Oscar Klefbom – švédská naděje v obraně Oilers

Klefbom_Oscar_EDM_01Pokud bychom chtěli najít alespoň nějaké pozitivum na práci hlavního trenéra Edmontonu Dallase Eakinse, tak je to bezpochyby skutečnost, že se rozhodně nebojí dávat příležitost mladým hráčům. V posledních dvou utkáních proti San Jose a Anaheimu byl nejvytěžovanějším obráncem týmu švédský talent Oscar Klefbom. A nutno podotknout, že si tento jednadvacetiletý hráč nevedl vůbec špatně.Klefbom byl Edmontonem draftován z celkové 19. pozice v roce 2011. S odchodem do zámoří však příliš nepospíchal a před kanadskou juniorskou soutěží dal přednost bitvám v domácí nejvyšší lize s názvem Elitserien. Po tři sezony zde hájil barvy mateřského Färjestadu, týmu jenž sídlí v městě Karlstad, které je současně hráčovým rodištěm.

Podrobnější pohled na přednosti a slabiny švédského beka nabízejí postřehy skautů, kteří hru Klefboma přirozeně sledovali už před draftem. Mezi kladné hráčovy stránky řadili především jeho fyzické parametry (191 cm a 95 kg), které jej k jeho povolání „psa obranáře“ přímo předurčují. Klefbom je však také vynikající bruslař s perfektním pohybem, který disponuje rovněž poměrně dobrou hrou s pukem, což sebou přináší velký ofenzivní potenciál. Tato vyvážená kombinace velikosti, rychlosti a zručnosti byla pro vyhledávače talentů mnoha klubů NHL obrovským lákadlem. Slabinou může být poněkud riskantní pojetí jeho hry, které může vést k chybám, nebo dokonce ke zraněním. V kostce by se dal Klefbom charakterizovat jako agresivní ofenzivní obránce s dobrou rozehrávkou i střelou. Ze švédských mládežnických výběrů si přinesl také pověst přirozeného vůdce.

Ke zlomovému kroku ve své kariéře se odhodlal v létě roku 2013 a od následujícího ročníku už ochutnával tvrdý severoamerický hokejový chléb na farmě Oilers v klubu Oklahoma City Barons. Ve stejné sezoně se dočkal také debutu v NHL. Stalo se tak v zápase s Minnesotou, a Klefbom se podílel na vítězství Oilers v poměru 4:3. Svou první (a zatím jedinou) branku v nejprestižnější hokejové soutěži světa vsítil 28. března 2014. Překonaným brankářem byl Jonas Hiller z Anaheimu a Klefbom gólem dopomohl k výhře svého týmu 4:3 po prodloužení.

V aktuálním ročníku se Edmontonu znovu vůbec nedaří. Očekávaný progres talentovaného týmu je v nedohlednu a klub se utápí na dně tabulky Západní konference. Pro Klefboma se však může paradoxně (nebo právě proto) jednat o výkonnostně zlomovou sezonu. Obrana Oilers hlasitě volá po kompletní rekonstrukci a právě švédský mladík by mohl být jedním ze základních kamenů tohoto nevyhnutelného procesu. V současné době má od trenéra důvěru, jaké se mu zatím nikdy v prvním týmu nedostávalo. Není se co divit, Edmonton bude zbylé dvě třetiny ročníku dohrávat pouze „z povinnosti“ a není lepší příležitosti, jak do týmu zabudovat mladého perspektivního obránce.  Ve vítězném utkání proti San Jose, díky kterému Oilers přerušili strašidelnou sérii 11 porážek v řadě, strávili více času na ledě pouze stálice obrany Naftařů – kapitán Andrew Ference a Jeff Petry. V následujících dvou utkáních v Kalifornii, jak už bylo zmíněno na začátku článku, byl Klefbom absolutním lídrem obrany, tedy alespoň co se pobytu na ledě týče. Nezklamal však ani herně, chodil na přesilovky, bránil v oslabení. Na vlastní polovině kluziště si počínal jako zkušený mazák, zbytečně neriskoval a na ledě San Jose si dokonce mohl připsat svůj druhý gól v NHL. Tentokrát však byla konstrukce branky Alexe Stalocka proti. Dost možná ještě nyní zvoní americkému brankáři Žraloků po jeho dělovce od modré čáry v uších.

Ve své nováčkovské sezoně Klefbom často dělal chyby, když se dostal pod tlak, nečetl tak dobře hru a na ledě se v mnoha případech až příliš dlouho rozmýšlel co udělat s pukem. V letošním ročníku ale po několika „zahřívacích“ utkáních ukazuje ve své hře jasně rozpoznatelný progres.  Oilers doslova přetékají talentem, ale pouze v útočných řadách. Co se obránců týče, výběr je o poznání slabší. Nyní se však může blýskat na lepší časy. Klefbom letos zatím dokazuje, že je na NHL již plně připraven. Právě on by mohl být tím hráčem, kolem kterého by se v blízké budoucnosti mohlo vytvořit jádro obranného valu budoucích šampionů.

Z pohledu českého fanouška můžeme doufat, že v jeho šlépějích půjde v dohledné době také další nadějný obránce, působící nyní na farmě Edmontonu – David Musil.