Jaké by měly být cíle pro druhou polovinu sezony?

PNJ115-Oilers+Coyotes+HockeWeb coppernblue.com přinesl zajímavý článek Ryana Battyho. Autor v něm hledí vstříc druhé polovině základní část a poukazuje na několik důležitých věcí, které by měli Oilers v této fázi sezony vyřešit.

Vítejte v druhé polovině sezony. Kéž by bylo možné říci, že letos to bude jiné a tyto zápasy budou něco znamenat. Ale nebudou. Ale jen proto, že jsou nadcházející utkání zdánlivě bezvýznamná z pohledu umístění, neznamená to, že by měli Oilers jen sedět s rukama v klíně a čekat na konec sezony. Obzvlášť, když je stále co vylepšovat. Batty nabízí bez konkrétního pořadí pět věcí, které chce vidět, že se stanou během oněch 41 zápasů.

Podepsat Petryho

Realita ohledně Jeffa Petryho je jednoduchá. Je to nejlepší obránce v týmu. Zatím není v základním kádru ani na farmě nikdo, kdo by jej mohl v příští sezoně plnohodnotně nahradit. A najít náhradu na trhu volných hráčů bude stát minimálně stejně jako Petryho udržet, navíc bez záruky, že se to podaří. Nová smlouva pro Petryho by měla být priorita číslo jedna. Vlastně – proč se tak ještě nestalo? Pokud nechce zůstat a touží se stát součástí úspěšného týmu, bylo by výhodné přesvědčit ho alespoň k jednoletému kontraktu. A když by se v příští sezoně Edmonton kvalitativně zvedl a Petry by změnil názor, na stole může přistát lákavá dlouhodobá smlouva. Nebo může zkusit štěstí jinde.

Zjistit co je s Yakupovem

Ruská naděje sice stále patří mezi velmi mladé hráče, ale na druhou stranu hraje NHL již dostatečně dlouho na to, aby ukázala, kde by mohlo být její místo. Zatím však o něm nevíme téměř nic. Střelec? Tvůrce hry? Specialista na přesilovky? V současné době Yakupov paběrkuje i co se pobytu na ledě týče. V následujících 41 zápasech by měl dostat více prostoru, měl by hrát přesilovky a konečně trenérovi i vedení ukázat, v čem třímá jeho skutečný potenciál. Upřímně – těžko bude hrát ještě hůře, a pokud ho generální manažer bude chtít v létě použít jako součást nějakého obchodu, mělo by být v zájmu hráče i klubu, aby se snažil výkony na ledě zvednout svou cenu.

Rozhodnout, kde z trojice Ference, Nikitin a Schultz odejde

Oilers zkrátka nemohou zahájit sezonu 2015/16 se všemi třemi v kádru. Tito tři obránci stojí klub nemalé finanční prostředky a výkonnostně bohužel nepatři ani jeden do lepší, než třetí obranné dvojice. Ference by mohl být pro ostatní kluby velkým lákadlem již při přestupové uzávěrce, neboť jeho zkušenosti by se v play off mohly hodit. Schultz může naopak vábit zájemce ideálním hokejovým věkem a ofenzivním potenciálem. Přeplácený Nikitin byl krok vedle od samého začátku.

Neoblíbit si Nelsona

Na první pohled vypadá jako ideální volba, ale není to trenér, kterého tohle mužstvo potřebuje. Bez ohledu na to, jak druhá polovina sezony výsledkově dopadne. Oilers potřebují někoho, kdo není spjat s touto organizací, někoho s novými nápady a novými způsoby jak trénovat tenhle tým. Neznamená to, že je Nelson špatný trenér, a že by nemohl být v jakoukoliv jinou dobu skvělou volbou. Ale načasování, kdy začal svou cestu v Edmontonu, zkrátka nebylo ideální a těžko by to mohlo fungovat.

Neznepokojovat se, když tým začne vyhrávat

Brankáři se začínají pozvolna vracet do stavu, který lze nazvat normálním. Je jen otázkou času, kdy se začnou zlepšovat přesilové hry mužstva a až se tak stane, tak tento tým začne vyhrávat více zápasů, než tomu bylo doposud. Bohužel Oilers měli tak špatný začátek sezony a tak dlouhé série bez vítězství, že lepší než konečné 28. místo z toho pravděpodobně být nemůže. Není na místě trápit se, že díky zlepšeným výkonům a následně i výsledkům mohou Oilers přijít o nadějnou pozici v draftu. Stačí jen sedět a užívat si výher, když přijdou. To je přece smysl celé hry. Vypočítavost by rozhodně neměla potlačit hrdost a sportovní podstatu, i když je ve hře Connor McDavid.