«

»

Úno 01 2015

Plameny v poslední třetině Edmonton nemilosrdně sežehly

OILERS_FLAMES_090513_04_slideZraky všech milovníků hokeje v Albertě (chápej – všech obyvatel této kanadské provincie) směřovaly uplynulou noc do Calgary. Na pořadu bylo letošní čtvrté derby mezi Flames a Oilers. V dosud odehraných třech bitvách o Albertu si Naftaři připsali jediný bod za porážku 3:4 v prodloužení v zápase, který se uskutečnil na Silvestra. Oilers tedy měli svému rivalovi rozhodně co vracet. V brankách nastoupily jedničky svých týmů Scrivens a Hiller. Dres Flames neoblékl v tomto utkání Hudler, kterého skolila viróza. Premiéru v nejslavnější lize světa si tak mohl odbýt německý útočník Wolf.

Hráči Calgary se od začátku utkání snažili zaskočit soupeře aktivní hrou. V polovině druhé minuty musel Scrivens zasahovat proti jedovaté střele z mezikruží. Ve třetí minutě si však domácí příliš neporozuměli v rozehrávce a poslali puk pouze na zakázané uvolnění. Po následném vyhraném vhazování v útočném pásmu naservíroval Nugent – Hopkins kotouč na hůl Jordana Eberleho a ten přesně umístěnou střelou přes dva bránící hráče Calgary překonal Hillera. Hosté byli i nadále při chuti. V 5. minutě se do dobré střelecké pozice dostával Purcell, jeho pokus ale stačili hráči Flames zblokovat. V čase 5:20 byla hra přerušena a diváci ve Scotiabank Saddledome místo hokeje sledovali pěstní souboj Keitha Aulieho a Brandona Bolliga. Vítězně z něj nakonec vyšel domácí borec, na trestnou lavici za odměnu putovali oba. Po dvou vteřinách hry následoval přídavek. Luke Gazdic si to rozdal hned po buly se Seanem Monahanem a trestné lavice se na obou stranách začaly zaplňovat. Elektrizující náboj „Battle of Alberta“ byl v tu chvíli cítit na míle daleko.  V první polovině 7. minuty si hráči Plamenů dokázali před Scrivensem vytvořit několik dobrých příležitostí, ovšem ani jedna z nich se neujala. V čase 6:32  byl za krosček vyloučen hostující Hendricks a domácí získali dobrou příležitost k vyrovnání skóre.  V početní výhodě tvrdě pálil Jones, ale trefil „pouze“ jednoho z obránců Oilers. O pár vteřin později vychytal Scrivens dva nebezpečné pokusy Calgary. Naftaři tak se štěstím oslabení přečkali bez úhony. V polovině 10. minuty nabral rychlost Yakupov, dostal se nikým nebráněn do útočného pásma, jeho střela se však mezi tři tyče nevešla. Vzápětí chtěl Klinkhammer za brankou překvapit Hillera, ale švýcarský brankář se zmást nenechal. V čase 11:41 se gólově znovu ozvali hosté z Edmontonu. Po nepřesné střele Jeffa Petryho se puku zmocnil Eberle, který objel bránu a nahrál zcela volnému Pouliotovi. Pro toho už nebyl problém poslat kotouč do sítě. Asistence byly připsány Eberlemu a Petrymu. Pro Pouliota se jednalo již o 8. zásah od návratu po zlomenině nohy. Možná by nebylo od věci naordinovat podobnou léčbu i dalším útočníkům Oilers. Aktivnější domácí hráči se s nepříznivým vývojem utkání nehodlali jen tak smířit a opět se drali do útoku. Přes pozorně hrající obranu Edmontonu se jim ale nedařilo dostat až před Scrivense. Na druhé straně opět zahrozil výborně naladěný Eberle, který nebezpečně obkroužil branku. S jeho nebezpečnou střelou si ale tentokrát Hiller poradil.  Na začátku 18. minuty přišel Diaz v útočném pásmu o puk a hned z toho byl brejk hostů. Eberle branku v rozhodujícím okamžiku přestřelil. Střely na branku po první třetině – 15:9 pro domácí.

Domácí vlétli do prostředního dějství jako uragán. První zásah si Scrivens připsal již ve 13. vteřině. O dvacet sekund později se dostal před soupeřovu branku Monahan, vystřelil a ještě se stihl dostat k dorážce, Scrivens odolal. Další pokus směrem ke kanadskému brankáři ve službách Edmontonu vyslal Brodie, jeho střela byla obranou Naftařů zblokována. V polovině 24. minuty se hostům podařilo dostat do přečíslení tři na dva. Střílel Gazdic, ale pouze do betonů připraveného Hillera. Za minutu prověřil pozornost švýcarského gólmana ostrou střelou Ference. Tentokrát úřadovala Hillerova vyrážečka.  Ve 27. minutě zkoušel z úhlu štěstí Petry, ovšem bez gólového efektu. Vzápětí střílel z bezprostřední blízkosti neúnavný Eberle, ale souboj tváří v tvář s Hillerem prohrál. V čase 27:54 byl za krosček vyloučen domácí Jones. Oilers se přesilová hra ale vůbec nevydařila a paradoxně v ní mohli naopak inkasovat. Po chybě v obraně se Flames dostali do přečíslení dva na jednoho, parádně však zapracoval Schlutz, který v poslední chvíli vystihl soupeřovu přihrávku.  Další šance domácích na sebe nenechaly dlouho čekat. V polovině 31. minuty zazvonilo po střele debutanta Wolfa břevno. Nápor Calgary pokračoval a domácí se dokonce dočkali gólu. Ten však nebyl rozhodčím uznán z důvodu ataku Colborna na brankáře Naftařů. Ze hry uplynulo jen pár vteřin a Scrivens musel ve vlastním brankovišti hasit další požár. Na druhé straně kontroval Yakupov, ale jeho střela zpoza obránce cíl nenašla. V čase 32:51 byl za hákování vyloučen Pouliot. Flames se sice usadili v obranné třetině Edmontonu, ideálně kombinovali, avšak během početní výhody nevyslali na Scrivense jediný kotouč. V začínající 37. minutě udělali domácí hokejisté hrubou chybu v rozehrávce. V dobré střelecké pozici se ocitl Roy, ale Hillerova lapačka vystavila jeho ráně stopku. O chvíli později zastavil Hiller obdobným způsobem také střelu obránce Aulieho. V úplném závěru druhé třetiny ještě nepřesně pálil Diaz. Střely na branku po druhé třetině – 21:14 pro domácí Calgary.

