«

»

Led 12 2015

Naftaři na rozjeté Pantery nestačili

Panthers Oilers Hockey (10)Oba soupeři se v letošním ročníku postavili k vůbec prvnímu měření sil. Panteři ze slunné Floridy dorazili do nejsevernějšího města NHL a v Albertě je přivítalo -13 stupňů Celsia. Podobně mrazivý zážitek toužili nabídnout svému sokovi také hokejisté Oilers, kteří se v posledních utkáních dostávají do poměrně slušné formy. V podobném duchu se ale prezentuje také Florida, o čemž svedčí mimo jiné poslední dvě vítězství na ledě Vancouveru a Calgary. Na obou stranách se do branek postavily jedničky svých týmů – kanadští brankáři Scrivens a Luongo.

V polovině 2. minuty měl kotouč na holi obránce Naftařů Petry, který jej zamýšlel posunout do středního pásma. Místo toho však našel pouze hokejku soupeře. Střela Bollanda z první se však neujala a Scrivens vůbec nemusel zasahovat. O pár vteřin později si Sean Bergenheim ideálně vybruslil do předbrankového prostoru, ale také jeho střela těsně nad ledem minula domácí branku. Na druhé straně nepřesně střílel Mark Fayne.  V čase 4:01 hosté otevřeli gólový účet utkání. Po rychlém průniku Panterů do útočného pásma se k odraženému kotouči dostal Jimmy Hayes a rychlou střelou z otočky nedal domácímu brankáři šanci. Asistence při první brance Floridy byla připsána Nicku Bjugstadovi a Jussi Jokinenovi.  Na začátku 5. minuty vyzkoušeli krátce po sobě pozornost Luonga Schultz a Yakupov. O několik desítek vteřin později se neujal ani střelecký pokus Matta Frasera. V 9. minutě trefil Scrivense z dobré pozice Brian Campbell. Přesně v polovině první třetiny se po parádní Bjugstadově přihrávce dostal ke střele aktivně hrající Hayes, který ovšem netrefil ideálně. Domácí hráči se snažili opět praktikovat tvrdou hru do těla a napadali svého soupeře již hluboko v jeho obranném pásmu. K výraznějšímu tlaku však ze strany Oilers během úvodních 20 minut nedošlo. V 15. minutě znovu hořelo před domácí brankou. Jonathan Huberdeau vyslal na Scrivense tvrdou střelu, která orzaítkovala horní tyčku. Domácímu brankáři bude pravděpodobně ještě dlouho zvonit v uších. Zhruba o půl minuty později se  Huberdeau ocitl v další šanci, Scrivens jeho pokus vytěsnil mimo branku. V závěru úvodní části hry se domácí přeci jen usadili před Luongem. Byl z toho však pouze střelecký pokus  ruského obránce Nikitina. Jeho střelu příklepem Luongo zneškodnil svým betonem. V první třetině nebyli diváci svědky žádného vyloučení. Střely na branku 9:11 ve prospěch hostů z Floridy.

