«

»

Led 30 2015

Duel dvou nejhorších týmů zvládl lépe Edmonton

458597726_slideZápas roku. Souboj odpadlíků. McDavidovo derby. Těmito a podobnými přízvisky bylo možné charakterizovat zápas mezi posledním Buffalem Sabres a předposledním Edmontonem Oilers. Na ledě Rexall Place se rozhodně nedal podle předzápasových prognóz očekávat hokej prvotřídní kvality. V brankách nastoupily na obou stranách jedničky svých týmů Ben Scrivens a Jhonas Enroth.

Od prvních vteřin úvodní části hry měli puk na hokejkách především hráči domácích Oilers. Sabres se k puku dostávali spíše sporadicky, avšak první vážná šance se paradoxně zrodila před brankářem Edmontonu Scrivensem. Ke smůle většiny fanoušků v Rexall Place byla navíc gólová. Za brankou Oilers odvedli perfektní práci při napadání Gionta s Mitchellem. Druhý jmenovaný pak pohotově přihrál Tyleru Myersovi, pro kterého již nebylo velkým problémem trefit z pravé strany odkrytou část branky. O minutu později se na druhé straně pokoušel o střelu Yakupov, Meszároš však jeho pokus zablokoval. O chvíli později se bekhendovou střelou snažil prosadit Gazdic, ale švédský brankář ve službách Buffala byl připraven. Územní převahu měli i nadále domácí, kteří chvílemi doslova svírali svého soka v jeho obranné třetině, a zdálo se, že je pouze otázkou času, kdy Naftaři gólově udeří. V 7. minutě pálil nepřesně kapitán Oilers Ference. V čase 7:31 přišlo na řadu první vyloučení zápasu. Za faul na Klinkhammera putoval za katr Tyler Myers. Edmontonským se však početní výhoda totálně nevydařila a přesto, že Sabres jsou nejhorším týmem, co se týče bránění soupeřových přesilovek, skóre se neměnilo a hosté stále drželi těsný náskok. V polovině první periody vedli Naftaři na střely 7:4 a v čase 12:24 se domácí příznivci konečně dočkali zúročení útočných snah svých hokejistů. Ellis chyboval v rohu kluziště, kde puk „nabídl“ Antonu Landerovi.  Ten bez většího rozmýšlení poslal kotouč před branku, kde jej přesně umístěnou střelou uklidil za Enrothova záda Matt Fraser. Druhou asistenci si u této branky připsal Luke Gazdic. Hostě se i po vyrovnání soustředili zejména na důslednou defenzivní práci. Oilers však neměli pro jejich počínání nejmenší pochopení a v čase 15:02 otočili vývojem utkání poprvé na svou stranu. Nekompromisní bombou z hranice levého kruhu pro vhazování se prosadil švédský obránce Klefbom. Při jeho střele Enrothovi ještě přejel na hranici brankoviště důrazný Gazdic. Asistence si připsali Anton Lander a skvěle hrající Matt Fraser.  V polovině 17. minuty  pálil z levé strany Gordon, ale jeho pokus byl zablokován. Vzápětí pochodil stejným způsobem také Yakupov, jenž si také vylámal zuby na obranném valu soupeře, který nedovolil jeho střele projít až k brankáři. Hosté se do útočného pásma podívali teprve v samém závěru první třetiny, k ničemu to již nevedlo. Střely na branku po úvodní periodě 12:8 ve prospěch Edmontonu.