Od prvních vteřin závěrečné třetiny bylo jasné, že domácí půjdou tvrdě za odčarováním Scrivensova kouzla. V polovině 41. minuty se před hostujícím brankářem zjevil zcela sám Gaudreau, ale bekhendovou kličkou jej nepřekonal. Pokus Giordana byl následně sražen do ochranné sítě. V čase 42:56 se konečně aktivně hrající Plameny dočkaly brankového efektu. Flames dlouho obléhaly útočné pásmo. Zpoza branky nakonec vybruslil Raymond a poslal puk přesně nad rameno bezmocného Scrivense. Asistence si připsali  Josh Jooris a T.J. Brodie.  Minutu a půl po kontaktní brance ujížděl sám na Hillera Roy, ale jeho střela na vyrážečku úspěšná nebyla. V této fázi utkání domácí svého soupeře převyšovali snad ve všech herních činnostech. Naftaři jakoby pouze čekali na smrtící zásah. A bohužel příliš dlouho čekat nemuseli. O poznání hladovější a důraznější Calgary se vyrovnání dočkalo v čase 46:16. Mikael Backlund vybojoval kotouč, našel Davida Jonese, který puk přenechal zcela volnému Boumovi. Jeho střela vymetla horní roh Scrivensovy branky. Asistence: David Jones a Mikael Backlund. Po necelé minutě hry pálil znovu nebezpečně Jooris, tentokrát však jeho pokus proplachtil pouze nad hostující brankou. V čase 48:28 byl za hákování Boumy vyloučen edmontonský útočník Derek Roy. Calgary stačilo z početní výhody odehrát pouhých 11 vteřin a  Scotiabank Saddledome propuklo v jásot. Wideman chtěl střílet od modré, ale místo toho ještě nahrál do rohu Giordanovi, který poslal puk skrze brankoviště.  Z opakovaného záběru bylo patrné, že si kotouč nešťastně srazil do vlastní sítě obránce Aulie. Nicméně branka byla připsána dotírajícímu Monahanovi.  Asistence: Mark Giordano a Dennis Wideman.  Naftaři jako by v tu chvíli přestali na ledě existovat a Flames se dostávali do dalších nebezpečných příležitostí. V čase 52:51 sekal v útočném pásmu Fraser a vysloužil si dvě minuty pobytu na trestné lavici. Hráči Calgary v početní výhodě nepředvedli takřka nic, co by stálo za řeč a tak nebylo pro edmontonské ještě nic ztraceno. V polovině 56. minuty pálil nepřesně na vzdálenější tyč Nugent – Hopkins. V čase 56:27 ale přidali domácí čtvrtý hřebík do edmontonské rakve.  David Jones vyslal Backlunda do přečíslení dva na jednoho. Backlund poslal kotouč na Boumu a ten podruhé v utkání prostřelil Scrivense. Asistence si do kanadského bodování připsali Mikael Backlund a David Jones. O půl minuty později mohl pátý gól přidat Colborne, odkrytou klec však netrefil. V čase 57:25 odvolali v zoufalém pokusu o vyrovnání  Oilers brankáře.  Střela Gordona si cestu mezi tyče nenašla a vzápětí se na druhé straně domácím nepodařilo trefit opuštěnou edmontonskou branku.  Ve zbytku utkání nejvíce pobavila diváky scénka, kdy se sudímu zasekla pod helmou hokejka Antona Landera a trvalo pěkných pár chvil, než se mu jí podařilo vyprostit. Bylo dobojováno.

Calgary ovládlo i čtvrtou letošní bitvu o Albertu a po skvěle odehrané závěrečné části získalo zasloužené dva body. Střely na branku – 33:19 pro Flames. Domácí hráči byli v utkání výrazně úspěšnější také na vhazování (52:28). Naftaři nadějně rozehrané utkání nedokázali dovést do vítězného konce a závěrečnou třetinu prohráli děsivým poměrem 0:4. Oilers chyběla vůle a větší hlad po vítězství, což by se v ostře sledovaném kanadském derby rozhodně stávat nemělo. Pošramocené duše edmontonských příznivců tak utrpěly další šrám. Hvězdami utkání byli vyhlášeni Lance Bouma (2+0), David Jones (0+2) a Jordan Eberle (1+1).