«

»

Led 07 2015

Zbytečné vyloučení v závěru utkání stálo Oilers body

DEV_9695_slideOilers nastoupili podruhé v řadě na domácím ledě a své zlepšené výkony z posledních zápasů chtěli potvrdit i proti Detroitu. Není to tak dlouho, co byli Red Wings pro Naftaře klasickým soupeřem, s kterým se během ročníku potkávali poměrně často. Nedávný přesun Detroitu do Východní konference však znamená, že se tento protivník podívá na led Reaxall Place v sezoně už pouze jedinkrát. V brance Oilers dostal po dlouhé době příležitost od úvodních vteřin švédský brankář Viktor Fasth a jak se později ukázalo, jednalo se o výborný trenérův tah. Na druhé straně se mezi tyče postavila stálice Rudých Křídel Jimmy Howard.

V úvodu první třetiny pálil nepřesně na Fastha detroitský Riley Sheahan. Prvním hráčem, který vážněji ohrozil Howarda v brance Wings byl nováček v dresu s ropnou kapkou Rob Klinkhammer. Ve 4. minutě se Stephen Weiss krásně proháčkoval po pravé straně kluziště až do útočného pásma, kde přenechal kotouč Datsyukovi, ten však pouze vyzkoušel pozornost Fastha. Hráči Detroitu v úvodní části utkání puk domácím příliš nepůjčovali a zůstávali usazeni v jejich obranném pásmu. V 6. minutě konečně Justin Schultz založil útočnou akci domácích. Po jeho přihrávce se ke střele dostal Ryan Nugent-Hopkins, ale Howard jeho střelu vyrazil. Naftaři se po vlažném začátku utkání začali více osmělovat a dokázali si vytvořit i několik slušných šancí. V polovině 8. minuty se prezentoval krásnou střelou od modré Jonathan Ericsson, před brankou ještě clonil domácímu brankáři Henrik Zetterberg, ale i přesto si švédský gólman s celou situací dokázal poradit. O několik desítek sekund později se na druhé straně pokoušel zpoza branky zakončit Pouliot. V čase 10:12 byl vyloučen za hákování domácí útočník Purcell. Po půl minutě přesilové hry se v obrovské šanci ocitl slovenský útočník Detroitu Tatar. Jeho střela z levého kruhu však pouze orazítkovala horní tyčku Fasthovy branky. Krátce po skončení početní výhody se dvířka na trestné lavici otevřela znovu. Nyní však rozhodčí ukázal na hráče Red Wings. Luke Glendening vyfasoval dvě minuty za krosček. První polovina přesilové hry se Naftařům vůbec nevydařila, jiskřička naděje však edmontonským svitla v čase 13:58, když byl vyloučen další hráč hostů. Ke Glendeningovi si za zdržování hry přisedl Danny DeKeyser. Oilers roztočili před Howardem útočný kolotoč. Nejdříve Jordan Eberle obdržel krásnou kolmici do středu levého kruhu, ale jeho střela mířila jen do připravené lapačky hostujícího gólmana.  O chvíli později Jeff Petry pálil od modré, ale i tento pokus Howard s přehledem zlikvidoval. Když už byli hosté ve čtyřech, tak domácí přeci jen vsítili branku. Petry zachytil kotouč na modré čáře, který následně volnému Eberlemu. Ten se z ostrého úhlu prokličkoval až před branku, kde Howarda překvapil nenápadnou střelou. Asistence byly připsány Jeffu Petrymu a také Antonu Landerovi. V 19. minutě si Darren Helm šikovně zpracoval přihrávku a z pravého kruhu vyslal hodně prudkou střelu. Fasth jeho pokus vyrazil do ochranné sítě. Po první třetině byl poměr střel na branku 8:12 pro hostující mužstvo.