V úvodu druhé třetiny vypálil na Scrivense z levé strany Ellis, Scrivens jeho střelu bez problémů vyrazil. V čase 23:46 fauloval Gionta Nugenta – Hopkinse a byl potrestán dvěma minutami za podražení. Domácí tak dostali jedinečnou možnost odskočit svému soupeři větším brankovým rozdílem. V přesilové hře nejprve od modré pálil Yakupov. Další střelecký pokus vyslal Nikitin, ovšem puk skončil pouze v ochranné síti za brankou Jhonase Enrotha. Hráčům Buffala se tak podařilo i toto oslabení přestát bez gólové úhony. Naftaři nadále zůstávali při útočných choutkách. Na konci 26. minuty znovu demonstroval svůj střelecký apetit Klefbom, jeho krajan v brance Buffala s obtížemi ztlumil kotouč svými betony. Během odehraných sedmi minut z druhé třetiny byl poměr střel 6:1 pro Oilers a další gól v Enrothově sítí visel ve vzduchu. Vychladlého Scrivense na druhé straně kluziště znovu prověřil až ve 28. minutě Gionta. O tři minuty později se do nadějného brejku dostali hráči Sabres. Z pravé strany zakončoval Girgensons a Scrivens měl s touto střelou velké starosti. V čase 31:29 si mohli první přesilovou hru v utkání vyzkoušet hosté od Niagarských vodopádů. Vyloučen byl Boyd Gordon za podražení.  Buffalu se ale vůbec nedařilo usadit se v útočném pásmu a Nugent – Hopkins dokonce ve vlastním oslabení ohrožoval Enrothovu svatyni. Buffalo se do jediné šance dostalo až v samém závěru početní výhody, ale s Mitchellovou střelou z levé strany si Scrivens bez větších problémů poradil.  Ve 37. minutě se ke slovu přihlásila útočná formace Flynn, Mitchell a Gionta. Kapitán Buffala však naštěstí pro domácí trefil pouze tyčku Scrivensovy branky.  Na konci 38. minuty se snažil dorazit střelu aktivního Klefboma Klinkhammer, ale Enroth tentokrát svůj tým podržel. I přes výraznou převahu, se Naftaři nedokázali v prostřední části hry střelecky prosadit a skóre tak zůstalo po dvou odehraných třetinách 2:1 pro domácí celek. Střely na branku 24:16 pro Edmonton.

Úvod třetí třetiny se nesl ve znamení nepřesností. Jako první se do vážnější příležitosti dostával Jordan Eberle, ale od puku jej na poslední chvíli odstavil Myers. V čase 45:48 se do sebe ve třetině Buffala pustili domácí Gazdic a hostující Deslauriers. Oba si za pěstní vložku vysloužili pětiminutové tresty a hra poté pokračovala v plném počtu hráčů na obou stranách.  V kolonce zablokovaných střel svítilo na straně Buffala v tuto chvíli již číslo 18! V polovině 48. minuty se do obrovské příležitosti dostal domácí útočník Pouliot, který jel zcela sám na Enrotha. Brankář Šavlí si však s jeho bekhendovým blafákem poradil. V čase 47:52 se domácí přece jen dočkali. Další průnik do obranného šiku Buffala předvedla dvojice Teddy Purcell a Anton Lander. Purcell z levé strany Landerovi ideálně přihrál a ten chladnokrevně doklepl puk do branky.  Byl to jeho třetí bod v utkání a švédský útočník, který byl teprve nedávno povolán do první týmu z farmy v Oklahomě, byl zatím u všech branek svého týmu. Domácím hokejisty třetí branka v síti Buffala patřičně namlsala. V čase 50:50 orazítkoval brankovou konstrukci Jordan Eberle.  O dvě minuty později se až před branku Sabres proháčkoval Derek Roy, ale Enroth byl na svém místě. V této fázi utkání měli domácí doslova drtivou převahu, další nebezpečnou ránu vyslal směrem k Enrothovi Nugent – Hopkins a o chvíli později jej napodobil obránce Petry. Sabres se před Scrivense dostávali spíše sporadicky a jejich šance neznamenaly pro kanadského brankáře ve službách Oilers příliš velké nebezpečí.  Přestože byli hosté pod permanentním tlakem, jedna z jejich ojedinělých útočných akcí se nakonec ujala. Brian Gionta vzal vše na sebe, s pukem přešel střední pásmo, nabruslil si do mezikruží, kde přenechal puk Girgensonsovi. Jeho střelu ještě Scrivens stačil vyrazit, ale na dorážku Rasmuse Ristolainena byl již krátký. Hosté okamžitě po kontaktním gólu odvolali brankáře a nadechovali se k závěrečnému náporu. Čáru přes rozpočet jim však udělal Mike Weber, který byl v čase 58:29 vyloučen na dvě minuty za držení Pouliota. Jhonas Enroth se tedy musel vrátit na své místo mezi tři tyče a domácí si tak mohli v pohodě dokráčet pro třetí vítězství z posledních čtyř utkání. Nic na tom nezměnilo ani vyloučení Hendrickse za podražení v samém závěru utkání.

Střely na branku 34:20 ve prospěch domácího celku. Hvězdami utkání byli vyhlášeni Anton Lander, Luke Gazdic a Tyler Myers. Osud utkání vzala do svých rukou třetí útočná formace ve složení Lander, Gazdic, Fraser, která zařídila všechny tři branky Naftařů. Výborným výkonem se prezentoval také obránce Oscar Klefbom. Edmonton díky tomuto výsledku odskočil svému soupeři na rozdíl 4 bodů a zavřel ústa všem pochybovačům, kteří naznačovali, že klub z Alberty sezonu pouze dohrává a soustředí se především na zisk nejvýhodnější pozice v draftové loterii.