Ve 22. minutě si Jordan Eberle elegantně vybruslil před branku. Jeho střela z kruhu skončila na hrudi brankáře Luonga. Vzápětí vyzkoušel připravenost gólmana Panthers Yakupov, který vyslal střelu příklepem. Domácí vstoupili do druhé třetiny velice aktivně a vyrovnávací branka na sebe logicky nenechala dlouho čekat.   Roberto Luongo nedokázal nadvakrát zkrotit skákavý kotouč, který se od Nugent-Hopkinse dostal k volnému Eberlemu. V posledních zápasech produktivní útočník Naftařů poslal kotouč přes ležícího brankáře bez větší námahy do branky. Asistence: Ryan Nugent-Hopkins a Taylor Hall. Zhruba minutu a půl po  gólu střílel Kopecký, ale Scrivens byl na svém místě. Na druhé straně kluziště to zkoušel se stejným výsledkem Gordon. V čase 26:55 se hosté znovu dostali do vedení. Od modré čáry vypálil Campbell a jeho pumelice se zastavila až v horní části branky Bena Scrivense. Asistence si do statistik připsali Aaron Ekblad a Jussi Jokinen. Oilers inkasovaná branka nerozhodila a znovu se odhodlaně drali za vyrovnáním. Obrana Floridy však fungovala spolehlivě. Ve 30. minutě střílel příklepem Nikitin a jeho rána řádně protáhla hostujícího gólmana. O chvíli později pálil na Scrivense od modré Pirri, domácí brankář ztlumil jeho pokus ve své výstroji. V druhé polovině prostřední periody začali domácí stupňovat svůj tlak a konečně se jim podařilo dostávat se častěji před brankáře Luonga. Nejdřívě nepřesně pálil Nikitin. Vzápětí nepřekonal v dobré pozici hostujícího brankáře Hall. Další střelecký pokus si připsal domácí kapitán Ference. Ve 37. minutě zahrozil před brakou Edmontonu Pirri, Scrivens si však poradil i s nebezpečnou dorážkou. V čase 38:49 přišlo na řadu první vyloučení zápasu. Kulikov vyfasoval dvě minuty za podražení, když mezi kruhy poslal k zemi Taylora Halla. Domácí tedy dohrávali zbytek druhé třetiny v početní převaze, měli však velké problémy vůbec se usadit v útočném pásmu a tak si žádnou vážnější šanci vytvořit nedokázali. Střely na branku po druhé části hry 23:21 pro Edmonton.

V dohrávané přesilové hře zkoušel nejprve střelecké štěstí Schultz, ovšem bez úspěchu. Podobně pochodili také domácí útočníci Nugent – Hopkins a Eberle. V čase 42:05 byl za nedovolené bránění vyloučen obránce Naftařů Mark Fayne a početní výhodu si tak mohli vyzkoušet pro změnu Panthers. Netrvalo dlouho a v tisíciprocentní šanci se ocitl Jussi Jokinen. O téměř jistou branku jej však excelentním zákrokem připravil Scrivens. O deset vteřin později zkoušel Jokinen vyzrát na domácího brankáře znovu, ale i tentokrát vyšel ze vzájemného souboje vítězné maskovaný muž v domácí svatyni. Až v čase 45:08 se hosté konečně prosadili.  Tomáš Kopecký dostal puk přesně na hůl do ideálního prostoru před brankou a střelou bez přípravy překvapil Scrivense. Asistence: Derek MacKenzie a Scottie Upshall. Domácí ale rozhodně nesložili zbraně.  K odpovědi jim stačilo pouhých 37 vteřin. Při signalizované výhodě se Oilers dostali do výhodné palebné pozice.  První tři pokusy ještě Luongo zpacifikoval. Na střelu Pouliota však už nedosáhl. Obrana Panthers jakoby v tu chvíli vůbec neexistovala. Asistence byly připsány Dereku Royovi a Nikitovi NIkitinovi. Po kontaktním gólu domácích se opět zajiskřilo na opačném konci kluziště.  Nejprve Brad Boyes trefil v dobré pozici tyčku a poté se stejný hráč dostal k dorážce, která však jen minula branku. V čase 48:21 byl za podražení vyloučen Andrew Ference. Po dvaceti odehraných vteřinách z přesilové hry napálil Bjugstad tyčku Scrivensovy branky. Florida sehrála přesilovou hru parádně a domácí místy nevěděli kam dřív skočit. Ke kýženému gólovému efektu však snaha hostí nevedla. V polovině 51. minuty  putovali za katr po vzájemné potyčce Hendricks a Gudbranson. V následující fázi utkání se spíše urputně bojovalo o střední pásmo a hra se trochu ulidnila. V čase 55:27 hostě zchladili snahy Naftařů o vyrovnání tím nejlepším možným způsobem – další brankou v síti domácích.   Sean Bergenheim obdržel přihrávku přesně na hůl a z těsné blízkosti překonal Scrivense střelou do horní části branky. Asistence: Tomáš Fleischmann. Edmonton se ještě v závěru utkání pokusil odvolat brankáře, ale ani vyloučení Gudbransona 28 vteřin před závěrečným hvizdem již na konečném skóre nic nezmenilo. Poměr střel na branku 33:27 pro Edmonton. Hvězdami utkání byli vyhlášeni: Roberto Luongo, Jordan Eberle a Aaron Ekblad.