Brankářský speciál: Ward versus Niemi – the winner is…

105759420_slideSituace v brankovišti Edmontonu Oilers je vděčné téma snad pro všechna média věnující se nejslavnější hokejové lize světa. Na druhou stranu se vlastně není moc čemu divit. Spolehlivou jedničku hledá klub z Alberty už neúměrně dlouhou dobu a jaksi stále nenachází.

Domnívám se, že svádět vinu za nepříznivé výsledky pouze na brankáře je značně krátkozraké a Scrivens s Fasthem se mi až tak špatnými strážci onoho magického prostoru na ledové ploše nejeví. V minulém díle svého brankářského speciálu jsem se zaměřil na talent v záloze s názvem Laurent Brossoit. V posledních týdnech se však na několika českých i kanadských serverech objevila zpráva, že Craig MacTavish touží přivést do týmu hotového a zkušeného brankáře, kterému by na několik nejbližších let svěřil úlohu plnohodnotné brankářské jedničky. Kontroverzní generální manažer Naftařů má údajně ve svém bločku na poznámky zapsány dva dostupné kandidáty, kterými jsou Antti Niemi ze San Jose Sharks a Cam Ward z Carolina Hurricanes. Dejme tomu, že tato spekulace není daleko od pravdy. Studii obou jmenovaných mužů v maskách, jejich přínosu pro tým, aktuální výkonnosti nebo potenciálu si můžete přečíst právě v tomto díle brankářského speciálu.

Reference

Oba zmínění brankáři už mají ve své sbírce trofejí tu nejcennější – Stanley Cup. Wardův zisk svatého hokejového grálu v roce 2006 není třeba fanouškům Oilers příliš připomínat, Niemi jej s Chicagem uzmul na konci sezony 2009/2010. Na mezinárodní scéně získal Niemi s týmem Finska bronzovou medaili na olympijských hrách v Soči. Krk Kanaďana Warda zdobí zlatá medaile z mistrovství světa 2007 a stříbrná z mistrovství světa v roce 2008. Z individuálních ocenění stojí za zmínku především Wardův zisk Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče ve vítězném play off v roce 2006. Ward se proti Oilers předvedl v nezapomenutelném finále Stanley Cupu, Niemi pravidelně čelí střelcům Naftařů ve vzájemných divizních soubojích. Proti Edmontonu má úctyhodnou bilanci 15 vítězství v 18 zápasech. Reference mají tedy z pohledu případného nového zaměstnavatele oba hokejisté prvotřídní.

Ekonomické aspekty

Niemi i Ward mají ve svých současných klubech platné kontrakty. Wardovi běží předposlední rok z šestileté megasmlouvy, díky které mu v letošní sezoně přibude na bankovní účet 6,7 milionů dolarů (cap-hit 6,3 milionu – částka, která se klubu odečítá za každého hráče z cifry pod platovým stropem). Niemi v San Jose pobírá 4 miliony dolarů za rok a současná smlouva mu po letošní sezoně končí (cap – hit 3,8 milionu). Jeho získání po skončení sezony se tedy díky těmto skutečnostem jeví jako ekonomicky mnohem výhodnější.

Aktuální výkonnost

Niemi i Ward nenápadně ve svých klubech ztrácí výsadní postavení nedotknutelných brankářských jedniček. I to je jedním z hlavních důvodů množících se spekulací o jejich odchodu. Wardovi v Hurricanes dýchá na záda ambiciózní Chudobin a Niemi má zdatnou konkurenci v Alexi Stalockovi. Ward si letos v trápícím se týmu Caroliny připsal během 33 startů na své konto pouze 11 vítězných zápasů. Průměr branek na utkání vykazuje hodnotu 2,42 a procento úspěšnosti 91,30 %. Finský brankář odchytal v probíhající sezoně 38 utkání, v nichž obdržel v průměru 2,55 branek a vyhrál 21 duelů. Úspěšnost zákroků má na vlas stejnou jako kolega Ward. V porovnání s tím působí současná čísla edmontonských brankářů jako špatný vtip. Ani jednomu z dvojice Scrivens – Fasth se zatím nepodařilo prolomit hranici 90 % úspěšnosti a o průměru pod 3 branky na zápas se oběma gólmanům může zatím také pouze zdát.