Hned ve druhé minutě prostředního dějství putoval za katr domácí obránce Nikitin, který se provinil zdržováním hry. Po zhruba půl minutě se ocitl zcela osamocen před brankou Fastha Weiss, ale střela mu příliš nesedla, a tak trefil pouze připraveného domácího brankáře. Do žádné vážnější šance se už hráči Red Wings v přesilovce nepropracovali a tak i jejich druhá početní výhoda zůstala nevyužitá. Ve 25. minutě obdržel další novic v domácím dresu Derek Roy přesnou kolmici do středu levého kruhu, odkud vyslal tvrdou střelu. Howard však neměl pro jeho útočné choutky pochopení a puk ukryl ve své výstroji. O minutu později ujel Yakupov společně s Mattem Fraserem do přečíslení dva na jednoho. První jmenovaný se svižnou střelou pokusil překonat Howarda. Ten však svůj tým znovu podržel. Na konci 27. minuty se do úniku dva na jednoho dostali pro změnu hráči Detroitu, ale k zakončení se nedostali. Do Jurčovy přihrávky padl obětavě jeden z domácích obránců. V čase 27:10 byl vyloučen Matt Hendricks a opět to bylo za zdržování hry. Hosté sehráli přesilovku poměrně aktivně a snažili se pálit na domácí branku z každé pozice. Fasth však neustále odolával. Ve 31. minutě však bylo jeho kouzlo odčarováno. Kyle Quincey se dostal ke kotouči a nejprve se pokoušel vystřelit z hranice kruhu, puk mu ale sjel z hokejky. Na druhý pokus se již nemýlil a krásnou střelou z mezikruží vyrovnal. Asistenci si připsal Justin Abdelkader. Domácí se i přes vyrovnání tlačili neustále dopředu. Ve 33. minutě Gordon přihrával na zcela volného Hendrickse, ale tomu střela z první nesedla. O chvíli později hořelo před domácí brankou. Nejprve se z ničeho nic objevil v těsné blízkosti Fastha jeho krajan  Zetterberg, ale domácí strážce branky si s jeho střelou poradil. Za pár vteřin se dostal ke střele aktivně hrající Tatar. Jeho pokus dokázal Fasth ještě vyrazit. Za okamžik se k odraženému puku dostal opět Tatar, který měl před sebou zcela odkrytou branku. Domácího brankáře však perfektně zastoupil obránce NIkitin, který si lehl do brankoviště a vykopl kotouč z brankové čáry. Ve 35. minutě byla k vidění další obrovská šance hostů. Dacjuk ujížděl spolu s Helmem dva na jednoho. První jmenovaný předložil ukázkovou kolmici, ale Helm po nastavení hole usměrnil puk jen do zadního plexiskla. Zhruba po minutě dostal na modrou krásně nabito Oscar Klefbom, ale jeho jedovatou pumelici vyrazil Howard za svoji branku. Ve 38. minutě o sobě dala opět vědět dvojice Sheahan – Tatar. Hráči si vyměnili puk, ale zakončující Tatar branku o několik metrů minul. V čase 38:20 byl faulován Gustav Nyquist, který se šikovně dostal před branku. Stačil ale ještě posunout kotouč na Zetterberga, který však tvrdou střelou trefil pouze blokujícího obránce. Nicméně na trestnou lavici putoval Eberle, který dostal menší trest za podražení. Po 9 vteřinách hosté přesilovou hru využili. Zetterberg vystřelil a před brankou šikovně tečoval mezi betony bezmocného Fastha Justin Abdelkader. Detroitští tedy otočili skóre a do šaten odjížděli o poznání veselejší než po první třetině. Střely na branku: 15:26 pro hosty.

Ve 42. minutě se dostal k odraženému puku Nyquist a bez váhání vypálil na připraveného Fastha. V polovině 43. minuty byl vyloučen za podražení hostující Franzen. Oilers se tak naskytla šance na vyrovnání brankového skóre. Bohužel realita na ledové ploše byla poněkud odlišná a Naftaři se dokázali usadit v útočném pásmu teprve v druhé polovině početní výhody. Nebylo to však na dlouho a tak hosté celkem v poklidu oslabení ubránili.  Jak se dostat před branku soupeře ukázali domácím hokejistům Darren Helm s Abdelkaderem. Po několika přihrávkách zakončoval druhý jmenovaný, na vynikajícího Fastha si však tentokrát nepřišel. Následovala poněkud klidnější pasáž zápasu, kdy se veškeré dění odehrávalo převážně ve středním pásmu. Ve 48. minutě pálil od modré Klefbom, ale jeho střela pouze orazítkovala zadní plexisklo. Naftaři se pokoušeli nadechnout k závěrečnému náporu, ale měli velké problémy dostat se vůbec z vlastního obranného pásma. V 52. minutě vyzkoušel pozornost Howarda domácí obránce Mark Fayne, ale brankář Rudých Křídel byl připraven a jeho pokus od modré zlikvidoval. Na druhé straně Fastha znovu zaměstnal s chutí hrající Tatar, který se dostal po levé straně až do útočného pásma a ihned po přejetí modré čáry vyslal na domácího gólmana tvrdou střelu. V čase 55:55 se domácí dočkali vyrovnání. Jordan Eberle obdržel krásnou přihrávku zpoza branky od Hopkinse a bez váhání vyslal tvrdou střelu, která se zastavila až za brankovou čárou. Druhá asistence byla připsána Hallovi. Vyrovnávací branka vlila do žil domácích hráčů novou energii a ti se hnali neustále do útoku. Veškeré jejich snahy o dobrý výsledek však zhatilo zbytečné vyloučení Pouliota v čase 27:32. Rozhodčí udělil domácímu útočníkovi 2 + 2 minuty za bodnutí špičkou hole. Úvod přesilové hry se hostům příliš nevydařil. Trenér Red Wings Babcock si vybral oddechový čas, aby udělil svým svěřencům důležité taktické pokyny. Ti si je pravděpodobně vzali k srdci, neboť v čase 59:26 zasadili Naftařům smrtící ránu. Pavel Datsyuk vystřelil z ostrého úhlu a po velkém zmatku v brankovišti nakonec kotouč doputoval za brankovou čáru. Asistence: Henrik Zetterberg a Gustav Nyquist. Domácí se ještě odhodlali k poslednímu zoufalému kroku a odvolali brankáře. 3 vteřiny před závěrečnou sirénou ale trefil prázdnou branku Luke Glendening a bylo po nadějích. Střely na branku – celkem 23:41 pro Detroit. Hvězdami utkání byli zvoleni Justin Abdelkader, Viktor Fasth a Pavel Datsyuk.

I přes porážku lze na hře Edmontonu najít určitá pozitiva. Především měnící se obraz hry mužstva vybízí do budoucna k mírnému optimismu. Hráči praktikují aktivní napadání už v útočném pásmu soupeře a celkově je na herním projevu čím dál tím více patrný rukopis nového trenéra Nelsona. Uvidíme, zda budou Naftaři ve zlepšených výkonech i přes dnešní ztrátu pokračovat. Dalším soupeřem bude opět na domácím ledě za dva dny silné Chicago.