje svou návštěvu Los Angeles, během které mimo jiné shlédl ve Staples Centre utkání domácích Kings proti Blackhawks. Elektrizující hra, úžasná atmosféra a zjištění, že současní Oilers jsou úplně někde jinde. Gregor si během zápasu udělal celkem slušný obrázek o tom, co tyto dva týmy od Edmontonu odlišuje. Tak především – Hawks i Kings jsou zodpovědně hrající mužstva. Jinými slovy jejich hráči téměř nedělají do očí bijící chyby, respektive tuto „herní disciplínu“ dokážou stlačit na minimum. Všichni hráči „jdou do brány“ a ve všech herních činnostech se navzájem podporují. Obránci se nepouští bezhlavě do třetiny soupeře, pokud jejich tým nemá jistotu držení kotouče. Oba týmy mají na první pohled zažitou vítěznou mentalitu, a dokážou tvrdě bojovat každý zápas, každou noc. Pro fanouška Oilers bylo dle autorových slov velmi osvěžující sledovat hráče, kteří se prezentovali tak obrovským nasazením po celé utkání.

Jason Gregor ve svém článku dále konstatuje, že Oilers momentálně na své cestě nejenže nevidí světlo na konci tunelu, oni zatím nevidí pravděpodobně ani onen tunel. Celá organizace je ve velkém nepořádku. Autor však poněkud překvapivě uvádí, že Oilers by právě teď žádné zásadní změny činit neměli. Sezona je u konce. My všichni to víme. Gregor souhlasí s tím, že změny proběhnout musí, ale proč nepočkat do Nového roku s nadějí, že Edmonton ještě více zabředne pod Columbus, Buffalo, Carolinu a Philadelphii. V souvislosti se změnami podmínek draftové loterie je to konečný čas, který 30. mužstvu v žebříčku garantuje zisk jednoho ze dvou top talentů – Connora McDavida nebo Jacka Eichela. Proč nyní dělat kroky, které by mohly výhodnou pozici pro draft ohrozit? Upřímně řečeno, k čemu pod novým trenérem vyhrát 4 nebo 5 příštích zápasů, které mohou Edmonton stát McDavida? Možná to zní jako poraženecká slova, ale umístění na 24. nebo na 25. místě v lize téhle organizaci nijak nepomůže. Autor si zároveň plně uvědomuje, že samotný „zisk“ 30. příčky nezaručí klubu do budoucna zlepšení, a to zejména v případě, že na svých místech zůstanou osoby se zásadními rozhodovacími pravomocemi. Je bolestivé tohle psát, ale nyní není vhodný čas na žádné velké změny.

Mimo výše uvedené důvody může mít velký vliv na současnou nečinnost klubového vedení také skutečnost, že seznam potenciálních trenérů a generálních manažerů je dnes mnohem menší, než bude po skončení sezony.

Produkt na ledě je to, čeho jsme každý den očitými svědky, ale mnoho z rozhodnutí mimo led je důvodem, proč je právě onen produkt na ledě tak hrozný. Největší chybou v managmentu Oilers je jejich neochota mluvit se svými zaměstnanci. Kevin Lowe najal MacTavishe bez pohovorů s jinými adepty na jeho práci. Jak pak mohou tvrdit, že tenhle muž byl nejlepším kandidátem, když ve skutečnosti nemluvili s nikým jiným? Proč nevyužít této příležitosti k rozhovorům s některými lidmi z branže a slyšet čtyři nebo pět různých pohledů na váš tým?

Craig MacTavish se překotně zbavil Ralpha Kruegera zrovna ve chvíli, kdy zvedal klub z bahna a najal Dallase Eakinse. Neproběhlo však rozsáhlé pátrání po hlavním trenérovi. Ne, když hledal asistenta, setkal se s Eakinsem a rozhodl se, že právě on bude nejlepším kandidátem na hlavního trenéra. A zjevně není. Po dlouhodobě neuspokojivých výkonech maskovaných mužů mohl být trenér brankářů Chabot propuštěn už v létě, v době, kdy by mohlo být v klidu osloveno více kandidátů. Místo toho se čekalo, až bude odehráno 20 zápasů, a poté byl do funkce narychlo „instalován“ Dustin Schwartz z Oil Kings. Další do očí bijící chybou je, že MacTavish, Eakins a Schwartz jsou všichni ve svých rolích nováčky na úrovni NHL. Nemůžete mít tolik nezkušenosti v jedné organizaci, a očekávat, že bude vítězná.

Majitel klubu Katz skutečně nemusí provádět žádné zásadní kroky už dnes a riskovat ztrátu Eichela nebo McDavida, ale až se konečně dají věci do pohybu, bylo by vhodné ve jménu celé fanouškovské základny provést důkladný a především profesionální proces přijímacích pohovorů. Jediná správná cesta je přivést zkušené lidi z jiných organizací a pozorně naslouchat, co je podle jejich názoru s Oilers špatně.