Preview: Blues-Oilers

635528174469000008-USATSI-8235002Před očekávaným utkání hvězd vyjíždějí hokejisté Edmontonu na čtyřzápasový trip, který začínají  dnes na ledě St.Louis Blues. Ti jsou pro Edmonton tradičně neoblíbeným soupeřem a Oilers s nimi nemají právě lichotivou bilanci. Podaří se Oilers dnes zlomit prokletí?

 

 

 

Blues jsou se 136 góly nejproduktivnějším týmem západní konference a v posledních čtyřech zápasech dokázali pokaždé vyhrát  a ještě k tomu vstřelit úctyhodných 25 gólů! Nejproduktivnějším hráčem je ruský mladík Vladimír Tarasenko, který je hvězdou letošního ročníku a svými finesami a technickou hrou baví celou NHL. Nemá navíc žádné kolísavé výkony ani propady formy, pravidelně boduje a dlouhodobě se drží v nejlepší desítce kanadského bodování NHL. Druhý útok Blues je vůbec velice nebezpečný a Tarasenko těží ze spolupráce s dalším objevem finem Jorim Lehterou, který do soutěže taktéž vlétl ve velkém stylu, poslední dobou se bodovými příspěvky trochu zadrhl, ale od něj se očekávají spíše defenzivní úkoly. Třetím do party je totiž další útočná star Jaden Schwartz. Ten byl delší dobu zraněný, ale stále je v klubové produktivitě na třetím místě a i po zranění pokračuje ve svých útočných choutkách. Blues se po hledání vhodné kombinace formací podařilo tým ustálit a bodově se prosazují všechny tři elitní formace. V té první hraje další velice produktivní hráč Alexander Steen, který zazářil hlavně v loňské sezoně a i v té letošní naplňuje svůj potenciál. K němu se konečně přidal i kapitán týmu americký reprezentant David Backes, který v posledních třech zápasech vstřelil pět gólů. A také specialista na nájezdy TJ.Oshie, který měl velice vlažný vstup do sezony, ale nyní je to opět ten starý Oshie, který se začíná dostávat do své obvyklé formy. I jemu se v posledních zápasech zadařilo- v šesti zápasech vstřelil šest gólů. Ve třetí formaci dostával při zranění několika hráčů příležitost Dmitrij Jaškin a svými výkony si říká o setrvání v prvním mužstvu a nedá se předpokládat, že by putoval zpět na farmu.

Ustálily se i obranné řady, kde vládne především skvělý Kevin Shattenkirk, který je dokonce druhý v klubovém bodování. Jemu zdatně pomáhá tradiční opora Alex Pietrangelo. V brance nyní opět vládne Brian Elliott, který byl dlouhodobě zraněný. Dříve se Elliott pravidelně v brance střídal s Jakem Allenem a ten po jeho zranění také dostal příležitost konečně vyniknout a ukázat svůj potenciál. Allenovi se ale nedařilo podle představ, dostával hodně laciných gólů a tým dokonce dával příležitosti i legendě Martinu Brodeurovi, který nyní zastává pozici trojky. Elliott je zpět a St.Louis už nyní spoléhá pouze na něj a z Allena se stal jen náhradník. V posledním zápase s Carolinou ale Elliott během dvanácti minut obdržel tři góly a do branky šel Allen, který tým podržel, Blues se podařilo zápas otočit a zvítězit. A jak už to po takovém gólovém přídělu v NHL bývá zvykem, v dalším zápase dostane příležitost druhý brankář a tak dnes v brance Blues uvidíme Jakea Allena, který byl už včera potvrzen.

Oilers jsou ale také na poměrně dobré vlně a Blues dnes jistě nedají nic zadarmo. I v posledním domácím zápase s Panthers rozhodně netahali za kratší konec a sehráli slušný zápas. Ten pro ně dopadl sice prohrou 2:4, ale Oilers se za svůj výkon stydět rozhodně nemusí. Panthers tak porazili všechny tři odvěké rivaly Oilers, Canucks a Flames. Tento tým navíc velice zdatně podržel výborný brankář Luongo. V kanadském bodování klubu se na prvním místě osamostatnil Taylor Hall, který vede o dva body před Eberlem a o tři před Nugentem-Hopkinsem. Poslední dobou velice produktivní Jordan Eberle vstřelil gól i v zápase s Panthers a doufejme, že výkony naší elitní formace se budou jen zlepšovat, nebo alespoň pokračovat v současném trendu. V posledních dvou zápasech se v dobrém světle ukazuje nově složená druhá formace Dereka Roye s Pouliotem a Yakupovem na křídlech, které souhra velice svědčí a i u nich doufejme, že jim to zůstane. V minulém zápase byl hodně vidět i Teddy Purcell, který je hodně vytěžován na přesilovky. Vidět je i důrazný Fraser, jehož angažování se ukazuje být velice zdařilým krokem. Možná ale nejsem sám když napíšu, že tito dva hráči by si zasloužili lepšího centra než je Anton Lander. Ne, že by byl vyloženě špatný, v zápasech má určitě dobré momenty, ale pro třetí řadu a tak kvalitní křídla jako jsou Purcell s Fraserem bych si představoval kvalitnějšího hráče. Trenér Todd Nelson asi ví co dělá, Lander byl kapitánem u týmu Barons, kde Nelson dlouho působil a tohoto hráče velice dobře zná a asi má důvody proč se na něj spoléhá, přesto bych se alespoň ještě jednoho buď trejdu anebo přesunu mezi farmou a prvním mužstvem nebránil. Na tomto místě bych si představoval lépe i třeba nedávno vyměněného Arcobella, ale to už je jen kdyby. Z mého pohledu by to mohl být i po přestupu z Pittsburghu výborně hrající Rob Klinkhammer, který je univerzálem a může nastupovat na křídle i na centru. V jeho případě ale musím uznat, že čtvrtý útok je nyní sestaven skvěle a nerad bych ho viděl zase proměněný. No uvidíme jestli Lander ukáže v budoucnosti ještě něco více.

V obranných řadách je zatím situace ustálená a nic se nemění. Kolísavé výkony má jen Nikita Nikitin a je otázka jak to s tímto rusem bude dál vypadat. V některých zápasech je pro tým totiž spíše dobře placenou koulí na noze než posilou. V brance se situace rovněž ustálila, když týmovou jedničkou se stal Ben Scrivens, kterému nelze čtyři góly s Panthers nijak vyčítat.

Oilers nastoupí v tomto složení:

Hall – Nugent-Hopkins – Eberle

Yakupov – Roy – Pouliot

Fraser – Lander – Purcell

Hendricks – Gordon – Klinkhammer

 

Ference – Petry

Klefbom – Schultz

Nikitin – Fayne

brance nastoupí opět Ben Scrivens.

Zápas  začíná ve 2:00.