Nové tváře dodaly týmu čerstvou energii

10695082Poslední týdny byly v organizaci Edmontonu Oilers hektické. Vedení kanadského klubu konečně došla trpělivost a zareagovalo na tragické výsledky. Poroučel se hlavní trenér Eakins, došlo i na pohyb v hráčském kádru. Frustrovaní fanoušci nesli týdny nečinnosti s velkou nelibostí, Generální manažer MacTavish však podle všeho nechtěl činit zásadní rozhodnutí pod vlivem emocí. Prozíravě se nejprve na pár utkání posunul blíže k hráčům a než koučování v plném rozsahu svěřil prozatímnímu trenérovi Nelsonovi, udělal si vypovídající obrázek o tom, jak mužstvo na střídačce a v kabině (ne)funguje.

„V těchto těžkých časech je nutné vnést do týmu trochu života, trochu více energie a právě to jsme příchodem nového trenéra a několika hráčů dostali.“ Řekl k současné situaci Teddy Purcell. Útočník Naftařů to vystihl zcela přesně – začíná to už trenérem. Kdykoliv dojde ke změně na postu hlavního kouče, přináší to sebou pro mužstvo novou motivaci. A stejně jako lidský organismus probudí energetický nápoj, tak i noví hráči na soupisce mohou týmu dodat tolik potřebný impuls.

„Přináší nový pohled na věc a vytváří více energie mezi hráči v kabině i na ledě,“ řekl trenér Oilers Todd Nelson k přínosu Dereka Roye, Matta Frasera a Roba Klinkhammera. „Pokaždé, když dostanete do týmu nové hráče, přinesou svěží vítr a chlapi v kabině jsou nadšení.“

Derek Roy od prvního střídání ukázal v útočných řadách Edmontonu zkušenost a klid, navíc naznačuje, že by mohl být i pravidelným přispěvatelem do statistik kanadského bodování.

Rob Klinkhammer si po svém příletu z Pittsburghu stačil poprvé v neděli ráno s Oilers zabruslit a večer naskočil do vítězného utkání proti Islanders. Hned se uvedl v perfektním světle, když výborným napadáním připravil úvodní branku pro Hendrickse.

Matt Fraser na Silvestra otevřel skóre v Calgary. Další branku přidal v závěru utkání proti Islanders a zatím potvrzuje pověst kvalitního power forvarda s nebezpečnou střelou a buldočí vůlí.

Všichni noví hráči přišli s očividnou touhou Oilers pomoci a zatím na ledě svá předsevzetí plní do puntíku. „Je to pouze o vítězné zkušenosti,“ vysvětlil Roy. „Myslím si, že když začnete vyhrávat, získáte sebevědomí a budete vědět, jak jít do zápasu, který se chystáte vyhrát. Když jdete do třetí třetiny s tím, že o branku vedete, víte, že neexistuje žádná šance, aby se druhý tým vrátil do zápasu. Myslím, že utkání proti Islanders bylo dobrým příkladem. Dál jsme tvrdě pracovali a utkání dovedli do šťastného konce“. Oilers si v předešlých duelech nedokázali zpravidla vybudovat dostatečný brankový náskok a pokud ano, většinou se týmu nepodařilo ho udržet a Edmonton tak během první poloviny sezóny poztrácel spoustu důležitých bodů. To by se teď mělo konečně změnit. Změna přístupu hráčů, jejich myšlení a znovuzískání sebedůvěry mohou odepisovaný klub konečně nastartovat. Skutečnost, že Naftaři dokázali bodovat v posledních čtyřech zápasech, naznačuje, že by se nemuselo jednat pouze o zbožné přání rezignovaných fanoušků kanadského klubu.

Je tady spousta dobrých lidí, kteří se snaží zůstat pozitivní a dělat správné věci. Ztratili jsme vedení proti Los Angeles, měli jsme náskok proti Calgary a vždy jsme našli způsob, jak si zápas zkomplikovat nebo dokonce ztratit. To vše je součástí procesu učení. Myslím si, že v posledním zápase proti Islanders jsme odvedli opravdu dobrou práci a své vedení zaslouženě udrželi. Musíme se z toho poučit.“ řekl Purcell.

Hendricks dodává, že i on vidí v posledních zápasech výrazné zlepšení. „Mluvili jsme hodně o naší kolektivní hře,“ řekl Hendricks po vítězství nad Islanders.

Zmiňovaní tři nováčci v dresu Oilers zaznamenali v posledních čtyřech zápasech dohromady tři branky a dvě asistence. Nelze očekávat, že se hráčský kádr bude z důvodu zachování nadšení doplňovat každý týden, což znamená, že hlavním úkolem pro nového trenéra a jeho svěřence je zůstat co nejdéle v pozitivním naladění a neuhnout z nastoupené cesty.