Preview: Oilers-Sabres

1297521887586_ORIGINALHráči Edmontonu nastoupí dnes v domácí Rexall place ke druhému vzájemnému zápasu v sezoně s posledním týmem východní konference Buffalem Sabres. Setkají se tedy dva vůbec nejhorší týmy NHL.

 

 

 

 

Oba týmy se spolu letos střetly zatím jednou a to v listopadu na ledě Buffala, kde Edmonton tehdy zvítězil 3:2. Buffalo Sabres se letos stejně tak jako tým Edmontonu tradičně potápí u dna celé soutěže. Oilers je už dokonce o dva body předstihli a právě tým Buffala je nyní na samém chvostu soutěže. Edmonton ale v poslední době prohrál spoustu smolných zápasů a také ve statistikách není až tak vzdálen ostatním týmům a vůbec předvádí lepší výkony než Buffalo. Hráči Sabres vstřelili pouhých 90 gólů což je nejméně v celé lize a také jich nejvíce obdrželi, nyní je to 171 branek. Prohráli už celých 12 zápasů v řadě přičemž ten poslední vítězný se odehrál před měsícem 28.prosince! Touto sérií nám dávají vzpomenout naše slavné šňůry proher  s kterými jsme se letos také potýkali a všichni doufáme, že už se nebudou opakovat.

Z produktivity týmu Buffala bych mohl vyzdvihnout snad jen Tylera Ennise, který s 29 body vede klubové bodování, nejlepším střelcem je s 13 zásahy Zemgus Girgensons, který se také jako vítěz hlasování fanoušků účastnil víkendového All star game. To je asi tak vše. Sabres mají velmi nevyrovnaný tým a ostatním týmům nestíhají. Lehké to nemají ani oba brankáři Enroth s Neuvirthem, právě švédský brankář Jhonas Enroth bude dnes proti Edmontonu stát v brance Sabres. Buffalo Sabres před sezonou udělali nějaké trejdy, které měly pozvednout tým k lepším výkonům. Ale i tito hráči se svezli se špatnými výkony celého mužstva a tak i takový střelec jako Matt Moulson zcela zapadl a v letošní sezoně vstřelil pouhých 7 branek. Další takový je bývalý kapitán Canadiens Brian Gionta, který je na tom se 4 brankami a 7 asistencemi ještě hůře. Tým postrádá vůdce a tah z minulé sezony vyměnit oba kapitány Otta a Vaneka se nejeví příliš šťastným. Sabres se také dlouhodobě snaží vyměnit obránce Tylera Myerse. Ne, že by o tohoto talentovaného beka nebyl zájem, ale požadavky Sabres jsou vskutku přehnané a také proto tento hráč zatím v týmu od Niagarských vodopádů zůstává.

V souvislosti s trejdy se okolo Edmontonu namluvilo už hodně a s blížící se uzávěrkou přestupů se opět začalo v zámoří živě diskutovat. Nejvíce se nyní skloňuje jméno kapitána Ference, o kterého prý má největší zájem Detroit. Dalšími kdo se prý o jeho služby přihlásil jsou Pittsburgh a Los Angeles. Takže uvidíme jestli to dojde tak daleko, že někdo předloží konkrétní nabídku. Otázka je také jestli by Ference s trejdem souhlasil, protože má ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti bez jeho souhlasu. Asi týden zpět proběhla zámořskými médii také spekulace o výměně švédského brankáže Viktora Fastha, který je údajně v Edmontonu nespokojen s malou zápasovou vytížeností. Paradoxní je, že Fasth nyní ale dostává více příležitostí než jeho kolega Scrivens a chytal dokonce třikrát v řadě, přičemž jeho výkony mají určitě vzestupnou tendenci a nelze si nevšimnout jeho velkého zlepšení. I když je ale nesporné, že i předtím Ben Scrivens chytal spolehlivě a to, že poté dostal Fasth tolik příležitostí bylo pro Scrivensovy fanoušky spíše překvapením.  Další o koho je zájem je ruský mladík Nail Yakupov, kterému se nevede podle představ a jeho bodové příspěvky jsou spíše sporadické i když kdo zápasy Oilers sleduje, nemůže si nevšimnout jeho neutichající agilnosti a velké snahy, která mu rozhodně nejde upřít. I on ale ví, že v NHL se od elitních útočníků očekává více než jen přemíra snahy a sám jsem zvědavý jak dlouho u  nás tento hráč ještě zůstane. Na přetřes přišly také jména obránců Petryho, Nikitina a Schultze. U Petryho je to už dá se říci klasika, Schultz zdaleka nenaplňuje očekávání kdy se čekalo, že právě on bude postupně přebírat vůdcovské pozice v týmu, u Nikitina to tak horké asi nebude. Když vezmeme v potaz jeho obrovskou smlouvu, kterou s ním před sezonou naprosto nesmyslně uzavřel generální manažer MacTavish a přihlédneme také k jeho špatným výkonům, kterými se prezentuje už od začátku sezony, neumím si ani představit, který tým by o Nikitina mohl mít zájem.

Tolik spekulace a teď trochu fakt. V dnešním zápase opět nenastoupí Taylor Hall, který nedokončil už nedělní trénink kdy dostal pukem do nohy, poté už se nevrátil a musel vynechat i zápas s Minnesotou. Podle trenéra Todda Nelsona je jeho stav nadále klasifikován jako day-to-day a trenéři stále počítají s jeho blízkým návratem a tak místo něj zatím nebude nikdo z farmy povoláván. Na místě Halla v minulém zápase nastoupil celkem úspěšně Benoit Pouliot, který za Halla už letos zaskakoval při jeho předchozí absenci, která byla tehdy pětizápasová. Zápas s Wild prohráli Oilers smolně 1:2 když inkasovali rozhodující gól jen necelých 5 minut před koncem zápasu když předtím nedokázali dvakrát dostat puk do prakticky prázdné branky. Doufejme tedy, že smůlu jsme si tehdy vybrali a potvrdíme naše vzestupné výkony a porazíme Buffalo. To jistě ale nebude tak snadným soupeřem jak by se k jejich postavení mohlo zdát, protože na kom jiném by se taky měli chytit než s dalším týmem ze samého chvostu soutěže.

Oilers trénovali takřka ve stejném složení v jakém nastoupili v minulém zápase jen s jednou změnou a to v obraně, kde si místa prohodili Jeff Petry s Justinem Schultzem a tak v první obranné dvojici nastoupí Oscar Klefbom s Petrym a Andrew Ference ve druhé se Schultzem.

Sestava by tak měla vypadat takto:

Pouliot – Nugent-Hopkins – Eberle

Yakupov – Roy – Purcell

Gazdic – Lander – Fraser

Hendricks – Gordon – Klinkhammer

 

Klefbom – Petry

Ference – Schultz

Nikitin – Fayne

 

V brance Oilers dnes nastoupí Ben Scrivens.

 

Zápas začíná ve 3:30 SEČ.