Potenciál

Niemi i Ward jsou v nejlepším hokejovém věku. Staršímu Niemimu bylo 31 let v srpnu loňského roku, Ward stejné výročí oslaví na konci letošního února. Pro brankáře ideální věk, v kterém bývají zpravidla na vrcholu svých výkonnostních křivek. Potenciál na plnohodnotnou a úspěšnou jedničku mají bezesporu oba zmiňovaní adepti. Niemi i Ward byli ve své době součástí úspěšných a především vítězných organizací, což by pro trápící se edmontonský tým mohlo být velmi přínosné a zásadní.

Vítězný faktor

Jak již bylo zmíněno – Niemi i Ward vyhráli Stanley Cup. A především se na jeho zisku oba podíleli zcela zásadním způsobem. Pokud chtějí OIlers pomýšlet v budoucích letech na pravidelnou účast v play off, potřebují mezi třemi tyčemi skutečně prověřenou persónu. Ward odehrál v play off 41 utkání, problémem může být fakt, že poslední zápas play off si zachytal v roce 2009. Oproti tomu Niemi má na svém kontě 62 těžkých bitev ve Stanley Cupu a play off hrál pravidelně posledních pět sezon.

Přínos mimo led

Ward vyrůstal v Saskatoonu a později v Sherwood Parku v kanadské provincii Alberta, kam se rodina přestěhovala, když mu bylo 10 let. Svým způsobem považuji jakousi osobní sounáležitost s místem, kde hráč hraje za velmi důležitou. Pozorný čtenář jistě namítne, že v dnešní době, kdy jsou sportovci profesionály každým coulem, se něco takového příliš nenosí. Chyba lávky. Ve hře je intenzivnější vztah s fanoušky, do karet často hraje známé prostředí a hráči tíhnoucí k místu výkonu svého povolání se častěji zapojují do charitativních projektů a zvyšují tím povědomí o svém klubu i domově. Zářným příkladem budiž například Ben Scrivens, který pochází ze Spruce Grove vzdáleného od centra Edmontonu jen několik kilometrů. Jeho letošní charitativní projekt zaměřující se na pacienty s těžkými psychickými chorobami, v jehož rámci používá jako hlavní propagační „kanál“ svou masku, je ideálním příkladem. Správný týmový duch a pohoda často začínají právě tady. V tomto směru má Ward oproti „přespolnímu“ Niemimu obrovské plus.

 

Procentuální odhad dalšího dění v brankovišti Edmontonu Oilers:

Oilers vymění během trade deadline Viktora Fastha – 70%

Oilers vymění během trade deadline Bena Scrivense – 30 %

Oilers přivedou nového brankáře během trade dead line – 20%

Oilers přivedou nového brankáře během letní pauzy – 80 %

Oilers získají během léta Cama Warda – 50%

Oilers získají během léta Antti Niemiho – 50%

 

Osobní pohled autora článku:

Zbytek letošní sezony bych svěřil do rukou tandemu Scrivens – Brossoit. V létě bych vyvinul veškeré úsilí k zisku Cama Warda, který by pro sezonu 2015/2016 vytvořil kvalitní a zkušenou dvojici se Scrivensem.  Brossoit by mohl dle vývoje sezony dostávat občasnou příležitost (podobně jako například Mrázek v Detroitu) tak, aby mohl v horizontu několika let převzít otěže plnohodnotné klubové jedničky.

 

Velmi bych k tomuto tématu uvítal názory našich čtenářů. Facebook je Vám k dispozici.